Šéftréner Martin Pupiš je pred veľkou neznámou na MS v Dauhe opatrný: Potešia ma dve miesta v prvej dvanástke

Hlavná časť slovenskej výpravy na 17. svetovom šampionáte v atletike, osemstovkárka Gabriela Gajanová, jej kouč Pavel Slouka, kladivárka Martina Hrašnová a šéf výpravy, šéftréner SAZ Martin Pupiš, nabrala v pondelok podvečer smer Dauha. Spolu s nimi odleteli do Kataru aj prezident zväzu Peter Korčok, generálny sekretár Vladimír Gubrický a sekretárka SAZ pre medzinárodné vzťahy, členka rady Európskej atletiky (EA) Anna Kirnová, ktorí sa v stredu a vo štvrtok zúčastnia na volebnom 52. kongrese Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

„Šampionát sa uskutoční v netypickom termíne na nie celkom atletickom mieste. Atlétov, najmä chodcov a maratóncov, čakajú mimoriadne náročné podmienky – veľká horúčava a súťaže v nočných a skorých ranných hodinách. Verím však, že aj náš malý, ale skúsený tím, sa s nástrahami v Dauhe vyrovná a budeme úspešní,“ nádejal sa prezident SAZ Peter Korčok na stretnutí s médiami tesne pred odletom do Kataru.

Šéftréner Martin Pupiš dúfal, že na MS poletí početnejšia výprava. Veril v dvojciferné číslo, no napokon ostalo pri jednocifernom – šestke.

„Nižší počet našich atlétov v Dauhe nejde na vrub poklesu kvality, ale predovšetkým sprísnenia nominačných kritérií zo strany IAAF. Ak by platili tie spred dvoch rokov, mali by sme jedenásť pretekárov, ak by sme aplikovali limity z roku 2013, keď boli ešte áčka a béčka, výprava by bola dokonca až 17-členná,“ upozornil Pupiš.

Šéftréner býval pred vrcholnými podujatiami zväčša optimista, no tentoraz – zrejme aj vzhľadom na nezvyčajné podmienky v Dauhe – ostal vo svojich predpovediach pri zemi.

„Ak získame dve umiestenia v prvej dvanástke, budem spokojný. Pred dvoma rokmi v Londýne sme nemali ani jedno. Existuje však aj šanca na medailu, najvážnejší adept je Maťo Tóth v chôdzi na 50 km, ktorá však bude extrémne náročná. Pôjde sa v noci, do cieľa prídu najlepší ráno okolo štvrť na štyri. Na štarte má byť podľa predpovede počasia až 32°C, na konci pretekov len o stupeň menej a chodcov čaká aj vysoká, takmer 80-percentná vlhkosť vzduchu. Nik nevie, ako toto všetko ovplyvní pretekárov.“

Adepti na prvú dvanástku sú podľa Martina Pupiša obaja päťdesiatkári, Matej Tóth i Mária Katerinka Czaková, a takisto obaja skúsení kladivári Marcel Lomnický a Martina Hrašnová. Debutantky na MS, osemstovkárka Gabriela Gajanová a prekážkarka na 100 m Stanislava Škvarková (Lajčáková) pôjdu do Dauhy najmä zbierať skúsenosti, no šéftréner najmä u Gajanovej nevylučuje ani prípadný postup do semifinále.

Prezident SAZ Peter Korčok sa pri náčrte ambícií našej malej výpravy zhodol so šéftrénerom, no už aj v súvislosti s budúcoročnými olympijskými hrami v Tokiu by ho potešilo, keby slovenská atletika priviezla z Dauhy jedno umiestenie v TOP 6 a jedno v TOP 12. „Samozrejme, skvelá by bola medaila. Matej Tóth, hoci už je na sklonku kariéry, je bývalý majster sveta a úradujúci olympijský víťaz, takže by o ňu mal zabojovať,“ podotkol šéf SAZ, v minulosti úspešný chodec, trojnásobný účastník MS a 10. na 50 km v Helsinkách 2005.

Kladivárka Martina Hrašnová letela už na svoj šiesty svetový šampionát. Premiéru absolvovala už pred 18 rokmi v Edmontone 2001, necelých päť mesiacov po svojich 18. narodeninách. Hoci skúseností z vrcholných podujatí má ako maku, podmienky, aké čakajú na atlétov v Dauhe, ešte nikdy nezažila.

„Na rozcvičovacom štadióne bude vyše 40 stupňov, na hlavnom, ktorý bude klimatizovaný, možno 25. To je obrovský rozdiel. S trénerom Lukáčom sme sa už vopred rozhodli, že rozcvičku vonku neabsolvujem, hádzať budem až na hlavnej ploche,“ prezradila kladivárka banskobystrickej Dukly, bronzová na MS 2009.

„Som zvedavá, ako sa s tým, čo nás čaká v Dauhe, vyrovnáme. Nezvyčajné podmienky môžu priniesť aj veľké výkyvy vo výkonnosti,“ odhadovala.

Hrašnová je so záverečnou prípravou na MS spokojná, fyzicky náročný kľúčový blok prípravy i vylaďovanie zvládla bez problémov: „Forma mi ide podľa plánu nahor, zdravotne som v poriadku  a to je dôležité. Na tréningoch som hádzala nad 70 metrov a verím, že také výkony predvediem aj v Dauhe.“

Martinská gymnazistka Gabika Gajanová – po osemstovkárkach Sedlákovej, Hrivnák Klocovej a kladivárke Hrašnovej (vtedy ešte Danišovej) bude štvrtá tínedžerka v slovenskej výprave na MS v histórii – okúsi atmosféru MS prvý raz v kariére. „Dôležité bude nezľaknúť sa a nabrať čo najviac skúseností,“ poznamenala zverenka Pavla Slouku, ktorá sa na MS pripravovala v Břeclave, Martine a na tartane v Kysuckom Novom Meste.

Generálka 19-ročnej Gajanovej na šampionát v Dauhe nedopadla vôbec zle: začiatkom septembra v interkontinentálnom súboji Európy – USA v Minsku skončila štvrtá.

Ďalší štyria slovenskí atléti sa k Hrašnovej a Gajanovej pripoja postupne. Chodci Katerinka Czaková a Tóth sa do Dauhy presunú vo štvrtok popoludní zo sústredenia na Cypre, kladivár Lomnický letí na Blízky východ v sobotu a prekážkarka Škvarková na budúci týždeň.

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk