V Banskej Bystrici tituly na 20 km a osobné rekordy Černého a Hačundovej, miestenku do Jeruzalema si zaistili Krestianko a nečakane aj Tamara Indrišková

Čo Dudinská päťdesiatka naznačila, to nedeľňajšie majstrovstvá Slovenska v chôdzi na 20 km v Banskej Bystrici potvrdili. Tituly si odniesli Dominik Černý a Ema Hačundová, teda úradujúci vicemajster a majsterka na 35 km. Obaja v nových osobných rekordoch.

„Dnes som očakával viac-menej dobrý tréning, plánoval som to zabaliť niekde na 25. alebo 26. kilometri, pretože o tri týždne máme majstrovstvá Slovenska na 20 km a tam už chcem byť dobre pripravený,“ povedal Dominik Černý po druhom mieste na M-SR na 35 km na Dudinskej päťdesiatke.

Dudinský „tréning“ zabral dokonale. Pri neúčasti zraneného Miroslava Úradníka sa zverenec Romana Benčíka na okruhu v priemyselnom parku v Banskej Bystrici už po prvom kilometri vzdialil svojmu jedinému vážnejšiemu súperovi Michalovi Morvayovi a v sólových pretekoch si suverénne došiel po svoj druhý titul na 20 km po poděbradskom z roku 2019, celkovo po štvrtý (2019 20 km, 2022 10 km a 20 000 m, 2023 20 km). Navyše si časom 1:23:51 o 9 sekúnd vylepšil osobné maximum z vlaňajších Poděbradov.

Kombinácia bonusových bodov a výborného výkonu mu prakticky zaistila účasť na majstrovstvách sveta v Budapešti. Pred M-SR figuroval v renkingu ako najlepší slovenský chodec na 45. pozícii. Výsledkom položil dobré základy aj smerom k účasti na olympijských hrách v Paríži 2024. „Dominik to zvládol podľa predpokladov a potvrdil, že má natrénované na osobný rekord. V konečnom súčte to bude pekná kôpka renkingových bodov, takže maximálna spokojnosť,“ zhodnotil Roman Benčík.

Michal Morvay zašiel svoju prvú dvadsiatku od roku 2020 za 1:27:07, čo v jeho prípade môže byť odrazový mostík pre útok na miestenku do Budapešti aj v tejto disciplíne. Výkonom splnil limit na ME družstiev v Poděbradoch, požadovaný tretí výkon do renkingu by mohol pridať na M-SR na 10 km v Borskom Mikuláši.

O niečo dramatickejší priebeh mala súťaž žien. Po štarte sa na čele usadilo duo Klaudia Žárska, Mária Katerinka Czaková, na ktoré sa dotiahla tretia z banskobystrickej Dukly Ema Hačundová. Napokon tempo dokázala udržať iba odchovankyňa borskomikulášskej chôdze Hačundová a zvíťazila v novom osobnom rekorde 1:37:47, o 5:37 min lepšom, aký zašla v roku 2021 v Poděbradoch. Po Dudinciach získala svoj druhý seniorský titul, na dvadsiatke bola na slovenských šampionátoch dvakrát druhá, vždy však na ovále (2020 a 2022).

Dvadsaťštyriročná poslucháčka štvrtého ročníka práva na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici zároveň splnila limit (1:43:00) na Svetovú univerziádu v čínskom Čcheng-tu (28. 7. – 8. 8. 2023). „Ema si výrazne zlepšila osobný rekord. Dozrieva nielen výkonnostne, pretože sa dokázala vyrovnať aj s úlohou väčšej favoritky. Išla veľmi dobre takticky a dokázala, že je mentálne veľmi dobre nastavená,“ komentoval výkon svojej zverenky Roman Benčík.

Výborne si rozložila sily Dubničanka Alžbeta Ragasová. Od začiatku sa držala na 4. pozícii, postupne sa posúvala vpred a napokon dokráčala na druhom mieste. Dvadsaťjedenročná vicemajsterka Slovenska na 20 km z roku 2021 došla do cieľa v čase 1:39:21 h, prvý raz pokorila hranicu 1:40 h a o 1:27 min posunula svoj osobný rekord spred troch týždňov v Dudinciach, ktorým splnila limit na ME do 23 rokov v Espoo.  „Sme nadmieru spokojní. Betka mala vleklé zdravotné problémy, ktoré ešte celkom neodzneli, takže v tréningu sme museli improvizovať. Na tie pomery podala vysoko nadštandardný výkon. V jej kategórii do 23 rokov sme veľa takýchto dievčat nemali,“ pochvaľoval si Ragasovej tréner Martin Pupiš.

Bronz patrí Hane Burzalovej. Mária Katerinka Czaková odstúpila po 11. kilometri. Osemnásobná slovenská šampiónka na 20 km sa postavila na štart iba týždeň po pretekoch na 35 km v tureckej Antalyi.

Filip Krestianko si spolu s juniorským titulom zabezpečil nomináciu na európsky šampionát tejto vekovej kategórie v Jeruzaleme. Potvrdil ju časom 44:08, síce o 30 sekúnd horším, ako dosiahol osobným rekordom v Dudinciach, ale výrazne pod limit 46:00. Sedemnásťročný zverenec Miloša Bátovského v ŠK BCF Dukla Banská Bystrica o 34 sekúnd zdolal v dueli limitárov o rok staršieho Martinčana Tomáša Mencela.

Príležitosť zaistiť si účasť v Jeruzaleme premárnila Paulína Avenová, ktorá sa takisto postavila na štart s limitom na konte. Preteky junioriek nedokončila, čo využila vekom iba dorastenka Tamara Indrišková z AŠK Slávia Trnava. Zvíťazila časom 51:05, o 10 sekúnd lepším, ako je limit 51:15. „Tamara bola prekvapením dňa. Vo svojej premiére na 10 km dokázala nielen poraziť všetky staršie súperky, ale splnila aj limit na MEJ,“ vyzdvihol šéftréner chôdze Roman Benčík.

FAKTY Z BANSKEJ BYSTRICE

MUŽI – 20 km (M-SR):

1. Dominik Černý 1:23:51, 2. Michal Morvay (obaja ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 1:27:07, Ďalší preteky nedokončili

ŽENY – 20 km (M-SR):

1. Ema Hačundová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 1:37:47, 2. Alžbeta Ragasová (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 1:39:21, 3. Hana Burzalová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 1:41:10.

JUNIORI – 10 km (M-SR):

1. Filip Krestianko (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica) 44:08, 2. Tomáš Mencel (AK ZŤS Martin) 44:42, 3. Michal Duda (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica) 48:43

JUNIORKY – 10 km (M-SR):

1. Tamara Indrišková (AŠK Slávia Trnava) 51:05, 2. Nina Poštová (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica) 54:17, 3. Kristína Zámečníková (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica) 54:53

DORASTENKY – 5 km:

1. Petra Kusá (AK ZŤS Martin) 25:12, 2. Timea Indrišková (AŠK Slávia Trnava) 27:06, 3. Lea Hudecová (MŠK Žiar nad Hronom) 33:45

DORASTENCI – 5 km:

1. Jakub Mažgút (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica) 25:40, viac chodcov neštartovalo

(JM)

Na snímkach postupne medailisti z pretekov mužov (zľava) Michal Morvay a Dominik Černý, obaja chodci na začiatku pretekov, medailistky zo súťaže žien (zľava) Alžbeta Ragasová, Ema Hačundová a Hana Burzalová a juniorskí medailisti (zľava) Tomáš Mencel, Filip Krestianko a Michal Duda.

FOTO SAZ (mp/mt)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk