Valné zhromaždenie SAZ v Banskej Bystrici zvolilo za nového člena výkonného výboru bývalého úspešného osemstovkára Jozefa Repčíka

Novým členom výkonného výboru SAZ namiesto Martina Pupiša, ktorý v závere minulého roka odstúpil z funkcie, sa stal bývalý špičkový osemstovkár Jozef Repčík. Za slovenského rekordéra na valnom zhromaždení SAZ v aule Beliana na Filozofickej fakulte UMB v Banskej bystrici hlasovali všetci v tom čase prítomní delegáti VZ – 59. Repčík, ktorý je člen klubu Funny Athletics Piešťany, sa na hlasovaní nezúčastnil. Do VV SAZ ho navrhli tri subjekty – kluby Atletika Šport hrou Bratislava, AŠK Slávia Trnava a aj Západoslovenský atletický zväz.

„Jozef, ktorý je aj koordinátor našej reprezentácie, by mal mať vo výkonnom výbore pod palcom práve ju celú agendu s ňou súvisiacu. Keďže bol špičkový atlét, dobre vie, čo reprezentanti potrebujú. Veríme, že budeme mať vďaka nemu informácie z prvej ruky o tom, aké problémy našu elitu trápia. Samozrejme, na zasadnutia VV budeme naďalej prizývať i šéftrénera Radoslava Dubovského,“ informoval prezident SAZ Peter Korčok.

VZ SAZ schválilo aj doplnenie rozsahu súťaženia v rámci SAZ o dorasteneckú ligu, ktorá bude mať v tomto roku premiéru. „Hnutie projekt prijalo. Ak sa ujme, tento koncept môžeme ďalej rozvíjať. Celoslovenská dorastenecká liga bude dvojkolová a vyvrcholí finálovým kolom. Už sme oslovili kluby, ktoré majú nárok štartovať v lige. Teraz čakáme na ich reakciu. Pozitívna správa je, že sa pre túto novú súťaž črtá zaujímavý partner – sme s ním už tesne pred podpisom zmluvy,“ prezradil šéf SAZ.

Vo výročnej správe Petra Korčoka na VZ SAZ rezonoval najmä úspech projektu výstavby a rekonštrukcie atletických štadiónov, vďaka ktorému sa výrazne zlepšila atletická infraštruktúra na Slovensku. Prezident SAZ takisto vyzdvihol medailové výsledky Lenky Gymerskej Anny Šimkovej na organizačne úspešnom EYOF 2022 v Banskej Bystrici a finálové umiestenia Jána Volka, Miroslava Úradníka a Michala Morvaya na ME v Mníchove.

„Informovali sme delegátov aj o zvýšení členského poplatku za člena na tri eurá. Nepristúpili sme k tomuto kroku s radosťou, ale bolo to nevyhnutné. Aktuálna suma však aj tak v rámci slovenských športových zväzov patrí k najnižším,“ poznamenal Korčok.

Na margo stavu rozpočtu SAZ na rok 2023 prezident zväzu uviedol: „Zatiaľ je rozpočet mínusový, ale očakávame dofinancovanie zväzov z nadvýnosov z Tiposu. Valné zhromaždenie  nás zaviazalo, že ak sa ani potom príjmová časť nevyrovnaná výdavkovej, tú budeme viazať tak, aby sme dosiahli vyrovnaný rozpočet. Sú v ňom stále zahrnuté aj rozvojové projekty. Ak sa ho nepodarí navýšiť, budeme šetriť vo všetkých oblastiach, kde to bude možné.“

So šetrením súvisí dočasné pozastavenie projektu trénerských kapacít. VZ SAZ však zaviazalo výkonný výbor, že ak bude rozpočet SAZ na rok 2023 plusový o čiastku potrebnú na tento projekt, peniaze sa využijú na dofinancovanie  práve tohto projektu.

Zdeněk Národa zo Slávie STU Bratislava v diskusii nadhodil tému potreby zväzového manažéra, ktorý by popredným atlétom pomáhal dostať sa na podujatia, kde by mohli získavať body do kvalifikačných renkingov o postup na OH, MS či ME. „Potrebu takéhoto človeka si uvedomujeme aj my, keďže vidíme, že rebríček zohráva v kvalifikácii dôležitú úlohu,“ podotkol Peter Korčok.

Členka rady Európskej atletiky (EA) a medzinárodná sekretárka SAZ Anna Kirnová. Poďakovala sa SAZ-u za dôveru, že ju znova navrhol za kandidátku na miesto v rade EA. Voľby sa uskutočnia budúcu sobotu na 28. kongrese EA v Belehrade. Anna Kirnová oboznámila delegátov VZ SAZ so svojou prácou v EA i na zväze a pripomenula, že v nedeľu 16. apríla uplynie presne 35 rokov od chvíle, keď začala pracovať pre SAZ.

Na začiatku valného zhromaždenia Peter Korčok, ktorý je aj viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), odovzdal štyrom atletickým osobnostiam ocenenia od SOŠV. Strieborný odznak SOŠV udelili Jozefovi Malíkovi, medailu SOŠV získali Jozefína Čerchlanová, Jozef KucejLibor Charfreitag.

Na valnom zhromaždení SAZ sa zúčastnilo 61 z pozvaných 86 delegátov s hlasom rozhodujúcim. Boli medzi nimi aj traja aktívni slovenskí reprezentanti: za komisiu športovcov SAZ Marcel LomnickýMiroslav Úradník, svoj klub Slávia TU Košice zastupovala i Diana Devaldová.

„Čakal som vyššiu účasť. Ťažko by sme však našli lepší termín, boli sme limitovaní vyhotovením účtovnej uzávierky, aby sme sa potom nemuseli stretávať znova. Na 15. apríli sme sa však zhodli s predsedami oblastných zväzov. Ak však prejde v parlamente nový Zákon o športe, ešte jedno valné zhromaždenie budeme musieť v tomto roku zorganizovať, aby sme naše stanovy zosúladili so zákonom,“ upozornil prezident SAZ Peter Korčok.

(GB)

Text k foto:

Na prvej snímke Jozef Repčík na VZ SAZ 2023, na druhej vedenie SAZ počas rokovania a na tretej kvarteto ocenených (zľava): Libor Charfreitag, Jozef Kucej, Jozef Malík, Jozefína Čerchlanová a prezident SAZ Peter Korčok.

FOTO SAZ (jd)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk