75. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava: V súťaži žien triumf Žofie Naňovej, Peter Ďurec držal krok s Keňanmi

Jubilejný 75. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava vyhral s veľkým náskokom Keňan Albert Tonui z maďarského Benedek Teamu v traťovom rekorde 32:48 min. Doterajšie maximum 33:27 na tejto verzii trate patrilo jeho krajanovi Matthewovi Kosgeiovi z roku 2019. Aj na ďalších dvoch priečkach dobehli Keňania, víťazovi tímoví kolegovia – druhý bol Kennedy Rono (33:33) a tretí Hillary Kimaiyo (33:36). Mužskú súťaž na Národnom behu Devín – Bratislava vyhrali doposiaľ štyria Keňania: Mwangi (2014 – 2016),  Cherutich (2018), Kosgei (2019) a tentoraz Tonui.

Len dve sekundy za bronzovou priečkou skončil vo výbornom čase 33:38 min najlepší Slovák Peter Ďurec z banskobystrickej Dukly. Obhajca Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) skončil celkovo piaty (35:31). Tretí zo slovenských vytrvalcov bol víťaz polmaratónu na ČSOB BAM a líder tohtoročných polmaratónskych tabuliek Matúš Hujsa (36:05).

Takisto ako v roku 2019 bol Ďurec zo Slovákov najlepší a tiež finišoval na štvrtej priečke. Behajúci ortopéd z Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici dosiahol na 11,6 km dlhej trati skvelý priemer 2:53 min/km!

V súťaži žien Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) časom 40:03 min senzačne zdolala o 9 sekúnd hlavnú favoritku, Keňanku Philice Kipkemoiovú. Tretia finišovala 6-násobná víťazka „Devína“ Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice, 40:26) a štvrtá obhajkyňa prvenstva Silvia Valová z AK ZVP Lučatín (41:52).

„Keď som si všimol na hodinkách medzičas na 10 km 28:49, vedel som, že je to dobré,“ skonštatoval v cieli spokojný Peter Ďurec, tretí najlepší slovenský polmaratónec v histórii. „Bežal som tak, aby som si na záver ušetril nejaké sily, ale podobne to urobili asi aj Keňania a odrazili môj nápor. Napriek tomu som veľmi spokojný. Moja predstava bola dosiahnuť priemerné tempo 2:56 min na kilometer, čiže toľko, koľko som pred týždňom v piatok odbehal na intervalovom tréningu 10-krát jeden kilometer. Veril som, že v kvalitnej bežeckej obuvi a po vyladení formy to dokážem. Napokon bolo moje tempo ešte o tri sekundy rýchlejšie, čo ma milo prekvapilo.“

Hoci Ďurec trénuje len popri zamestnaní, celkom sa mu darí. Vlani v závere roka najskôr vyhral polmaratón v rámci MMM v Košiciach za 1:04:54, potom na majstrovstvách SR v krose triumfoval v súťaži míliarov i vytrvalcov a rok ukončil 40. miestom na ME v krose v Turíne, čo je po Štefkovi druhé najlepšie slovenské mužské umiestenie na tomto podujatí v histórii.

„Najbližšie pobežím v Žiline na spoločných majstrovstvách Slovenska a Česka na 10 000 m, potom sa chcem pokúsiť o rýchlu päťtisícku, aby som sa nominoval na Európske hry do Chorzowa. Nasledovať bude drobná pauza a po nej sa sústredím už na jesenné súťaže,“ načrtol svoje najbližšie plány 30-ročný Ďurec, ktorý trénuje sám a prípravu konzultuje s Pavlom Kováčom.

Obhajca Michal Staník, ktorý si pred týždňom zlepšil oficiálny osobák na 10 km na 30:26 min, dobehol tentoraz piaty. Namerali mu o štyri sekundy slabší čas ako vo vlaňajšom víťaznom behu. “Celé preteky som bežal sám – štvorica najlepších bola ďaleko predo mnou a ďalší zasa približne 40 metrov za mnou. Boli to pre mňa náročnejšie preteky ako vlani v októbri. Aj konkurencia bola o poznanie kvalitnejšia ako na jeseň. Keď som videl štartovku, povedal som si, že zabojujem aspoň o piate miesto. Už si celkom zvykám na bežeckú samotu – sám behám na tréningoch, sám som bežal pred týždňom na Behu Galantou a aj teraz,” usmial sa 20-ročný nádejný vytrvalec Michal Staník.

Zaujímavosť: kenské trio absolvovalo v sobotu polmaratón v Pardubiciach a tiež obsadilo všetky tri medailové pozície. Vyhral Kimaiyo (1:02:17) pred Ronom (1:02:54) a devínskym šampiónom Tonuiom (1:02:56).

Žofia Naňová bežala v nedeľu tiež výborne. V medzičase na 10 km sa jej na hodinkách objavil výkon pod 35 minút. Takéto tempo tentoraz stačilo na to, aby získala skalp Keňanky Philice Kipkemoiovej, ktorá minulú sobotu utvorila na 10 km v Galante traťový rekord 33:19 min a 24 hodín pred Národným behom Devín – Bratislava skončila v sobotu druhá na polmaratóne v Pardubiciach za 1:13:45 h.

„Keby mi niekto pred pretekmi povedal, že dnes vyhrám, schuti by som sa zasmiala. Poznáme kvalitu kenských bežcov a práve Kipkemoiová pred týždňom bežala veľmi rýchlo v Galante. Neverila som, že by som ju mohla predbehnúť,“ priznala úprimne 32-ročná vytrvalkyňa, ktorá po lanskom Telekom Night Rune triumfovala už aj na druhom veľkom bratislavskom bežeckom podujatí.

Na „Devín“ prišla s cieľom užiť si preteky, keďže súťažila po dlhšej pauze, a byť spokojná so svojím výkonom. „To, že som zvíťazila, je už len čerešnička na torte,“ usmievala sa spokojná Naňová, slovenská šampiónka 2022 na 5000 m a celková víťazka Bežeckého pohára SAZ 2022.

Na margo nedeľných pretekov podotkla: „Keňanka nezačala tak zostra, ako som predpokladala. Ja som bežala chvíľu s Katkou Pejpkovou. Ona sa potom držala Kipkemoiovej a ja som bežala za nimi. Približne v polovici trate som ich začala sťahovať, dva kilometre pred cieľom som sa dostala pred ne a potom som si už bežala svoje. Mám radosť aj z toho, že som 10 km zvládla prvý raz pod 35 minút, čo je veľká vec. Veľmi, veľmi sa teším.“

Dvojnásobná olympionička v maratóne (Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016) Katarína Pejpková sa na trati najstaršieho slovenského bežeckého podujatia objavila po 9-ročnej pauze. K šiestim triumfom (2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2014) pridala tentoraz 3. miesto.

“Bežalo sa mi dobre, s výkonom som spokojná. Do deviateho kilometra som bežala spolu s Keňankou, potom nás Žofka dostihla a hneď zrýchlila. Keďže ja som viac vytrvalostný ako rýchlostný typ bežkyne, nestačila som na to zareagovať. Žiaľ, v posledných kilometroch, keď sa diali kľúčové veci, som už nedokázala pridať. Som však rada, že vyhrala slovenská bežkyňa,” zdôraznila Katarína Pejpková, ktorá “Devín” vyhrávala ešte pod dievčenským menom Berešová. Priznala, že nevie posúdiť, či sa preteky za posledných deväť rokov nejako zmenili, ale s o smiechom upozornila, že od svojho posledného šiesteho triumfu sa zmenila ona: “Vtedy som bola slobodná a bezdetná, teraz som vydatá a doma mám dve krásne deti… Aj tak som dosiahla svoj tretí najlepší čas na ´Devíne´ takže snímam klobúk sama pred sebou…”

Na štarte 75. ročníka TIPOS Národného behu Devín Bratislava bolo 4306 bežcov, z nich 350 na tzv. malom Devíne (2,6 km) určenom pre mládež do 15 rokov a rekreačných bežcov. Jeho ambasádorka bola po olympijskom víťazovi Matejovi Tóthovi bývalá výborná štvorstovkárka Iveta Putalová. Trať si odbehla v spoločnosti kolegu zo sekretariátu SAZ a popredného slovenského vytrvalca (vlani 2. na NB Devín – Bratislava)  Radovana Tomečka za 12:41 min, čo značí tempo 4:48 min/km. Vo výzve „Predbehni rekordérku“ sa pred Putalovou objavilo v cieli 69 detí vo veku do 15 rokov a 8 rekreačných bežcov. Vlani bežal tzv. malý Devín olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth v približne rovnakom tempe ako Iveta Putalová a predstihlo ho 72 bežcov.

„Trocha som sa päťminútového tempa obávala, predsa len už nebehám toľko ako v čase kariéry. Ubehlo mi to rýchlo, cítila som sa fantasticky. Detičky boli úžasné a – rýchle. Prekvapilo ma, koľko šikovných detí u nás vyrastá. Majú môj obdiv. Dlhší čas sme bežali aj s dievčatami z klubu Run for Fun z Petržalky, ktoré potom krásne finišovali. Ťažko povedať, či by som to zvládla rýchlejšie, ak by som bežala úplne naplno. Možno o trošičku… Viac kilometrov v takomto tempe by som však už zrejme nedala!“ – priznala Iveta Putalová, ktorá na Národnom behu Devín – Bratislava štartovala prvý raz. A verí, že to nebola jej posledná účasť: „Maťo Tóth povedal, že ak si raz skúsite ´Devín´, potom tam budete chcieť štartovať stále. S týmto stopercentne súhlasím a budem veľmi rada, ak dostanem šancu robiť ambasádorku aj na budúci rok.“

Po troch provizórnych rokoch v dôsledku koronavírusovej pandémie (2020 – preteky sa neuskutočnili, 2021 – súťažilo sa virtuálne, z Devína do Bratislavy symbolicky bežala len štvorica bežcov, 2022 – preteky sa uskutočnili na poslednú chvíľu v októbri) sa TIPOS Národný beh Devín – Bratislava vrátil v klasickom formáte i v tradičnom aprílovo termíne.

Organizoval ho opäť STaRZ, ktorý prevzal organizátorský patronát nad „Devínom“ v roku 1992. V nedeľu vstúpil do štvrtej dekády neľahkého udržiavania tohto populárneho bežeckého podujatia pri živote. V posledných troch rokoch sú jeho partnermi pri organizácii aj dve významné športové organizácie – Slovenský olympijský a športov výbor (SOŠV) a Slovenský atletický zväz (SAZ). Technicky podujatie zabezpečuje agentúra Be Cool.

Národný Beh Devín – Bratislava sa prvý raz uskutočnil už 24. apríla 1921. Na štart sa vtedy postavilo 37 vytrvalcov. Nebyť rôznych prerušení v dôsledku II. svetovej vojny a prísne strážených hraníc v 50. a 60. rokoch minulého storočia v ére komunizmu, v nedeľu 16. apríla by sa bežalo už 103. raz!

Rekordnú účasť na Národnom behu Devín – Bratislava zaznamenali v roku 2017 v jubilejnom 70. ročníku: na štart sa postavilo 6696 bežcov, pričom až 6020 s úmyslom popasovať sa s klasickou dlhšou traťou – len piati z nich nedobehli do cieľa.

FAKTY Z DEVÍNA

MUŽI (11,6 km): 1. Albert Tonui 32:48 – traťový rekord, 2. Kennedy Rono 33:33, 3. Hillary Kimayo (všetci Keňa) 33:36, 4. Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 33:38, 5. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 35:31, 6. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 36:05, 7. Marek Lenčéš (Slávia STU Bratislava) 36:07, 8. Michal Kováč (Slávia STU Bratislava/Run for Fun Bratislava-Petržalka) 36:30, 9. Adam Mihalov (AK ZVP Lučatín) 36:55, 10. Oliver Andrew (V. Brit.) 37:00.

ŽENY (11,6 km): 1. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 40:03, 2. Philice Kipkemoiová (Keňa) 40:12, 3. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 40:26, 4. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 41:52, 5. Zuzana Gejdošová (ŠKP Bratislava) 41:54, 6. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 43:17, 7. Monika Kubáková (TJ Obal servis Košice) 44:16, 8. Zuzana Kováčová (KOB Pezinok) 44:24, 9. Lucia Beláková (BMSC Bratislava) 45:05, 10. Natália Ševčíková (SR) 45:36.

MALÝ DEVÍN – MUŽI (absolútne poradie, 2,6 km): 1. Matej Knapčok (AK Veterán Bratislava) 8:31. ŽENY (absolútne poradie, 2,6 km): 1. Zuzana Vedejová (3NT Bratislava) 10:02.

SLOVENSKÉ VÍŤAZKY NA NÁRODNOM BEHU DEVÍN – BRATISLAVA OD ROKU 1993
6 – Katarína Berešová/Pejpková (2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2014)
5 – Alena Močáriová (1993, 1995, 1996, 1997, 2001)
3 – Zuzana Nováčková (2005, 2007, 2009)
2 – Dana Janečková (1998, 1999)
1 – Anna Baloghová (1994)
1 – Ľudmila Melicherová (2003)
1 – Silvia Valová (2022)
1 – Žofia Naňová (2023)

POČET ŠTARTUJÚCICH NA NÁRODNOM BEHU DEVÍN – BRATISLAVA (2005 – 2023)

2005     828

2006     926

2007    1491

2008    2108

2009    2948

2010    3905

2011    5216

2012    5272

2013    5203

2014    5579

2015    6171

2016    5825

2017    6696

2018    6079

2019    6075

2022    1837

2023    4306

(GB)

Text k foto:

Na snímkach postupne Žofia Naňová, Albert Tonui, Peter Ďurec, Katarína Pejpková a Iveta Putalová.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk