V AC Nové Zámky veria, že štadión na Sihoti sa oblečie do nového šatu, mesto i SAZ majú záujem modernizovať areál

Jeden z 11 štyristometrových atletických oválov s moderným povrchom je od mája 2005 i v Nových Zámkoch na štadióne na Sihoti. Povrch však už doslúžil, jeho životnosť vypršala približne pred tromi rokmi. Napriek tomu Novozámčania, aj vzhľadom na slabú celoslovenskú atletickú infraštruktúru, organizovali preteky až do poslednej možnej chvíle. Situácia je však už alarmujúca a tentoraz nepomôžu ani improvizované opravy zjavne dosluhujúceho povrchu.

Aj preto sa AC Nové Zámky uchádzal o finančné prostriedky z 5-miliónovej štátnej dotácie, ktorú Slovenskému atletickému zväzu schválila vlani 12. júna vláda na rekonštrukciu a výstavbu atletických štadiónov. Peniaze sa prioritne použijú na 400-metrové ovály so sektormi. SAZ podporil zo štátnej dotácie 23 projektov. Jeden z nich je aj novozámocký: miestnemu AC schválil zväz príspevok 350-tisíc eur, pričom zvyšnú časť ambiciózneho projektu by malo dofinancovať mesto.

„Chceme rozšíriť ovál na osem dráh, v pláne máme rozšírenie sektorov tak, aby sa mohli súbežne uskutočniť dve diaľkarské , trojskokanské i žrdkárske súťaže, na oštep i disk by boli k dispozícii dva sektory podľa poveternostných podmienok. Mierne zmeny plánujeme v umiestení sektorov pre skok do výšky a vrh guľou. Ak by sa nám to podarilo všetko zrealizovať, štadión by už mal parametre aj na organizovanie medzinárodných súťaží,“ objasňuje plány bývalý popredný slovenský diaľkar a v súčasnosti predseda AC Nové Zámky Štefan Straňovský.

Plány sú však jedna vec, realita iná. V prípade rekonštrukcie novozámockého štadióna zaúradovala – žiaľ, negatívne – príroda. „Súčasný tartanový povrch sa zrazu začal vydúvať. Zistilo sa, že na svedomí to má podložie z tekutých pieskov pod povrchom štadióna. Žiaľ, bude nutné jeho spevnenie, čo si vyžiada dodatočné náklady v porovnaní s pôvodným rozpočtom. Keďže chceme pridať ôsmu dráhu, musíme zbúrať časť tribúny, a to tiež niečo stojí. Nuž a práve na spomenuté dve veci teraz musíme nájsť ďalšie finančné prostriedky,“ konštatuje šéf novozámockej atletiky.

Odpoveď na otázku, kde ich nájsť, a ako túto situáciu vyriešiť, sa pokúšali nájsť na pondelkovom stretnutí prezident SAZ Peter Korčok, generálny sekretár Vladimír Gubrický, primátor Nových Zámkov Otokar Klein, prednostka mestského úradu Tünde Szekeresová a zástupcovia AC Nové Zámky Štefan StraňovskýJuraj Szák.

„Mesto i SAZ majú eminentný záujem zrekonštruovať štadión na Sihoti tak, aby mal medzinárodné parametre. Teraz je však nevyhnutné nájsť zdroje na dofinancovanie dodatočných nákladov súvisiacich predovšetkým so stabilizáciou podložia, čo je nevyhnutné. Mesto s klubom musia nastaviť celú stratégiu rekonštrukcie tak, aby ju zvládli. My sme, samozrejme, pripravení im pomôcť v rámci našich možností,“ pripomína prezident SAZ Peter Korčok. „Osemdráhový ovál s modernými sektormi by pomohol celej slovenskej atletike a som rád, že sa pán primátor stavia k projektu veľmi seriózne.“

Osemdráha na Sihoti by však výrazne pomohla celému regiónu, keďže Novozámčania v minulosti na svojom štadióne organizovali okrem krajských aj školské atletické šampionáty pre okresy Komárno, Levice a, prirodzene, Nové Zámky. „Ak sa nám podarí štadión zrekonštruovať, sme pripravení robiť i ďalšie školské preteky, napríklad pre okres Zlaté Moravce,“ dodáva Štefan Straňovský. Snahu mesta Nové Zámky aj AC zmodernizovať atletický štadión podporuje i Slovenská asociácia športu na školách (SAŠŠ). Vzhľadom na spomenuté fakty sa o finančnú podporu pokúsi mesto požiadať Nitriansky samosprávny kraj.

„Ďalší zdroj, ale zatiaľ veľmi neistý, sú európske peniaze. Bolo by skvelé, keby z ôsmich miliárd eur od Európskej únie na zmiernenie dopadov koronakrízy smerovala časť aj do športu, a keby sa niečo z nich použilo na dofinancovanie novozámockého projektu,“ uvažuje prezident SAZ Peter Korčok. Ďalšia možnosť by mohli byť financie z Fondu na podporu športu, ktorý vznikol najmä ako možnosť pomôcť pri modernizovaní chabej slovenskej športovej infraštruktúry.

AC Nové Zámky patrí vyše štyri desaťročia k najúspešnejším slovenským atletickým klubom. V bodovom hodnotení úspešnosti na všetkých slovenských šampionátoch (1. – 8. miesto)  v posledných dvoch dekádach (2000 – 2019) skončil s výnimkou dvoch rokov vždy v prvej desiatke – v roku 2010 bol dokonca druhý za dubnickým Spartakom a šesťkrát štvrtý (2001, 2003, 2008, 2009, 2011, 2012). Priemerné umiestenie AC Nové Zámky v období rokov 2000 až 2019 je 6,2. Pilierom úspechov novozámockej atletiky je najmä mládež. Veru, zaslúžila by si dôstojné športovisko zodpovedajúce 21. storočiu…

GABRIEL  BOGDÁNYI

Text k foto:

Takto vyzeral štadión AC Nové Zámky v najlepších časoch.

FOTO NOVEZAMKY.SK

A takto vyzerá nákres nového oválu a sektorov.

REPROFOTO AC NOVÉ ZÁMKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk