Forster si na číslo napísala, že chce postúpiť do semifinále. Vďaka druhému výkonu v kariére 13,19 cieľ splnila!

Paráda! Vlani ešte juniorka Viktória Forster sa v behu na 100 m prekážok kvalifikovala do nedeľného semifinále na ME v Mníchove. V III. rozbehu v miernom daždi obsadila 2. miesto časom 13,19 sekundy (vietor -0,5 m/s), čo znamenalo priamy postup medzi 24 najlepších.

Dvadsaťročná zverenka Kataríny Adlerovej zabehla svoj druhý najlepší výkon v kariére a za vlastným slovenským rekordom do 23 rokov zaostala len o 7 stotín. Breznianska rodáčka Forster dosiahla v rozbehoch v konkurencii 22 atlétok celkovo tretí najlepší čas, rýchlejšie boli len víťazka Viktóriinho behu Di Lazzarová z Talianska (13,11) a belgická rekordérka Anne Zagréová (13,12), prvá v II. behu. Semifinále je na programe od 19.10 h. K 12 nasadeným pribudlo z rozbehov ďalších 12 prekážkarok.

Forster pobeží hneď v úvodnom behu v prvej dráhe, jediná nemá osobný rekord pod 13 sekúnd. Podľa sezónnych maxím je siedma. Do finále sa kvalifikujú priamo len prvé dve prekážkarky, ďalšie dve majú ešte šancu na postup s časom. Súperky slovenskej reprezentantky budú Pesiridouová z Grécka, Poľka Siciarzová, D. Kambundjiová zo Švajčiarska, Visserová z Holandska, Dánka Graversgaardová, Valetteová z Francúzska a Talianka Di Lazzarová.

„Už na stredajšom tréningu som sa cítila veľmi dobre, odbehala som kvalitné rýchle úseky, aj včerajšia rozcvička dopadla dobre, cítila som sa úžasne. Veľmi som chcela postúpiť do semifinále, napísala som si to aj na štartové číslo… A – splnilo sa mi to!“ – tešila sa úprimne Viktória Forster. „Síce od rána pršalo, ale mne sa v daždi behá dobre. Ale želala som si, aby pršalo len mierne alebo vôbec. A aj toto želanie sa mi splnilo. V semifinále môžem bežať uvoľnene, lebo cieľ – dostať sa do semifinále – som splnila. Zajtra do toho dám všetko!”

Talentovaná atlétka ŠK ŠOG Nitra, ktorá sa minulé leto prebojovala do finále na 100 m i 100 m prekážok na juniorských MS v Nairobi, zopakovala postup do semifinále (na 60 m prek.) na marcových halových MS v Belehrade, kde mala premiéru v seniorskej kategórii.

Forster je po Jánovi Volkovi, Matejovi Baluchovi a svojej tréningovej kolegyni Daniele Ledeckej štvrtá členka šprintérskej časti slovenskej výpravy, ktorá prežila úvodné rozbehy a postúpila do semifinále. Na ME v Mníchove súťaží ako posledná z 18-člennej slovenskej výpravy.

„Bežala neskutočne, s veľkým prehľadom. Presne toto bola Viktória, ako ju poznám!“ – výstižne hodnotila beh svojej zverenky trénerka Katarína Adlerová.

SLOVÁCI V AKCII

ŽENY

100 m prek – rozbehy (22 štartujúcich): 3. Viktória Forster 13,19 – postúpila do semifinále (2. v III. rozbehu)

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk