Dominik Černý vďaka zrýchleniu v druhej polovici 14. v chôdzi na 20 km na ME v Mníchove, Hana Burzalová v daždi osemnásta

Slovenský reprezentant Dominik Černý obsadil na majstrovstvách Európy v Mníchove v chôdzi na 20 km solídne 14. miesto výkonom 1:25:38 h spomedzi 29 štartujúcich. Debutant na kontinentálnom šampionáte si aj vzhľadom na to, že len nedávno prekonal covidové ochorenie, počínal veľmi dobre.

Zverenec trénerov Romana BenčíkaĽuboša Machníka v banskobystrickej Dukle sa na konečnú pozíciu prepracovával postupne zozadu. Na medzičase na 5. kilometri bol 24. (21:43), v polovici trate 22. Za 43:27 min a na 15. kilometri mu patrila 19. pozícia (1:04:55.). Dvadsaťštyriročný Černý vďaka zrýchleniu v druhej desiatke (42:11) zašliapal svoj druhý najlepší čas na 20 km v kariére. Lepší bol len v apríli v Poděbradoch, kde si utvoril osobný rekord 1:24:00 h.

Odchovanec atletiky v Novom Meste nad Váhom dosiahol v Mníchove najlepšie slovenské chodecké umiestenie na dvadsiatke na ME od roku 2014, keď Antonovi Kučmínovi patrila 20. priečka.  

„Vzhľadom na všetky okolnosti som so štrnástym miestom i výkonom veľmi spokojný. Ak by však išlo všetko podľa plánu a nemusel by som sa do formy dostávať po prekonaní covidu, určite by som mal ambíciu skončiť v prvej desiatke. Štrnástu priečku som neočakával, pred štartom by som považoval za úspech čokoľvek do 20. miesta,“ hodnotil Dominik Černý svoje mníchovské účinkovanie.

„Príprava nebola jednoduchá, v tempe 4:30 min na kilometer som sa postupne už cítil doma, ale v špeciálnom dvadsiatkárskom, čo je 4:10 – 4:15, som dokázal chodiť kilometer len s pauzami. Dnes som však v takomto tempe odšliapal celú dvadsiatku a v závere dokonca boli kilometre aj za 4:00, čo považujem z môjho pohľadu za nadľudský výkon.“

Dominika umiestenie ma prekvapilo, lebo ešte na 14. Km bol dvadsiaty. Potom však „zbieral“ jedného súpera za druhým a posunul sa o šesť miest dopredu. „Finiš mi naozaj vyšiel. Na poslednom kilometri som mal pred sebou ešte Fína Havu, no on išiel ešte stále dosť rýchlo a jeho som už nestihol predbehnúť,“ dodal Černý.

Zlato z Berlína 2018 obhájil Álvaro Martín v osobnom rekorde 1:19:11, keď prvú desiatku zvládol za 40:16 a druhú za 38:55 (!) min. Ďalšie dve medaily brali Švéd Perseus Karlström (1:19:23) a ďalší španielsky reprezentant Diego García Carrera (1:19:45).

Slovenská reprezentantka Hana Burzalová si na dvojkilometrovom okruhu medzi Odeonsplatz a Professor-Huber-Platz v centre Mníchova vybojovala v daždi 18. priečku (z 24 štartujúcich) v sezónnom maxime 1:40:31 h. Za osobným rekordom z minulého roka v Poděbradoch zaostala zverenka trénerov Romana BenčíkaĽuboša Machníka v banskobystrickej Dukle len o 33 sekúnd, za slovenským výkonom roka Klaudie Žárskej (1:40:11) o 20 sekúnd.

Dvadsaťjedenročná debutantka na ME Burzalová išla takticky veľmi dobre. Po nedávnom prekonaní covidu začala opatrnejšie, no postupne sa posúvala miestečko za miestečkom dopredu. Na 5. kilometri (25:56) bola odchovankyňa dubnickej chôdze a kouča Jozefa Pavelku 23., v polovici pretekov (51:11) jej patrila 22. priečka, na 15. kilometri (1:16:10) stiahla ďalšiu pozíciu a v záverečnej päťke, ktorú odšliapala najrýchlejšie (24:21) ešte tri. Napokon z toho bola 18. pozícia, čo je tretie najlepšie umiestenie slovenskej chodkyne na ME na 20 km. V roku 2006 bola Zuzana Malíková 13. a v roku 2014 Mária Gáliková sedemnásta.

„Som rada, že to takto dobre dopadlo, lebo len pred dvoma dňami mi tréner odsúhlasil, že som dobre pripravená a môžem štartovať. Po covide sme každý deň starostlivo sledovali pulzy, aby sme si boli istí, či na to mám. Na tréningoch som zjavne videla, že sa to postupne zlepšuje, ale určite to nebude ideálne,“ vravela v cieli usmiata Hana Burzalová. „Dopadlo to nad moje očakávanie, teší ma, že telo preteky zvládlo. Za osobákom som zaostala len o 33 sekúnd, takže viem, že ak sa dostanem späť do formy, môže z toho byť výborný výkon. Za týchto okolností som šťastná aj z 18. miesta. Dážď mi neprekážal, takmer vôbec som si ho neuvedomovala. Dnes sme mali dobré podmienky, lepšie ako boli na tridsaťpäťke. Síce lialo, ale ľudia okolo trate, vrátane slovenských fanúšikov, nás podporovali. Dnešný výsledok je pre mňa veľká motivácia. Teraz potrebujem dostať organizmus úplne do poriadku, aby sme mohli ďalej makať.”

O unikátne zlaté double sa postaral už 38-ročná Grékyňa Antigoni Ntrismpiotiová, ktorá po tridsaťpäťke vyhrala v Mníchove aj dvadsiatku v osobnom maxime 1:29:03 h pred Poľkou Katarzynou Zdzieblovou (1:29:20). Bronz patril vďaka osobáku 1:29:25 Saskii Fiegeovej z Nemecka.

“S výsledkami mojich zverencov som veľmi spokojný. Na situáciu, v akej sa ocitli po návrate z MS v Eugene, keď bojovali s covidom, predviedli výkony nad moje očakávanie. Dominikov čas som odhadoval niekde medzi 1:26:30 až 1:27:00 h, u Hanky na úrovni 1:44:00 h. Najmä Hanku dlho trápili problémy po covide. Myslím si, že vypustenie štartu na 35 km a koncentrácia len na dvadsiatku, bolo dobré rozhodnutie,” komentoval Roman Benčík výkony svojich zverencov.

Z titulu šéftrénera chôdze SAZ doplnil ešte stručný komentár “Veľmi sa teším, že sme úspešne zavŕšili účinkovanie slovenských chodcov na vrcholoch sezóny. Úspešní boli mládežníci aj dospelí. S radosťou konštatujem, že nám vyrastá silná a kvalitná generácia. Verím, že ak budeme v sekcií pracovať aj naďalej ako v tomto roku, dočkáme sa v budúcnosti medailových umiestnení. Potenciál na to slovenská chôdza má.”

FINÁLOVÉ FAKTY

MUŽI

20 km chôdza (29 štartujúcich): 1. Álvaro Martín (ŠP.) 1:19:11, 2. Perseus Karlström (Švéd.) 1:19:23, 3. Diego García Carrera (Šp.) 1:19:45,… 14. Dominik Černý (SR) 1:25:38.

ŽENY

20 km chôdza (24 štartujúcich): 1. Antigoni Ntrismpiotiová (Gréc.) 1:29:03, 2. Katarzyna Zdzieblová (Poľ.) 1:29:20, 3. Saskia Fiegeová (Nem.) 1:29:25,… 18. Hana Burzalová (SR) 1:40:31 – sezónne maximum.

Text k foto:

Dominik Černý a Hana Burzalová na trati ME v Mníchove, na poslednej snímke s trénermi Romanom Benčíkom (druhý sprava) a Ľubošom Machníkom.

FOTO PAVOL UHRIN a SOŇA MALÉTEROVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk