Trinásťčlenná slovenská výprava na 14. majstrovstvách Európy do 23 rokov vo fínskom Espoo ukončila svoje účinkovanie na šampionáte bez medaily. Spolu s Viktóriou Forster si do dna vypila kalich horkosti, keďže naša jediná reálna medailová adeptka v rozbehu na 100 metrov prekážok zakopla o ôsmu prekážku a jej sen o finále a v ňom o medaile sa rozplynul. Žiaľ, aj taký je šport! Navyše prekážky sú zradná disciplína – stačí malé zaváhanie či drobná strata koncentrácie a nešťastie je na svete…
Talentovaná Forster si toto obrovské sklamanie vynahradila na druhý deň aspoň čiastočne: spolu s Viktóriou Strýčkovou, Lenkou Kovačovicovou a Agátou Cellerovou senzačne postúpili do finále na 4 x 100 m a v ňom obsadili 7. miesto, pričom dievčatá v rozbehu (45,30) i vo finále (45,06) zlepšili slovenský rekord do 23 rokov. Tieto dva body za siedmu priečku však boli, bohužiaľ, jediné, ktoré slovenská výprava v Espoo získala. Mierny optimizmus môže vzbudzovať fakt, že až sedmička (Bartek, Cellerová, K. Devaldová, J. Nemec, Segečová, Šula ml., Švecová) z trinástky našich atlétov v Espoo bude môcť štartovať na ME do 23 rokov aj o dva roky.
Ako videl vystúpenie slovenských atlétov na šampionáte v Espoo šéftréner SAZ Radoslav Dubovský?
štafeta na 4 x 100 m (Viktória Forster, Viktória Strýčková, Lenka Kovačovicová, Agáta Cellerová/náhradníčka Martina Segečová)
4 x 100 m (11 štartujúcich): 7. miesto vo finále 45,06 – rekord SR do 23 r. (4. v II. rozbehu 45,30 – rekord SR do 23 r,)
„Pripravili nám všetkým perfektné emócie – a to až dva razy za sebou. Preteky zvládli na jednotku. Každá do toho dala všetko, dievčatá vrátane náhradníčky Maťky Segečovej boli perfektne namotivované. Odovzdávky im vyšli perfektne v rozbehu aj vo finále. Samozrejme, vždy sa nájdu chybičky, ale v tomto prípade vyšlo naozaj všetko, ako malo. Dievčatá neskutočne zabojovali. Nečakaný postup, dva slovenské rekordy, k tomu niet čo dodať. Azda len toľko, že sa znova potvrdilo, že sa oplatí systematickejšie venovať štafetám.“
Natália Váleková
guľa (20 štartujúcich): 12. Natália Váleková vo finále 13,51 (11. v kvalifikácii 14,36 – postúpila do finále)
„Keď som videl štartovku a zistil som, že medzi 10. a 16. najlepším výkonom je rozdiel len 50 cm, v duchu som dúfal, že ak Natália vrhne svoj vyšší štandard, môže pomýšľať aj na finále. Stalo sa! Za osobákom zaostala len o 33 cm, čo jej v kvalifikácii vynieslo postupové 11. miesto. Žiaľ, vo finále to už nevyšlo. Zrejme nebola psychicky a asi ani fyzicky pripravená na dve krátko za sebou idúce súťaže a azda aj eufória z postupu urobila – v tomto prípade negatívne – svoje. Napriek tomu hodnotím jej vystúpenie veľmi pozitívne.“
Alžbeta Ragasová
20 km chôdza (23 štartujúcich): 13. Alžbeta Ragasová vo finále 1:38:59 – osobný rekord
„Z Betkinho vystúpenia mám veľmi dobrý pocit. Počas celej súťaže sme s vedúcou výpravy Silviou Hanusovou pomáhali trénerovi Maťovi Pupišovi, takže som videl, ako na trati bojovala. Škoda napomínaní a zvoľnenia v dôsledku hrozby penalizácie. Ak by totiž dostala tretie napomenutie, musela by ísť na dve minúty do trestnej zóny, čo by malo výrazne negatívny vplyv na jej čas i umiestenie. Spomalenie bolo preto na mieste… Hoci nemohla potom šliapať naplno, o to cennejší je jej osobný rekord. Naznačuje, že má výrazne na viac, ako predviedla v Espoo. Betka je veľmi perspektívna chodkyňa…“
Karel Šula ml.
guľa (15 štartujúcich): 14. miesto priamo vo finále 16,04
„Náš talentovaný guliar výhodu štartu priamo vo finále nevyužil. Zjavne mu chýbala energia, vrhal technicky zle, guľa mu prepadala cez prsty. Výkon 16,04 je určite pod jeho možnosti. Ťažko sa mi jeho účinkovanie hodnotí, keďže mal pred cestou do Fínska menšie zdravotné problémy. Ani v posledných štartoch pred ME, keď ešte na poslednú chvíľu naháňal limit, sa mu veľmi nedarilo. Guľa ťažšia o 1,25 kg ako juniorská mu ešte robí problémy. Bude sa s ňou musieť viac zžiť. Jeho vystúpenie hodnotím teraz ako nevydarené.“
Viktória Forster
100 m prek. (40 štartujúcich): 22. Viktória Forster 13,69 v rozbehoch (4. v II. rozbehu – nepostúpila do semifinále)
„Viktóriino vystúpenie sa mi hodnotí ťažko. V rozbehu išla neskutočne krásne, bežala s veľkým prehľadom, mala pohodlný náskok. Žiaľ, zachytila ôsmu prekážku a výborný plynulý beh musela extrémnym úsilím skorigovať, aby sa neskončil pádom. Zvládla to, ale čas na postup z rozbehov nestačil. Všetkých nás to nesmierne mrzelo, lebo Viktória mala na to, aby bojovala s najlepšími o medailu. Veľmi som jej cenný kov želal. Šport prináša aj takéto smutné chvíle. Verím však, že Viky sa z toho, čo sa stalo v Espoo, rýchlo otrasie a napraví si už čoskoro chuť na Svetovej univerziáde v čínskom Čheng-tu.“
Agáta Cellerová
100 m (30 štartujúcich): 22. Agáta Cellerová 11,89 v rozbehoch (7. v III. rozbehu – nepostúpila do semifinále)
„Aj keď nepostúpila z rozbehov, s jej vystúpením som spokojný. Dosiahla svoj tretí najlepší výkon v kariére, čo nie je vôbec zlé. Žiaľ, stačilo to len na 22. miesto. Myslím si, že vystúpenie v individuálnej stovke ju výrazne povzbudilo pred štartom v štafete na 4 x 100 m, kde predviedla dva vynikajúce behy.“
Denis Bartek
400 m prek. (27 štartujúcich): 26. Denis Bartek 53,79 v rozbehoch (7. vo IV. rozbehu – nepostúpil do semifinále)
„Denis bežal výborne približne do méty 300 metrov, bolo evidentné, že beží na doraz. Ukázalo sa, že tempo prepálil. Posledných 100 metrov už len ako keby pochodoval do cieľa. Po pretekoch potvrdil, že tempo prepálil, lebo medzičasy na 200 a 300 m boli na úrovni jeho osobných rekordov na hladkých tratiach. Za nebojácnosť a snahu môžem jeho vystúpenie hodnotiť pozitívne, na druhej strane negatívne vnímam, že sa nechal strnúť atmosférou. Nesmie jej podľahnúť, musí dodržať svoje tempo, na aké je zvyknutý.“
Lenka Kovačovicová
200 m (28 štartujúcich): 28. miesto v rozbehoch 24,35 (7. v III. rozbehu – nepostúpila do semifinále)
„Jej výkon bol štandardný, no, žiaľ, nestačil na lepšie ako posledné miesto. Jednoznačne však jej vystúpenie na dvojstovke 200 m ovplyvnili dva štarty v štafete na 4 x 100 m. Najprv absolvovala rozbeh, po necelých štyroch hodinách finále a o necelé ďalšie dve hodiny rozbeh na 200 m. V štafete sa vyburcovala k dvom výborným vystúpeniam, čo jej určite zobralo množstvo fyzických a aj psychických síl.“
Jakub Nemec
200 m (39 štartujúcich): 31. miesto v rozbehoch 21,58 (7. v II. rozbehu – nepostúpil do semifinále)
„Počas dvojstovky som sedel na tribúne na úrovni štartu na 100 m, videl som veľmi jasne, ako si Jakub počínal v zákrute na prvej stovke. Vybiehal z nej približne na tretej priečke. Chvíľku ešte túto výbornú pozíciu držal, ale v závere zhasol. Posledných 20 metrov – obrazne povedané – ako keby cúval. Podľa mňa má krásny šprintérsky prejav, výborných približne 150 metrov, ale na viac sily už nemal. Určite má na to, aby behal výrazne rýchlejšie, na tom však ešte musí popracovať a musí fyzicky lepšie zvládnuť záver.“
Monika Lehenová
diaľka (34 štartujúcich): 33. Monika Lehenová v kvalifikácii 564 – nepostúpila do finále
„V rozcvičke to vyzeralo sľubne, bola rýchla, rozbeh jej vychádzal. Určite trošku doplatila na meniaci sa vietor. Snažila sa trafiť dosku bez prešľapu – v prvom a treťom pokuse – v oboch odrazoch ju však podlomilo a nedokázala pokusy úplne dokončiť. Opakom bol druhý pokus, v ktorom sa predviedla tá ozajstná Monika. Zvládla skok pekne, ale, žiaľ, s prešľapom. Mala smolu, lebo na postup stačilo 627 cm, čo v jej silách určite bolo. Rozcvičkový prejav a druhý súťažný prešľapový pokus boli síce fajn, ale jej vystúpenie musím hodnotiť ako nevydarené.“
Andrea Švecová
400 m prek. (40 štartujúcich): 38. Andrea Švecová v rozbehoch 1:02,71 (7. v III. rozbehu – nepostúpila do semifinále)
„Jej neistá výkonnosť v tejto sezóne sa podpísala aj na vystúpení na ME do 23 rokov. Zmena trénera, zmena tréningových metód a všelijaké iné okolnosti spôsobili, že do Espoo neprišla úplne dobre naladená. Hoci odhodlanie jej nechýbalo a bežala na doraz, v druhej polovici trate zjavne spomaľovala a chýbali jej na konci sily. Andreino vystúpenie musím hodnotiť ako nevydarené.“
Karin Devaldová
20 km chôdza (23 štartujúcich): Karin Devaldová diskvalifikovaná vo finále
„Žiaľ, na jej výkone a diskvalifikácii sa dosť podpísal profil trate a problémy s technikou. Na začiatku to vyzeralo, že šetrí sily, ale po veľmi rýchlych troch červených terčíkoch a dvojminútovom povinnom oddychu v ´penalty zone´ išla už skôr na istotu, no nepomohlo to. Po pretekoch sa Karin sťažovala na sklon trate na občerstvovačke, ktorý jej zjavne vôbec nesedel. Z jej výkonu i prejavu som trošku sklamaný.“
Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI
FOTO JÁN LUKY a SOŇA MALÉTEROVÁ