Úradník opäť úradoval: na 10 000 m sa v Canberre zlepšil o vyše jeden a pol minúty

Chodec Miroslav Úradník sa blysol zaujímavým výkonom v pretekoch na 10 000 m v austrálskej Canberre v rámci medzinárodného tréningového kempu, ktorý je spojený s výskumným projektom Austrálskeho inštitútu športu (AIS) s názvom Supernova. Zverenec Mateja Spišiaka obsadil 7. miesto vo výbornom osobnom rekorde 40:43,73 min. Zo svojho doterajšieho maxima, ktoré si utvoril tiež v Canberre na začiatku kempu, skresal až 1:37,64 min!

„Pondelkové preteky pre mňa dopadli nad očakávanie, veľký posun vpred ma potešil,“ zvestoval Miroslav Úradník z Austrálie. ,,Začal som v čelnej skupine spolu s Čiľanom Arayom, no postupne sa šesťčlenná skupina roztrhala. Araya a ja sme sa potom striedali v ťahaní. Po piatich kilometroch som začal cítiť únavu, mierne som spomalil, ale po ďalšom kilometri som sa vrátil do svojho tempa 4:04 min. Bolo z toho krásne 7. miesto a veľký osobný rekord! Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo dosiahnuť taký výkon.“

Canberrskú desaťtisícku vyhral Švéd Perseus Karlströmom (39:20,81) pred Kanaďanom Evanom Dunfeem (39:56,54) a Rhydianom Cowleym z Austrálie (40:07,01). Štartovalo dovedna 37 chodcov a chodkýň, 22-ročný Úradník získal napríklad skalp úradujúceho majstra sveta na 20 km Kolumbijčana Eidera Arévala či olympijského víťaza na 50 km z Londýna Jareda Tallenta z Austrálie.

„Krásny výsledok, vynikajúci čas. Ak si uvedomíme, že Miro je v plnej tréningovej záťaži, týždenne našliape okolo 150 km, absolvuje mnoho náročných tréningov a testov, potom je jeho výkon naozaj super,“ skonštatoval kouč Matej Spišiak.

Nadšenie z výrazného výkonnostného posunu pretavil talentovaný chodec banskobystrickej Dukly do poďakovania: „Vďaka  všetkým, ktorí mi pomáhajú a podporujú ma – mojej rodine, Úradníkovcom, Korčokovcom, Bajsovcom, priateľke Aničke, všetkým kamarátom, trénerovi Spišiakovi a celej mojej skupine, Dukle, špeciálne fyzioterapeutovi Denisovi Freudenfeldovi, s ktorým pracujem na stabilizácii môjho tela a väčšej efektivite pohybu pomocou DNS cvičení. Bez nich by som náročnú prípravu nezvládol. Ak som niekoho nespomenul, dopredu sa ospravedlňujem.“

Brezniansky rodák Úradník, účastník dvadsiatky na vlaňajších ME v Berlíne a do minulého roka desaťročie zverenec Romana Benčíka, sa bude v Canberre pripravovať do 12. februára. V projekte Supernova 4 je 21 chodcov z celého sveta plus Austrálčania. Experti skúmajú, ako vplýva rozdielne stravovanie na športovú výkonnosť. Účastníci projektu trénujú a popri tom ich testujú.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Miroslav Úradník pózuje s dvojicou najrýchlejších v canberrských pretekoch Karlströmom (vľavo) a Dunfeem.

FOTO ARCHÍV (mu)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk