Volko tretí na 60 m v Paríži, zlepšil sa na 6,64, Veszelka piaty v trojskoku (16,32)

Na halovom atletickom mítingu Európskej atletiky (EA) v Paríži skončil Ján Volko vo finále behu na 60 m tretí časom 6,64, keď ho predstihli iba Arthur Cissé z Pobrežia Slonoviny a Sean Safo-Antwi z Ghany (obaja 6,60). Volko si o stotinku zlepšil tohtosezónne maximum zo sobotného mítingu vo Viedni a bol najlepší z Európanov.

Zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko najskôr finišoval v II. rozbehu tretí za Cissém (6,60) a Safo-Antwim (6,66). Do finále postupovali priamo prví dvaja z oboch rozbehov a dvaja s najlepšími časmi. Dvadsaťdvaročný Bratislavčan dosiahol aj v rozbehoch celkovo tretí najlepší výkon, lebo víťaz prvého behu Američan Mike Rodgers bol pomalší (6,72).

“Míting bol úžasný, diváci skvelí. Málokde som zažil takúto atmosféru. Z tretej priečky mám, samozrejme, radosť,” skonštatoval Ján Volko. “Naozaj som nečakal, že sa v tejto konkurencii dostanem na tretie miesto. Už v rozbehu som sa cítil dobre, lenže som pokazil štart – zaspal som a bolo z toho len 6,69. Vo finále som odštartoval dobre, čo sa prejavilo aj na výslednom čase. Ďakujem všetkým ktorí ma podporovali a podporujú.”

Trojskokan Tomáš Veszelka skončil v osemčlennej kvalifikácii piaty výkonom 16,32 m a do štvorčlenného finále nepostúpil. Chýbali mu iba 3 cm!  Jeho parížska séria: 16,15 – x – 16,32. Zverenec Radoslava Dubovského zaostal za svojím halovým maximom spred dvoch rokov iba o 8 cm.

“Prvý raz v kariére som zažil takýto míting. Bol to môj prvý štart v sezóne, rozhodne nemôžem byť nespokojný. Lepší vstup do sezóny som ani nemohol čakať,” tešil sa Tomáš Veszelka.

Osmička trojskokanov mala najskôr po tri pokusy a štyria najlepší postúpili do semifinále, kde sa už súťažilo klasickým vyraďovacím spôsobom ako v tenise, pričom každý mal len jeden pokus. Víťazi postúpili do finále, zdolaní do súboja o 3. miesto.

Volkova trénerka Naďa Bendová: “Je to neuveriteľné, čo Janík dokázal. Na tele mám zimomravky. To sú chvíle, vďaka ktorým všetko, čo robíme, dáva zmysel. S výkonom som spokojná, no trochu ma mrzí, že bol pokazený prvý štart, lebo Janko ho mal skvelý.”

Volko v Paríži získal cenné skalpy halového vicemajstra sveta 2010 na 60 m Michaela Rodgersa z USA, halového majstra sveta 2014 a majstra Európy 2015 a 2017 Richarda Kiltyho či juniorského majstra Európy 2015 a majstra Európy 2017 do 23 rokov na stovke Ojieho Edoburuna.

FAKTY Z PARÍŽA

Muži – 60 m: 1. Cissé (Pobr. Slon.) a Safo-Antwi (Ghana) obaja 6,60, 3. Volko (SR) 6,64 – slovenský výkon roka (3. v II. rozbehu – 6,69), 4. Rodgers 6,65, 5. Carnes (obaja USA) 6,71, 6. Edoburun (V. Brit.) 6,74, trojskok – finále: Zango (Burkina Faso) 17,58 – Díaz (Kuba) 16,58, kvalifikácia: 1. Zango 16,48, 2. Luron (Fr.) 16,41, 3. Díaz (Kuba) 16,40, 4. Pontvianne (Fr.) 16,35, 5. Veszelka (SR) 16,32.