Trojskokan Tomáš Veszelka na operáciu, obetoval halovú sezónu, aby stihol OH 2021 v Tokiu

Halová sezóna 2021 sa pre trojskokana Tomáša Veszelku skončila skôr, ako sa vôbec začala. Patálie s pravým odrazovým kolenom sa uňho ukázali natoľko vážne, že musel pod nôž. Operovať ho budú už v utorok na klinike „Lekářský dům“ v Prahe-Holešoviciach.

Tomášov problém sa pokúsi odstrániť ortopéd MUDr. Petr Krejčí ml., ktorého mu odporučil halový majster Európy 2011 na 60 m prekážok a český rekordér na vysokých prekážkach vonku (13,27) aj v hale (7,44). „Vraj je to najlepší lekár na kolená v Česku,“ podotkol Michal Škvarka, trojskokanov kouč v banskobystrickej Dukle.

Tomáš trápi koleno už dlhé roky. Boril sa s ním aj na jar, lekár mu naordinoval liečbu, no ukázalo sa, že nie najvhodnejšiu. „Po nedávnom návrate zo sústredenia na Tenerife absolvoval Tomáš v Prahe špeciálne vyšetrenie magnetickou rezonanciou s vyšším rozlíšením. Zistilo sa, že jeho kolenná šľacha, ktorá sa za normálnych okolností nedá pretrhnúť, keďže je mimoriadne silná, je na 50 percent roztrhnutá. Lekárka českej reprezentácie Karolína Bílková aj Petr Krejčí sa zhodli, že podiel na tom má aj nesprávna liečba,“ objasňoval Michal Škvarka.

Keďže olympiáda klope na dvere a čas neúprosne beží, Veszelka, trojskokan s potenciálom skákať pravidelne 17 metrov a šancou dostať sa do finále na vrcholných svetových a európskych podujatiach, sa po konzultácii s koučom rozhodol pre operáciu.

„Iná cesta neexistovala. Tomáš, aj keď sa necíti komfortne, zatne zuby a skáče cez bolesť. On je už taký. Ak by sme však teraz nič neurobili, hrozilo by mu zranenie, ktoré by ho stoplo na rok a možno aj viac. Ide však olympiáda, nemohli sme si preto dovoliť riskovať. Rozhodli sme sa pre operáciu, aby sa vrátil čo najskôr do tréningového procesu,“ vysvetľoval kouč Škvarka. „Keďže Tomáš by mal mať olympiádu viac-menej istú – v kvalifikačnom renkingu už v trojskoku veľký pohyb asi nenastane – nebude musieť naháňať limit alebo nejaký výkon a do olympiády má čas dostať sa do formy. On je typ, že naňho sa to rýchlo lepí. Viem, že ak nenastanú komplikácie, mal by to stihnúť. Verím, že jeho svalová pamäť zareaguje a nebude dlho trvať, kým sa dostane do niekdajšej formy.“

Veszelka bude po operácii pauzovať minimálne dva mesiace. „Viac budeme vedieť až po operácii, ale na predoperačnej konzultácii mu lekári povedali, že musí počítať so šiestimi až ôsmimi týždňami s vystretou nohou v dlahe, bez skrčenia,“ povzdychol si ambiciózny tréner Michal Škvarka, pre ktorého je atletika veľká vášeň a venuje sa jej so stopercentným nasadením . „Žiaľ, inak to nejde, no oveľa dôležitejšie bude, aby sme v spolupráci s lekármi dobre nastavili Tomášov proces návratu do tréningového zaťaženia, aby sme presne vedeli, kedy a čo môže robiť, kedy bude môcť začať s odrazmi a podobne. Nesmieme to prepísknuť.“

Po operácii ostane Veszelka, jeden z pätice slovenských trojskokanov v histórii, ktorí majú na konte osobné maximum nad 17 metrov, v Prahe. „Vďaka doktorke Bílkovej bude môcť bývať na Dukle a bude tam môcť využívať aj regeneráciu, keďže v Banskej Bystrici by to z rôznych praktických dôvodov – napríklad býva na 5. poschodí bez výťahu – nebolo možné. V Prahe bude mať Tomáš všetko pokope na jednom mieste,“ doplnil trojskokanov kouč.

Talentovaný Tomáš Veszelka je zatiaľ finalista deviatich vrcholných podujatí. Okrem striebra na Armádnych svetových hrách 2019 v čínskom Wu-chane bol 6. na halových ME 2019, 8. na ME 2018, 4. /2017/ a 5. /2015/ na ME do 23 rokov, 8. na MEJ 2013, 9. na MS 2011 do 18 rokov, 6. na  EYOF 2011 v trojskoku aj diaľke a 11. na Svetovej univerziáde 2017.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Trojskokan Tomáš Veszelka v akcii a s trénerom Michalom Švarkom.

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk