V Košiciach na MMM napokon bez Etiópčana Aberu, ale s ambíciou atakovať traťové rekordy

Medzinárodný maratón mieru (MMM) je pripravený na svoj víkendový 98. ročník. V ostatných dňoch ešte prišlo k zmenám v štartovej listine a z avizovaných elitných bežcov bude napokon chýbať Tesfaye Abera, ktorý mal byť najväčším favoritom na maratónsky triumf. Dvadsaťdeväťročný Etiópčan bol najrýchlejším mužom v štartovom poli vďaka osobnému rekordu 2:04:24 h z víťazného maratónu v Dubaji 2016.

„Hoci v tomto náročnom období všetky lety pristáli načas, nanešťastie, v posledných dňoch sme sa nevyhli istým zmenám v štartovej listine. Aj tak však verím, že štartové pole bude dostatočne kvalitné a pri jeho zostavovaní sme mali šťastnú ruku. Samozrejme, najviac nás mrzí strata Tesfayeho, ktorý bol podľa času papierovo najvyššie postaveným bežcom. Podľa dostupných informácií si pri rýchlostnom tréningu natiahol zadný stehenný sval a jeho účasť je vylúčená. Približne sedem – osem dní sme vedeli, že má zdravotný problém, ale potvrdenie jeho neúčasti sme dostali len predvčerom,“ vysvetlil riaditeľ MMM Branislav Koniar a dodal: „Štartové pole u mužov je dosť vyrovnané, sú v ňom mladší i starší pretekári. Ja vždy vravím, že v Košiciach favoriti nevyhrávajú. U žien sa môžeme tešiť na zaujímavý africko-európsky súboj.“

Pri absencii Tesfayeho Aberu sa môžu o košické prvenstvo pre Etiópiu postrať jeho krajania. Z nich má najlepší čas na svojom konte Deribe Robi (2:05:58). “Samozrejme, budem sa snažiť ísť v šľapajach nášho slávneho krajana Abebeho Bikilu, ktorý v Košiciach triumfoval pred 60 rokmi. Teším sa na preteky a nemyslím si, že je to nesplniteľná úloha vybojovať pre Etiópiu ďalšie víťazstvo,” vyhlásil Deribe Robi.

Štartové číslo 1 však bude mať Reuben Kerio z Kene, víťaz MMM 2017, ktorý ako obhajca skončil o rok neskôr štvrtý. „Vtedy som nemal dobrú prípravu, chyba bola v tréningu, preto mi to s obhajobou nevyšlo. Teraz som na tom lepšie,“ odhodlane vyhlásil Kerio.

U žien je najväčšou favoritkou Etiópčanka Dinknesh Teferová (2:23:12), ale v štartovom poli budú aj víťazky z minulosti. S jednotkou na drese vybehne Milliam Ebongonová z Kene, ktorá má osobák z Košíc (2:27:16), číslo štyri bude mať štvrtá na ME 2018 a víťazka MMM 2011 Maryna Damancevičová z Bieloruska (2:27:44). „Na môj triumf si veľmi dobre spomínam, v nedeľu by som si ho rada zopakovala,“ skonštatovala Damancevičová, ktorá bude spolu s päťnásobnou ruskou šampiónkou Sardanou Trofimovovou (2:24:38) konkurovať africkým súperkám.

Organizátori najstaršieho maratónu v Európe si želajú atakovanie traťových rekordov (2:07:01, resp. 2:26:01). „Pre elitných pretekárov sme angažovali šesť bežcov, ktorí sa budú starať o tempo. Sľubujeme si od toho zaujímavý priebeh pretekov. Traja vodiči sú určení pre prvú skupinu mužov, dvaja pre ženy a jeden pre druhú skupinu mužov, v ktorej chceme pomôcť nášmu Tiborovi Sahajdovi. Plán je rozbehnúť polmaratón za 1:03:15 – 1:03:45 a u žien by sme chceli byť na polmaratónskej méte za 1:12:30 – 1:13:00 h,“ doplnil informácie z piatkovej tlačovej konferencie šéf košického podujatia Branislav Koniar.

Prvenstvá z vlaňajšej nie medzinárodnej edície MMM obhajujú Slovák Marek Hladík a Češka Petra Pastorová. Na štart jednotlivých súčastí MMM 2021 sa postaví približne 7000 bežcov zo 45 krajín sveta.

(LB)

Text k foto:

Elitní bežci na piatkovej tlačovej besede v spoločnosti riaditeľa MMM Branislava Koniara (vľavo).

FOTO SAZ (gb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk