Tóthov kouč Matej Spišiak o MS v Dauhe: Ideme do extrému, s akým nemáme žiadne skúsenosti!

Chodecký kouč Matej Spišiak nikdy nemá veľkohubé reči, život ho naučil, že za každých okolností treba ostať pri zemi. Povesť vo vyhláseniach opatrného muža potvrdil i v pondelok pred odletom na Cyprus, kde jeho dvaja špičkoví zverenci Mária Katerinka Czaková a Matej Tóth absolvujú do 26. septembra záverečné vylaďovanie pred svetovým šampionátom v katarskej Dauhe.

„Pafos na juhozápade Cypru sme si vybrali na základe viacerých odporúčaní. Hľadali sme miesto, kde je ešte dosť teplo, no žiadny extrém, a je na polceste medzi Slovenskom a Dauhou, aby sme nemuseli absolvovať nijaký dlhý let,“ vysvetľoval kouč olympijského víťaza dôvod, prečo budú jeho zverenci ladiť formu práve na Cypre. „Už sme nechceli stráviť dva týždne v 38 či až 40-stupňových horúčavách niekde v Spojených arabských emirátoch, čo by bolo vzhľadom na to, že v tejto fáze potrebujeme najmä oddychovať a ladiť formu a nie bojovať s extrémnou teplotou, kontraproduktívne. Cyprus sa nám zdal najrozumnejšie riešenie, letíme tam tri hodiny a odtiaľ ďalšie tri do Dauhy.“

Tótha a Czakovú už v Pafose nečakaná nijaká mimoriadna tréningová záťaž. Absolvujú klasické vyladenie formy pred kľúčovým podujatím atletického roka.

„V tréningu nejdeme robiť nič vážne, nemienime do toho ´rúbať´, chcem, si obaja udržali pohodu z doterajšej záverečnej prípravy až do pretekov a udržali si formu na uzde. Z veľkých objemov ideme rapídne dolu, budeme sa hrať najmä s technikou, dolaďujeme veci s fyzioterapeutom. Máme roky štandardný osvedčený model, ktorého sa pridržiavame.“

Matej Spišiak je s prípravou svojich dvoch najslávnejších zverencov spokojný. Olympijský víťaz z Ria 2016 a piata z ME v Berlíne 2018 odtrénovali všetko podľa plánu, sústredenia vo Vysokých Tatrách a najmä vysokohorské v auguste v talianskom Livigne dopadli veľmi dobre.

„Maťo dokonca odrobil viac, ako sme pôvodne chceli, čo je dobré znamenie. Funkčne aj mentálne je Maťo nastavený dobre, uvidíme, ako sa popasuje s ťažkými podmienkami. Radšej však budem vo vyhláseniach opatrný, lebo ideme do veľkého extrému, s akým nemáme my a ani nik iný žiadne skúsenosti,“ upozornil Spišiak.

Štyridsaťjedenročný kouč súhlasí s názorom Mateja Tótha, že v Dauhe v extrémnej horúčave a nezvyčajnom čase súťaže – štart je polhodinu pred polnocou (!) miestneho času – zohrajú dôležitú úlohu skúsenosti.

„Podobná situácia vznikla na olympiáde v Riu, kde boli tiež veľmi ťažké podmienky, z ktorých skúsenejší borci vyťažili výrazne viac ako mladší a neskúsení. Teraz to bude ešte o úroveň náročnejšie. Určite budú mať výhodu fyzicky špičkovo pripravení pretekári so skúsenosťami, pre nich to bude asi trošičku jednoduchšie. Avšak v podmienkach, aké budú v Dauhe, to bude asi lámať každého. To, čo som pocítil vlani na vlastnej koži počas trojdňovej inšpekčnej cesty v Dauhe so šéftrénerom zväzu Maťom Pupišom, bolo niečo neskutočné. Zažili sme taký teplotný extrém, že som sa normálne až zľakol. Hovoril som si: preboha, v takýchto podmienkach vytrvalci predsa nemôžu súťažiť! Mám pred podmienkami, ktoré vytrvalcov čakajú v Dauhe, naozaj veľký rešpekt. Toto bude taký extrém – horúčava a nočné preteky – že si netrúfam predpovedať, čo chodci v tom pekle dokážu. Náročnejšie podmienky som zatiaľ nezažil.“

Matej Spišiak je tréner, ktorý už má zo šesťročného pôsobenia pri Matejovi Tóthovi dostatok skúseností, má z aktuálnej formy svojho slávneho zverenca radosť.

„Nebudem klamať, ale Maťa som takto dobre pripraveného videl naposledy pred pár rokmi. Aj vlani pred ME v Berlíne na tom bol výborne, ale bolo to oveľa viac vydreté. Teraz mu to v príprave išlo ako v najlepších časoch,“ nadchýnal sa chodecký šéftréner a nezabudol dodať, že Marika Katerinka Czaková sa takisto výkonnostne posunula a môže pomýšľať na popredné umiestenie.

„Prognózovať však rozhodne nebudem. Netuším, čo sa môže v Dauhe udiať. V prvom rade treba dôjsť do cieľa a nespanikáriť hneď pri prvých neplánovaných zmenách a pocitoch v organizme. Bude nutné rýchlo reagovať na jeho všelijaké stavy, ktoré v extrémnych podmienkach môžu nastať. Myslím si, že to bude kľúčové pre úspech. A, samozrejme, neprepáliť tempo. Nepredpokladám, že sa v noci a v teple pôjde nejako veľmi rýchlo,“ odhadoval Matej Spišiak.

GABRIEL BOGDÁNYI

KTO JE MATEJ SPIŠIAK

Nitriansky rodák (5. 4. 1978) bol kedysi úspešný chodec, štartoval na MEJ 1997 (9. miesto na 10 000 m), v roku 2001 získal titul majstra SR na 50 km (os. rekord 3:54:24) a štartoval na MS v Edmontone. Pre zdravotné problémy ukončil kariéru už v 25 rokoch. Od októbra 2013 je tréner vo VŠC Dukla, kde okrem majstra sveta, olympijského víťaza a 2-násobného vicemajstra Európy na 50 km Mateja Tótha pripravuje aj piatu z ME 2018 na 50 km Máriu Katerinka Czakovú (spolu s Martinom Pupišom), Moniku Hornákovú. Miroslava Úradníka a Michala Morvaya.

Texty k foto:

Matej Spišiak pred odletom na sústredenie v cyperskom Pafose.

FOTO JÁN LUKY

Duo Spišiakových elitných zverencov, olympijský šampión Matej Tóth a piata päťdesiatkárka z ME 2018 Mária Katerinka Czaková.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk