Tón slovenskej výprave na ME udá šprintér Volko: do blokov zakľakne v I. rozbehu na 100 m o 10.40, bežia aj Forster a Bujna

V úvodný deň 25. európskeho atletického šampionátu okúsia atmosféru na legendárnom Olympijskom štadióne v Mníchove traja slovenskí šprintéri. Prvý vo víre bojov bude o 10.40 h v rozbehoch na 100 m Ján Volko, o 11.05 h zakľakne do blokov v rovnakej disciplíne Viktória Forster a deň uzavrie o 19.00 h Šimon Bujna v rozbehoch na 400 m.

VOLKO: ZNOVA SOM VO FORME HODNEJ ME

Slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko sa na predošlých dvoch ME dostal zakaždým do semifinále – na stovke i dvojstovke. Jeho optimálny mníchovský scenár je rovnaký. Aby sa jeho túžba splnila, v I. rozbehu musí buď skončiť v prvej trojke priamo postupujúcich, alebo prinajhoršom štvrtý a dosiahnuť lepší čas ako súperi na štvrtých priečkach v ďalších dvoch rozbehoch.  Štrnástku priamo nasadenú do semifinále behu na 100 m (na základe tohtosezónnych maxím) doplní najlepšia desiatka z rozbehov.

„Okrem kvalifikačného systému postaveného na kombinácii extrémne prísnych limitov a rebríčkového postavenia , ktorý je málokomu po vôli a nepovažujem ho za spravodlivý, je nešťastný aj tento systém nasadzovania priamo do semifinále. Myslím si, že na ME by mali mať všetci bez výnimky rovnakú štartovaciu čiaru. Žiaľ, takto je to celé dosť nepredvídateľné, neraz o náhode či šťastí pri vyžrebovaní rozbehov,“ kritizuje Volkova trénerka Naďa Bendová systém, ktorý tabuľkovo najlepším šprintérom a prekážkarom umožňuje vyhnúť sa na ME rozbehom.

S formou svojho zverenca je spokojná, potešil ju najmä stredajší test, na ktorom si utvoril tri tréningové osobáky – na 60, 90 a 120 m.

„V poslednom mesiaci prípravy sme sa zamerali na to, aby Jankova maximálna rýchlosť bola čo najvyššia. Myslím s, že je dobre pripravený na obe disciplíny. Či už 100 alebo 200 m, všade to bude rovnako ťažké. Nemyslím si, že by sme mali mať niekde ľahšiu cestu. Sama som veľmi zvedavá a plná očakávaní, aké výkony predvedie,“ priznala trénerka Bendová.

Volko sa v Mníchove predstaví v I. rozbehu na 100 m spolu s bronzovým z halových ME 2019 Holanďanom Van Goolom, majstrom Európy 2019 do 23 rokov Henrikom Larssonom zo Švédska, Poliakom Slowikovským, štvrtým z halových MS 2022 Estóncom Nazarovom a Dánom Musahom, ktorý má po Volkovi druhý najlepší osobák (10,14).

„S prípravou som maximálne spokojný. Urobili sme veľký kus práce, čo sa prejavilo kvalitnými výkonmi 10,23 a 10,24 na stovke na mítingu v Eisenstadte. Po štyroch rokoch som vo forme, ktorá je hodná úrovne majstrovstiev Európy,“ skonštatoval 25-ročný halový exmajster Európy na 60 m. „Teším sa na preteky, pocitovo je to omnoho lepšie ako vlani pred olympiádou. Ak by som zopakoval trináste miesta spred štyroch rokov z Berlína, budem rád. Rozhodne sa o to pokúsim a pokúsim sa prekvapiť možno aj sám seba.“

FORSTER: ZACHOVAŤ SI CHLADNÚ HLAVU

Talentovaná Viktória Forster zvládla v marci svoju seniorskú halovú premiéru na MS v Belehrade so cťou, na prekážkarskej šesťdesiatke sa dostala do semifinále. V Mníchove absolvuje takisto double a výsledok podobný belehradskému by určite brala aj teraz.

Svoju mníchovskú púť začne v pondelok v rozbehoch na stovke, disciplíne, kde vlani na juniorských MS skončila senzačne šiesta.

„V každom štarte pôjdem na doraz a uvidíme, na čo to bude stačiť. Kľúčové bude zachovať si chladnú hlavu a predviesť to, na čo mám natrénované. Ak sa priblížim k osobným rekordom 11,46 na hladkej a 13,12 na prekážkovej stovke, budem mať šancu na semifinálovú miestenku,“ odhaduje 20-ročná zverenka Kataríny Adlerovej.

Na hladkých 100 m pobeží Forster v prvom z troch rozbehov. Z každého z nich postúpia priamo prvé štyri šprintérky plus ďalšie tri s najlepšími časmi. Do semifinále je priamo nasadených deväť šprintérok. Viktóriine súperky v I. rozbehu budú Rakúšanka Lindnerová, Freyová zo Švajčiarska, Srbka Tirnaničová, Stefanowiczová z Poľska, Luxemburčanka Van der Wekenová, Rosiusová z Belgicka a Talianka Dossová.

Vktória Forster v generálke na ME vyhrala minulú sobotu v 3. kole slovenskej ligy v Martine hladkých 100 m za 11,75 a prekážkových za 13,30 sekundy.

„Hladkú stovku som technicky nezvládla dobre už od štartu a to sa prejavilo aj na výslednom čase. Ťažkú hlavu si však z toho nerobím. Prekážky ma milo prekvapili, keďže som od nich mala mesiac vynútenú pauzu,“ komentovala Forster svoje posledné súťažné vystúpenie pred ME. „Neuprednostňujem nijakú disciplínu, v Mníchove sa sústredím rovnako na obe. V posledných tréningoch som sa cítila dobre, už sme len odstraňovali nejaké chybičky. Verím, že na štart sa postavím s chladnou hlavou a všetko zvládnem.“

BUJNA: TÚŽI PRETAVIŤ KVALITNÉ TRÉNINGY AJ DO PRETEKOV

V Berlíne 2018 súťažil Šimon Bujna ešte v šprintoch na 100 a 200 m. Od ďalšej sezóny sa však začal špecializovať na štvorstovku a v tejto disciplíne sa vypracoval na slovenskú jednotku. Vlani sa zlepšil na 46,32 a hoci má za sebou kvalitnú prípravu, v tomto roku si zatiaľ osobák neposunul. Rád by to zmenil na ME v Mníchove.

„Tréningy naznačujú, že som pripravený veľmi dobre. Lenže na tréningoch sa mi celý čas darilo, ale na pretekoch som sa nikdy nepredviedol v najlepšom svetle. V Mníchove by som to chcel konečne napraviť,“ vraví zverenec Radoslava Ivana. „Moje očakávania v sezóne boli väčšie. S trénerom sme predpokladali, že vlaňajší osobák budem atakovať už od úvodných pretekov. Letná sezóna sa však ešte neskončila, najdôležitejšie preteky ma  čakajú v Mníchove. Posnažím sa napraviť si tam chuť z celej sezóny.” 

Bujna začal sezónu celkom dobre. V slovinskom Ptuji vyhral 400 m časom 46,67 a dosiahol svoj siedmy najlepší čas v kariére. Nikdy takú prvú štvorstovku dovtedy nebežal. Za osobákom zaostal len o 35 stotín.

„Najspokojnejší som bol po finále na slovenskom šampionáte v Trnave, kde som časom 46,60 obhájil titul. Žiaľ, nevyšli mi veľké české mítingy Zlatá tretra a Odložilov memoriál, kde som od seba čakal viac. Mohol som získať oveľa vyšší počet bodov do renkingu a nemuseli by sme sa do poslednej chvíle báť, či v Mníchove pobežím individuálnu štvorstovku.“

Šimon sa napokon medzi vybranú tridsaťšestku dodatočne dostal. Na Olympijskom štadióne sa predstaví v treťom zo štyroch rozbehov na 400 m. Postupový kľúč je jasný: ďalej idú prví traja z každého zo štyroch rozbehov a šancu majú ešte i traja s najlepšími časmi. Bojuje sa ešte o 15 miesteniek, keďže deviatka tabuľkovo najlepších štvorstovkárov je nasadená priamo do semifinále.

Šimon Bujna: „Z postupu by som mal určite radosť, veď patrím medzi outsiderov. Ťažko odhadovať, aký výkon na to bude potrebný. Môj základný cieľ je zlepšiť si sezónne maximum 46,60 a čo najviac sa priblížiť, či v ideálnom prípade zlepšiť si osobný rekord. Kľúčové bude sústrediť sa sám na seba, na svoj beh a dať do toho všetko. Myslím si, že natrénované mám, už len to pretaviť do kvalitného výsledky v pretekoch.“

Bujna pobeží v III. rozbehu na 400 m v šiestej dráhe, jeho súpermi budú halový majster Európy 2021 Španiel Husillos, člen českej finálovej štafety na 4 x 400 m na MS v Eugene Krsek, bronzový z juniorských ME 2021 Ingvaldsen z Nórska, štvrtý z halových MS 2022 Dán Vedel a vlaňajší majster Francúzska Biron.

„Mužská štvorstovka sa zdá byť  dosť nabitá, preto tipujem, že na postup z rozbehov bude potrebný čas niekde okolo 46,10,“ odhadoval Šimon. Taký výkon by veru aj on bral všetkými desiatimi.

Texty k foto:

Viktória Forster s Danielou Ledeckou a Ján Volko na nedeľnom tréningu s oficiálnym štartérom ME na Olympijskom štadióne v Mníchove, Forster na halových MS 2022 v Belehrade a Šimon Bujna na tohtoročnom víťaznom mítingu v Ptuji.

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ, PETER KASTELIČ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk