Elitní slovenskí chodci sa pripravujú na vrcholy atletického leta na vysokohorských sústredeniach v Melagu, Livigne a vo Font Romeu

Elitní slovenskí chodci sa v týchto dňoch pripravujú na zahraničných sústredeniach na vrcholné podujatia atletického leta – juniorské ME v Jeruzaleme, Svetovú univerziádu v Čcheng-tu a MS v Budapešti.

V talianskom Melagu v nadmorskej výške 1915 metrov trénuje pätica mládežníkov Jakub Bátovský, Filip Krestianko, Paulína Avenová, sestry Tamara a Timea Indriškové. „Okrem Melaga využívame aj tréningové cestičky pri jazere Resia a takisto na štadióne v meste Malles, kam chodíme aj na plaváreň,“ informoval tréner Miloš Bátovský, ktorý na spomenutú päticu chodcov na sústredení v Melagu od 1. do 19. júla dohliada.

Do francúzskeho Font Romeu, kde v časoch najväčšej slávy česko-slovenskej chôdze trénovala silná skupina kouča Juraja Benčíka na čele s olympijským víťazom Jozefom Pribilincom, sa vybrali martinskí chodci Ivana DudováTomášom Mencelom. Dopĺňa ich vlani piata na ME do 18 rokov Terézia Kurucová, ktorá sa už pripravuje pod taktovkou Mateja Spišiaka.

Seniorskí slovenskí reprezentanti Dominik Černý, Hana BurzalováEma Hačundová naberajú od 2. júla formu v talianskom alpskom vysokohorskom stredisku Livigno, kde budú trénovať do 27. júla. Už 30. 7. všetci traja odlietajú na Svetovú univerziádu v Čcheng-tu v Číne, kde absolvujú preteky na 20 km (aj Alžbeta Ragasová). Späť sa vrátia 8. 8. a vzápätí začnú záverečné vylaďovanie na budapeštianske MS.

„Livigno je naša tradičná destinácia, ktorú využívame na záverečnú prípravu na vrcholné podujatia najmä vtedy, ak sa konajú v Európe,“ pripomína osobný kouč a zároveň šéftréner chodeckej sekcie SAZ Roman Benčík.

„Na vysokohorskú prípravu máme vhodné podmienky. Zatiaľ som s prípravou zverencov spokojný. V prvých dvoch týždňoch odtrénovali všetko, čo som naplánoval. Dodržiavajú potrebný objem aj intenzitu. V týždni nachodia 130 až 150 km. Zranenia sa nám zatiaľ vyhýbajú aj vďaka kvalitnej starostlivosti fyzioterapeuta Mareka Vrbu. Máme všetko, čo potrebujeme, na patričnej úrovni. Športovci sa nemusia o nič starať, len o svoj tréning a regeneráciu, čo sa pozitívne odzrkadľuje na ich výkonnosti.“

Podľa Romana Benčíka sa Dominik Černý orientuje viac na prípravu na 20 km, táto disciplína bude jeho priorita na MS v Budapešti, kde však pôjde okrem dvadsiatky aj 35 km.

„Dievčatá od samého začiatku sústredenia chodia na tréningoch v tempách, aké doteraz neboli schopné dosahovať v takejto nadmorskej výške. Vidieť na nich, že sa v tréningovej výkonnosti za posledné dva roky výrazne posunuli vpred. Dúfam, že do konca sezóny odmenia za toto nasadenie samy seba v podobe kvalitných výkonov,“ nádeja sa Roman Benčík.

Sústredenie v Livigne berie šéftréner nielen ako prípravu na SU a MS, ale už aj ako základ prípravy na októbrové preteky, kde jeho zverenci mienia nazbierať čo najviac bodov do kvalifikačného renkingu o postup na  OH 2024 v Paríži.

Okrem tréningovej skupiny Romana Benčíka sa v Livigne pripravuje aj Litovčan Marius Žiukas, kompletná reprezentácia Nemecka pod vedením legendárneho Ronalda Weigela či väčšia časť reprezentácií Talianka a Číny, tí pod vedením ďalšej chodeckej legendy, Taliana Alessandra Damilana.

Slovenských chodcov v Livigne nedávno navštívili ich austrálski kolegovia, ktorí trénujú v neďalekom St. Moritzi. Tí sa pripravujú v oveľa slabších podmienkach: majú len skromné ubytovanie, stravu si pripravuje každý sám, sú bez maséra i fyzioterapeuta. „My sme na tom neporovnateľne lepšie,“ prízvukuje Roman Benčík a dodáva: „Už sa len postupne zlepšovať tak, aby sme dosiahli ich výkonnostnú úroveň čo najskôr…“

(GB)

Text k foto:

Na snímkach postupne skupina Romana Benčíka na sústredení v Livigne, Jakub Bátovský s Filipom Krestiankom, sestry Imriškové s Paulou Avenovou, trio chodeckých nádejí na kempe vo Font Romeu a Dominik Černý na tréningu s koučom Romanom Benčíkom.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk