Úradník chce byť v desiatke, Morvay spokojný s prípravou, Hačundová s cieľom ako na MS

Po nedávnej eugenskej svetovej premiére bude mať chodecká tridsaťpäťka, ktorá v atletickom programe nahradila tradičné preteky na 50 km, aj európsku. Kým na júlových MS štartovali na tejto novej trati štyria slovenskí chodci, na dvojkilometrovom okruhu medzi Odeonsplatz a Professor-Huber-Platz budú v utorok 16. augusta od 8.30 h krúžiť traja – Ema Hačundová, Miroslav ÚradníkMichal Morvay.

ÚRADNÍK: COVID ZDOLAL, CHCE AJ ČO NAJVIAC SÚPEROV

Miroslav Úradník na MS milo prekvapil – bojovnosťou, solídnym 21. miestom (z Európanov bol siedmy) i osobným rekordom 2:31:16 h, pričom útočil na slovenský rekord 2:30:34 Mateja Tótha. Radosť z dobrého výsledky by 23 dní po tridsaťpäťke v Eugene rád zažil znova.

Osobný rekord ma veľmi potešil, určite ho chcem vylepšiť, ale netrúfam si predpovedať, či sa mi to podarí už teraz v Mníchove alebo na iných pretekoch. Mnohé bude závisieť od počasia i od formy súperov,“ poznamenal 26-ročný chodec banskobystrickej Dukly. „Na MS som skončil z Európanov siedmy, mám aj siedmy najlepší výkon spomedzi prihlásených. Takéto umiestenie by som, samozrejme, bral aj v Mníchove. Každé preteky sú však iné, ovplyvnené mnohými faktormi. S trénermi sme si vytýčili cieľ skončiť do desiatej priečky.“

Úradníkovu záverečnú miniprípravu na svetový šampionát skomplikoval pozitívny test na COVID-19. Našťastie ochorenie malo v jeho prípade mierny priebeh.

„Po návrate z USA som dal svalom a šľachám krátky oddych od špeciálneho chodeckého tréningu. Len som behal  a naplno som využíval regeneračné možnosti vo VŠC Dukla. Dvadsiateho deviateho júla som sa však pri návšteve lekára necítil najlepšie, pre istotu som sa otestoval a – bol som pozitívny. Výsledok neskôr potvrdil aj PCR test. Nebral som to tragicky, predovšetkým som sa skoncentroval na to, aby som urobil maximum pre rýchly reštart a návrat do tréningového procesu,“ zdôraznil Úradník, ktorý v Mníchove bude šliapať piatu tridsaťpäťku v kariére, už štvrtú v tomto roku (MS tímov Maskat 2:41:30/17., Dudince 2:33:49/18., MS Eugene 2:31:19/21.).

„Samozrejme, rešpektovali sme, že mám covid, a preto sme na tri dni úplne vypustili tréning. Príznaky ochorenia zmizli relatívne rýchlo, moje telo vysielalo pozitívne signály. Preto sme opatrne začali s prípravou a neskôr som v rámci nej absolvoval test na 30 km, ktorý ukázal, že som v poriadku.“

Úradník po diskusii s trénermi Martinom PupišomĽubošom Machníkom odriekol štart na 20 km a plne sa koncentruje na tridsaťpäťku. „Dôležité bude pravidelné občerstvovanie sa, dôsledné chladenie tela, kontrola svojich pocitov. Na okruhu nechám všetky sily, budem bojovať do posledných metrov,“ sľúbil Miroslav Úradník.

MORVAY: CHCEM PREDAŤ, ČO SOM V TRÉNINGOCH ODMAKAL

V štartovke pretekov na 35 km figuruje medzi 27 chodcami z 15 krajín i debutant na ME Michal Morvay. V Eugene na svetovom šampionáte pre zranenie z polovice mája na pretekoch na 10 km v Madride – natiahnutý vnútorný väz v operovanom kolene – chýbal. Na mníchovské ME sa však už veľmi teší.

„Od polovice mája som nesúťažil, nebolo veľmi kde, preto som sa už sústredil na prípravu na európsky šampionát. Vyšla mi, a preto sa už neviem dočkať, kedy sa postavím na štart,“ tvrdil Michal Morvay, ktorý tri dni po vystúpení na ME oslávi 19. augusta svoje 26. narodeniny.

Po spomenutom zranení v Madride mu lekár atletickej reprezentácie i jeho osobný MUDr. Pavol Hajmássy odporučil pokoj a dôkladnú rehabilitáciu. S prípravou na Mníchov začal potom doma v Nitre a kľúčové trojtýždňové sústredenie absolvoval od 17. júla do 7. augusta v talianskych Alpách: najskôr týždeň v Melagu v nadmorskej výške takmer 2000 metrov, ďalšie dva o približne 500 metrov nižšie v Nauders/Reschen, už pod dohľadom kouča Mateja Spišiaka a v opatere lekára Pavla Hajmássyho a fyzioterapeuta Štefana Andela.

„Aj vďaka ich prítomnosti a super starostlivosti som mohol ísť v tréningu na doraz a vo veľkej pohode, z čoho sa veľmi teším,“ prízvukoval olympionik Michal Morvay a dodal: „A čo je najdôležitejšie, prípravu mi nekomplikovali žiadne zdravotné problémy.“

Spišiakov zverenec bude v Mníchove šliapať svoju tretiu tridsaťpäťku v kariére. V januári vyhral v Antalyi otvorený turecký šampionát (2:39:36), v apríli bol v Dudinciach 23. v osobnom rekorde 2:34:56.

„Poteší ma, keď dokážem predať to, čo som odmakal v príprave. Opäť som si posunul svoje hranice, preto verím, že to dopadne dobre. Posledné tréningy boli skvelé, cítim sa výborne a veľmi sa teším na preteky. Uvidíme, aké bude počasie a okruh, ako rýchlo sa začne, ale pripravoval som sa na to, aby som pokoril osobný rekord. Na trati nechám srdce a verím, že po pretekoch budem spokojný,“ vravel odhodlane odchovanec nitrianskej atletiky.

HAČUNDOVÁ: MOJA FORMA PO MS EŠTE JEMNE STÚPLA

Z dvojice žien, ktoré 22. júla zažili premiéru tridsaťpäťky na MS v Eugene, sa na štart v Mníchove postaví len Ema Hačundová. Slovenská rekordérka do 23 rokov a 23. na MS 2022 Hana Burzalová sa totiž pre problémy s covidom rozhodla tentoraz len pre preteky na 20 km.

Dvadsaťtriročná Borskomikulášanka využila krátku pauzu medzi oboma šampionátmi na dôkladnú regeneráciu a na miniprípravu. „Vďaka výbornému tímu fyzioterapeutov z Dukly som sa z eugenských pretekov, ktoré, mimochodom, boli za moje najľahšie v kariére, zotavila veľmi rýchlo,“ skonštatovala Ema Hačundová. Po návrate zo zámoria však regenerovala aj mentálne – oddýchla si chvíľku doma v spoločnosti najbližších. „Práve to mi z psychickej stránky pomohlo v načerpaní nových síl.“

Pred mníchovským šampionátom odtrénovala všetko, čo mala v pláne. Ju – na rozdiel od Hany Burzalovej – covid nepremohol. „Absolvovala som zopár kvalitných tréningov, dokonca v rýchlejšom tempe ako v príprave na MS. Zdá sa, že moja forma sa po MS ešte jemne vystupňovala,“ prezradila zverenka trénerského triumvirátu Roman Benčík – Ľuboš Machník – Ondrej Malík.

Hačundová si v Eugene aj vďaka vystupňovanému záveru na posledných 10 km výrazne zlepšila na 35 km osobný rekord – z 3:18:58 na 3:07:02 h, čo stačilo na 32. miesto.

„O výkone alebo umiestení v Mníchove som ešte nerozmýšľala, keďže každé preteky sú iné. Osobný rekord na veľkom podujatí však vždy poteší. Na MS boli ideálne podmienky, ale teraz to tak nevyzerá. Na svetovom šampionáte bola moja túžba dôjsť do cieľa, to isté platí aj v súvislosti s ME. Kľúčové bude zvoliť si správnu taktiku, dodržiavať pravidlá chôdze, správne si rozložiť sily a najmä byť v psychickej pohode,“ zdôraznila Hačundová, ktorá sa v Mníchove postaví na štart tridsaťpäťky (v konkurencii 22 chodkýň z 13 krajín) štvrtý raz v kariére, pričom jedny preteky v apríli v Dudinciach nedokončila.

Text k foto:

Na snímkach postupne Miroslav Úradník (na druhej fotografii na MS v Eugene), Michal Morvay na trati olympijskej päťdesiatky v Sappore a Ema Hačundová na nedávnom svetovom šampionáte.

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ, JAKUB SÚKUP, SAZ/MARTIN PUPIŠ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk