Tibor Sahajda po obhajobe krosového titulu: Na budúci rok podriadim behu všetko, ale čo bude potom, neviem“

Najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda má za sebou úspešnú sezónu. Hoci ju ešte úplne neuzavrel, už teraz môže spokojne bilancovať. V sobotu v krásnom anglickom parku kaštieľa Betliar poľahky obhájil titul krosového šampióna v súťaži vytrvalcov a získal už šieste tohtoročné zlato na majstrovstvách Slovenska. O jeden titul prekonal svoju vlaňajšiu zbierku. K lanským zlatým medailám na 10 000 m a 10 km na ceste, v polmaratóne, maratóne a v krose vytrvalcov pridal v tomto roku aj prvenstvo na 5000 m na ovále.

„Bežalo sa mi dobre, vôbec som to nesilil. S trénerom sme pri stanovovaní taktiky uvažovali, že prvé dva 1500-metrové okruhy zo šiestich pobežím v hlavnej skupine s ostatnými chlapcami. Ibaže trať bola náročná, bahnistá – ozajstný kros – a preto som už približne po 500 metroch išiel dopredu. Nechcel som sa zapliesť do nejakej kolízie,“ vysvetľoval zverenec Vladimíra Molčana. „Potom som už bežal rovnomerne, každé kolo približne v rovnakom tempe, bez väčších výkyvov. Do cieľa som dobehol v pohode, žiadne trápenie.“

Tiborovi Sahajdovi sa kros v atraktívnom prostredí betliarskeho kaštieľa, ktorý na vysokej úrovni nachystali organizátori šampionátu z AK maratón Rožňava, veľmi páčil.

„Bol to pekný kros v nádhernom prostredí. Vychutnával som si aj výbornú atmosféru, o ktorú sa postarali mnohí diváci popri trati. Dokonca aj mama, ktorá nerada sleduje moje súťaže naživo, mala z pretekov veľký zážitok,“ prezradil Sahajda, ktorý si v roku 2019 zlepšil osobné rekordy na 3000 m (8:25,69), 5000 m (14:01,51), 10 000 m (30:09,86) v polmaratóne (1:05:22) i maratóne (2:15:25). Na päťtisícke v I. lige ME družstiev v nórskom Sandnese dokonca dosiahol najlepší slovenský výkon od roku 2002, keď Miroslavovi Vankovi vtedy namerali 13:49,44 min.

Majstrovská sezóna sa pre Tibora Sahajdu skončila, v pondelok ide na 19-dňové sústredenie na Štrbské Pleso. V súťažnom kalendári však má ešte tri cestné behy: 14. decembra medzinárodný cestný beh Hodonín – Holíč  Skalica, 26. decembra Vianočný beh mesta Lučenec a s rokom 2019 sa rozlúči 31. decembra Silvestrovským behom v poľskom meste Gorlice.

V roku 2020 (plánuje aj halové štarty na 1500 a 3000 m) má najlepší slovenský vytrvalec dve priority: chce sa kvalifikovať na polmaratónske majstrovstvá sveta 29. marca v poľskej Gdynii a túži zažiť olympijskú atmosféru v Tokiu, kam však vedie veľmi ťažká a zložitá cesta.

„Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som sa na olympiádu dostal. To je môj hlavný cieľ. Kľúčové je, aby som ostal zdravý, od toho sa bude všetko odvíjať,“ zdôraznil rodák z Košíc, ktorý vyrastal v Raslaviciach pri Bardejove. „Viem, že to nebude jednoduché, ale ak budem mať dobré podmienky na prípravu, mohlo by sa to podariť. Zabezpečujú mi ju Slovenský atletický zväz, môj klub BMSC Bratislava, tréner Vladimír Molčan a – samozrejme – moja rodina, ktorej vďačím za veľa. Na budúci rok obetujem a podriadim behu všetko. Čo však bude potom, neviem. Behaním totiž rodinu neuživím…“

GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk