MMM v Košiciach chce byť čo najjagavejší, organizátori počítajú v tomto roku s 8000 účastníkmi

Do štartu 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) ostávajú 4 mesiace a koleso príprav sa roztáča čoraz rýchlejšie. O tom, že je to tak, svedčia viaceré aktivity organizátorov z MK Košice i narastajúci záujem bežcov z celého sveta. Prihlášky prišli doposiaľ z 36 krajín a ich celkový počet presiahol v týchto dňoch číslo 3800.

Pri tvorbe konceptu MMM 2022 bol plánovaný počet účastníkov nastavený triezvo, teda o niečo nižšie než v doposiaľ rekordnom roku 2019, no súčasne by mal prekonať vlaňajšie čísla poznačené vtedy stále prítomnou pandémiou. Z dlhodobo známych a sledovaných kriviek prihlasovania sa dá očakávať, že konečný počet registrovaných účastníkov sa môže blížiť k ôsmim až deviatim tisíckam.

Medzinárodný maratón mieru bol pre rok 2022 zaradený na základe splnených kritérií do kalendára World Athletics v kategórii Elite Label Race. To súčasne znamená, že vyšší renking bol prisúdený iba tzv. platinovým maratónom, a také sú v tomto roku v Európe iba štyri – v Berlíne, Londýne, Amsterdame a Valencii. Toto prestížne postavenie prináša Košiciam i viacero záväzkov z pohľadu celkovej organizácie pretekov, no tiež vo vzťahu k podmienkam a kritériám voči elitným atlétom.

K tomu, aby sa všetky očakávania podarilo naplniť, môže prispieť i pokračujúca spolupráca so skupinou NN Running Team a agentúrou Global Sport Communication, ktorá sa spolupodieľa na manažmente pretekov z pohľadu výberu špičkových atlétov. Bežci tohto tímu, ktorý má vo svojom strede i legendárneho Eliuda Kipchogeho, zaznamenali v jarnej časti sezóny viacero pozoruhodných výsledkov a niektorí z nich sa dozaista objavia na jeseň aj v Košiciach.

Šancu presadiť sa budú mať samozrejme i domáci bežci, pre ktorých ja každoročný štart v Košiciach vrcholom sezóny. O to viac, že košické ulice sa stanú opäť miestom, kde sa bude rozhodovať i o domácich majstrovských tituloch. Po vlaňajšej explózii osobných rekordov v podaní mladých nastupujúcich slovenských pretekárov druhej vlny bude zaujímavé sledovať aj ich prípadný ďalší medziročný pokrok. Ten by mohol prispieť i k vyššej a určite žiaducej vyrovnanosti celého domáceho šampionátu.

K prípravám maratónu i k jeho ambíciám riaditeľ MMM Branislav Koniar dodal: „Všetci sme si prešli dvoma strastiplnými rokmi. Napriek mnohým prekážkam a hrozbám sa nám kontinuitu týchto historických pretekov podarilo zachovať, za čo sa chceme všetkým, ktorí k tomu prispeli ešte raz poďakovať. Veľa sa zmenilo, dnes pred nami stoja často celkom iné výzvy a situácie ako kedysi. Verím, že Medzinárodný maratón mieru bude v októbri opäť veľkým festivalom radosti a priateľstva. Jeho mierový názov a posolstvo sú dnes aktuálnejšie a naliehavejšie než v minulosti.“

Košice, ležiace necelých 100 kilometrov od hraníc s Ukrajinou, sú mestom, ktoré sa medzi prvýmidostalo do bezprostredného kontaktu s ľuďmi utekajúcimi pred vojnovou tragédiou. Sú medzi nimi i ukrajinskí športovci. Tí v minulosti Košice navštevovali aj ako účastníci MMM. Ich počet každoročne rástol a najlepší z nich neraz siahali až k priečkam najvyšším. Tak to bolo aj v prípade Oleny Burkovskej z Kyjeva, ktorá v roku 2009 nenašla na MMM premožiteľku a výkonom 2:30:50 h prekonala aj dlhoročný traťový rekord Aleny Peterkovej. A darilo sa jej i neskôr. Prebojovala sa na olympiádu v Londýne a svoj najlepší výkon posunula až na hranicu 2:27:07. Pri športe ostala ako trénerka i po skončení aktívnej kariéry. To všetko bolo pravdou až do momentu rozpútania ruskej vojnovej agresie. Strach vyhnal z domova i Olenu a jej dve malé deti. Mladšia dcérka mala v tom čase iba päť mesiacov. Prichýlili ju priatelia, športovci vo Varšave.  

I organizátori maratónu v Košiciach zareagovali rýchlo a spontánne. Projekt po stopách maratónskych legiend, i pocty s tým spojené, bude v tomto roku venovaná práve Olene Burkovskej. Víťazka maratónu v Košiciach z roku 2009 nám k situácii, v ktorej sa ocitla povedala: „Pred vojnou sme mali veľké plány a sny v športe aj v osobnom živote, ale teraz je všetko zmarené. Bola som nútená s malým dieťaťom v náručí utiecť z domu a hľadať útočisko inde. Dúfam, že vojna sa čoskoro skončí a my sa vrátime domov, do pokojného života. Ďakujem organizátorom maratónu v Košiciach, že si na mňa spomenuli, i za všetky ich iniciatívy na podporu Ukrajiny.“

(MKE)

Text k foto:

Štart MMM a Olena Burkovská na trati v roku 2009.

FOTO SITA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk