Na MMM 2021 prídu aj košickí víťazi z minulosti – Keňan Kerio a Bieloruska Damancevičová

Na Medzinárodnom maratóne mieru (MMM) 2021 v Košiciach sa v prvú októbrovú nedeľu (3. 10.) objavia viaceré zaujímavé mená. Organizátori najstaršieho európskeho maratónu v utorok v priestoroch košických Kasární Kulturpark na druhej zo série tlačových konferencií pred 98. ročníkom tradičného podujatia zverejnili mená ďalších elitných bežcov.
O vavrínový veniec sa v kategórii mužov okrem už avizovaného Etiópčana Tesfaya Aberu (osobný rekord 2:04:24) budú usilovať aj Keňania Reuben Kerio (2:07:00), ktorý je víťaz MMM z roku 2017 (2:08:12), a Albert Kangogo (2:07:48). Na pódiové umiestnenie môže ašpirovať aj Uganďan Jackson Kiprop (2:08:41) či s rovnakým osobným maximom disponujúci Hiribo Shano z Etiópie.
V kategórii žien by Etiópčanku Dinknesh Mekashovú (2:23:12 h) k čo najlepšiemu výkonu mohli tlačiť jej krajanka Obse Abdetová (2:27:47 h) a Bieloruska Maryna Damancevičová (2:27:44), ktorá triumfovala v Košiciach pred deviatimi rokmi (2:31:29).

Maratón pod záštitou prezidentky SR
Stalo sa už neodmysliteľnou tradíciou, že nad všetkými ročníkmi Medzinárodného maratónu mieru v ére slovenskej samostatnosti každoročne prevzala záštitu hlava štátu. Výnimkou nie je ani rok 2021 a patronát nad blížiacim sa 98. ročníkom košického podujatia prevezme Zuzana Čaputová.
“Medzinárodný maratón mieru ani zďaleka nie je len o behu, rýchlosti a prekonávaní limitov, je o ľuďoch, komunite, priateľstvách a radosti z pohybu, ktorá sa ponesie celým maratónskym víkendom. Som hrdá na to, že na Slovensku máme také skvelé podujatie, ktorým sa môžeme pýšiť aj vo svete. Moja vďaka patrí organizátorom tohto podujatia za to, že pestujú túto pre Slovensko cennú tradíciu a že sa im ju darí uchovávať aj v ťažkých časoch, keď si organizácia hromadných podujatí vyžaduje výrazne väčšie úsilie pre ochranu zdravia
jeho účastníkov a návštevníkov,” uviedla v sprievodnom pozdrave uvedenom v tlačovej správe prezidentka SR.

MMM aj v rozpočtovej kapitole mesta
Podujatie ako MMM si vyžaduje dlhodobú prípravu. Organizátori sa do nej v spolupráci s mestom, na ktorého uliaciach sa odohráva maratónske divadlo, pustili už v januári. “Som rád, že naše krásne mesto môže už po 98.-krát privítať účastníkov najstaršieho maratónu v Európe. Pre Košičanov je MMM nielen športovou, ale celospoločenskou udalosťou, ktorá ďaleko presahuje hranice nášho mesta. Aj v týchto náročných časoch je mesto Košice stabilným partnerom Medzinárodného maratónu mieru, čo sa prejavuje nielen pri finančnej podpore, keď má toto významné športové podujatie premiérovo svoju vlastnú kapitolu v rozpočte mesta, ale aj na spolupráci pri jeho organizácii,” povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Program MMM rozložený do troch dní
Organizácia jednotlivých disciplín MMM sa musí prispôsobiť preventívnym opatreniam, ktoré sa prejavia aj vytváraním menších sektorov a rozdeľovaním štartov do viacerých časových vĺn. Už v piatok sa Námestie osloboditeľov pred nákupným centrom Aupark zaplní najmenšími nádejami slovenskej atletiky, keď sa pod gesciou sestier Velďákových uskutoční tradičná Detská atletika MMM s podtitulom Akadémia Danky a Janky. Štart obľúbeného U.S.Steel Family Run je naplánovaný na sobotu 2. októbra spred hotela Hilton o 16.00 h, pričom bežci sa dostanú na trať v niekoľkých po sebe idúcich intervaloch. Táto zmena sa odrazila i na podobe samotnej trate, ktorá okrem Hlavnej ulice zavedie bežcov i do Mestského parku a potom späť na do miest odkiaľ vyštartovali. V nedeľu bude od 8.45 h vytvorený priestor pre hlavné disciplíny – maratón, polmaratón, handbike, inline a štafeta Magna 4 x štvrťmaratón. Účasť na podujatí bude umožnená v už známom režime OTP, teda účastníkom, ktorí sa preukážu potvrdením o očkovaní, testovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19. K 20. septembru je počet registrovaných bežcov vo všetkých disciplínach na čísle 6910.

Juniorská štafeta ponesie meno Abebe Bikilu
Blížiaci sa 98. ročník MMM bude aj spomienkou na dvojnásobného olympijského víťaza v maratóne Abebe Bikilu z Etiópie, ktorý sa v Košiciach postavil na štart pred 60 rokmi. Jeho meno si pripomenieme v projekte Po stopách maratónskych legiend, kde sa v juniorskej štafete stretnú mladí bežci zo stredných škôl v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Súperiť bude 30 štvorčlenných štafiet s podobizňou Bikilu na hrudi. “Hoci je Medzinárodný maratón mieru najstarším v Európe, zostáva stále mladý, pretože na ňom každoročne štartujú aj rodiny s deťmi či študenti. Tento rok sa po maratónskej trati rozbehnú aj naši stredoškoláci. Vyberú sa na juniorskú štafetu Po stopách maratónskych legiend, ktorú pripravila župa v spoluprácu s Maratónskym klubom Košice. Mám radosť, že mladých ľudí rozhýbe práve táto výnimočná bežecká legenda. A pre ďalších možno bude motiváciou, aby sa na štart postavili o rok,” poznamenal predseda VÚC Košice Rastislav Trnka.

Text k foto:

Utorková tlačová beseda MMM 2021.

FOTO: MMM

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk