Majster Európy na 60 m Volko po vyšetrení v Herzogenaurachu už začal s ľahkým tréningom

Európsky šampión v šprinte na 60 m Ján Volko začal v pondelok znova s prípravou. Zďaleka však nie plnohodnotnou. Stále ho brzdí liečba ľavého zadného stehenného svalu. Problémy s ním ho takmer pripravili o štart na halových ME v Glasgowe, kde dosiahol historický úspech. Minulotýždňové vyšetrenie u lekára – konzultanta zmluvných atlétov firmy Puma v nemeckom Herzogenaurachu potvrdilo nastúpenú liečbu, pre ktorú sa oddialil aj Volkov odlet na kľúčové sústredenie pred letnou sezónou.

„Keďže na Slovensku sme nenašli nikoho, kto by nám dokázal pomôcť, prostredníctvom Jankovho partnera, spoločnosti Puma, sme sa dostali k odborníkovi, ktorý rieši zdravotné problémy popredných pretekárov súťažiacich v jej výstroji,“ objasňovala Volkova trénerka Naďa Bendová. „Vyšetrenie ultrazvukom potvrdilo pôvodnú diagnózu. Problém však bol v tom, že nemecký lekár nevidel Jankovo zranenie pred piatimi a ani pred tromi týždňami. Nevedel ho porovnať s aktuálnym stavom, nevedel posúdiť, či nastal pozitívny posun alebo nie. Naordinoval mu terapiu rázovými vlnami, no zároveň, mu odporučil nezaťažovať sval naplno ešte tri týždne. Za tento čas by sa mu problémové miesto malo úplne zregenerovať.“

Liečenie rázovými vlnami zabezpečila cez spoločnosť Winform Volkova fyzioterapeutka Jana Závacká. Európsky šampión bude na terapiu chodiť každý druhý deň až do 8. apríla, kým  nepôjde na kontrolu k lekárovi Pumy do Herzogenaurachu. Na celý liečebno-rehabilitačný proces bude dohliadať MUDr. Marek Vaňo.

„Fyzicky sa Janko cíti perfektne, sval ho absolútne pri žiadnom pohybe nebolí,“ pripomína trénerka. „Keby sme nemali takú presnú diagnostiku, ktorá odhalila malé trhlinky, už by asi makal naplno. Lenže riziko vážnejšieho zranenie by bolo oveľa väčšie. Lekár v Nemecku nás upozornil, že čím viac budeme návrat do plnohodnotnej prípravy urýchľovať, o to väčšie je riziko roztrhnutia. Jankovo zranenie by sa dalo laicky popísať asi takto: zranený sval je ako zips, ktorý keď zatiahnete, z oboch strán je pevný. Lenže v jeho prípade zúbky nedosadajú úplne do seba, sú tam malé medzierky a zips je voľnejší. Tieto medzierky sa teraz musia zaceliť. Musíme byť preto opatrní, nesmieme nič uponáhľať.“

Volko po trojtýždňovej pauze, ktorú využil okrem plnenia si školských povinností aj na oddych v rakúskych Alpách v Söldene a návštevu Salzburgu (Naďa Bendová: „Nerobil nič, užíval si hory, relaxoval“), začal s tréningom v pondelok. Nič náročné – klusanie, posilňovňa. Jednoducho len udržiavanie si základnej fyzickej kondície. Rýchle pohyby a rýchle úseky? Kdeže! Tie sú zatiaľ tabu…

Keďže nie je stopercentne fit, trénerské duo Naďa Bendová – Róbert Kresťanko muselo posunúť aj termín dôležitého sústredenia pred letnou sezónou.

„Šestnásteho apríla by sme mali odletieť na dva týždne na Madeiru, odtiaľ by sme sa na konci apríla mali presunúť na ďalšie dva týždne na juh Portgalska do Albufeiry. Takto vyzerá optimálny scenár,“ vravela trénerka. „Nie je však vylúčené, že napokon budeme v Albufeire len sedem dní. Janko má totiž od 8. mája zápočtový týždeň, no ak sa mu nepodarí urobiť niektoré písomky do odchodu na sústredenie, prípadne sa mu ich nepodarí preložiť, budeme sa musieť vrátiť namiesto 16. už 8. mája.“

Šestnásty apríl je však termín, ktorý už aj lekár Pumy v Herzogenaurachu označil za taký, keď by mal Volko trénovať už bez akýchkoľvek obmedzení. „Nuž uvidíme, všetko závisí od toho, čo povie na kontrole 8. apríla,“ povzdychla si Naďa Bendová.

V dôsledku zranenia sa v porovnaní s predošlými rokmi posúva aj začiatok Volkovej letnej sezóny – zo zvyčajnej polovice mája na polovicu júna. Pravda, ak pôjde všetko podľa predpokladov.

„Dva mesiace sú úplné minumum, ktoré potrebujeme na prípravu. Už aj tak je to na hrane. Dúfam však, že 15. júna stihneme péteesku v Šamoríne,“ nádejala sa Volkova trénerka.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Zadumané tváre trénerov Róberta Kresťanka a Nade Bendovej pred finále behu na 60 m na halových ME v Glasgowe.

FOTO PAVOL UHRIN

Pohoda v Salzburgu: Ján Volko na kávičke s rodinou svojej trénerky Nade bendovej pred rodným domom skladateľa W. A. Mozarta.

FOTO NAĎA BENDOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk