AKTUALIZOVANÉ: Svetový šampión na stovke Coleman porušil antidopingové pravidlá, na OH v Tokiu nepobeží

Svetový šampión z Dauhy 2019 v behu na 100 m a v štafete na 4 x 100 m Christian Coleman dostal dvojročný zákaz činnosti od 14. mája 2020 za to, že ho antidopingoví komisári počas 12 mesiacov trikrát nezastihli na mieste nahlásenom v systéme ADAMS, do ktorého športovci zaznamenávajú miesto svojho pobytu pre potreby testovania. Informovala o tom Jednotka atletickej integrity (AIU). Colemana nenašli komisári 16. 1., 26. 4. a 9. 12. 2019. Zaujímavá je poznámka v rozhodnutí o treste pre šprintérskeho šampióna, v ktorej sa píše, že nič nenasvedčuje tomu, že atlét niekedy užíval zakázané substancie.

Colemanov dištanc v praxi  znamená, že 24-ročný Američan nebude štartovať na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu. Dištanc sa mu skončí 13. mája 2022, takže teoreticky by mohol stihnúť svetový šampionát v americkom Oregone od 15. do 24. júla 2022.

“Verdikt je nešťastný, okamžite sa proti nemu odvoláme na Športový arbitrážny súd v Lausanne. Christian Coleman nebude záležitosť nijakým spôsobom komentovať, vyjadrí sa až pred arbitrážnym súdom,” vyhlásil Colemanov manažér Emanuel Hudson.

Halový svetový rekordér (6,34) a halový majster sveta z Birminghamu 2018 v behu na 60 m unikol trestu za podobný prehrešok už vlani pre administratívnu chybu Svetovej antidopingovej agentúry, ktorá uviedla chybný dátum prvej vynechanej kontroly. “Očakávali by sme, že po takejto skúsenosti sa športovec poučí. Nestalo sa. Správanie sa Christiana Colemana považujeme za ľahkovážne a nedisciplinované,” uviedla AIU.

Americký šprintér tvrdí, že 9. decembra 2019 pravidlá neporušil a testovanie v spomenutý deň označil za vopred pripravený pokus uškodiť mu. Vraví, že bol len neďaleko svojho domu na vianočných nákupoch. “Na test som bol pripravený. Ak by mi komisári zatelefonovali, mohol som okamžite prísť domov a test podstúpiť. Namiesto toho som na druhý dostal správu o vynechanom teste. Inokedy ma vždy kontaktovali telefonicky, nechápem, prečo nie v tomto prípade,” hneval sa Coleman. Dopingoví komisári aj pred disciplinárnym tribunálom uviedli, že na majstra sveta čakali 9. decembra 2019 pred jeho domom od 19.15 do 20.15 h. Američan však ešte o 20.22 h platil za nákup v jednom z obchodných domov.

(GB) FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk