Olympijský víťaz Matej Tóth neodolal súťažnému vábeniu, v nedeľu v 1. kole ligy v Dubnici pôjde po vyše štyroch rokoch päťtisícku pod holým nebom

Takmer 300 dní trvajúca súťažná pauza olympijského šampióna v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha sa skončí v nedeľu 12. júla. Tridsaťsedemročný chodecký šampión sa v Dubnici nad Váhom postaví na štart pretekov na 5000 m v 1. kole 7. ročníka obnovenej atletickej ligy.

Po zrušení celej jarnej chodeckej sezóny v dôsledku koronavírusu Matej na chvíľu stratil motiváciu, no postupne opäť získal chuť trénovať i súťažiť. Aj preto v nedeľu pomôže banskobystrickej Dukle v úvodnom ligovom kole.

„Pre štart v Dubnici som sa rozhodol po utorkovom tréningu, na ktorom som absolvoval kilometrové úseky v tempe pod štyri minúty. Cítil som sa v ňom veľmi dobre,“ vysvetlil Matej Tóth náhlu zmenu súťažného programu, keďže pôvodne sa chystal až na jesenné chodecké preteky v októbri v Dudinciach a Borskom Mikuláši.

„Viem, že ešte nemám formu a nie som pripravený na hviezdne výkony, ale chcem si užiť atmosféru pretekov a popri tom podporiť atletickú ligu a pomôcť Dukle v súťaži. Preto  nemám žiadne konkrétne očakávania, čo sa týka výkonu,“ skonštatoval.

Poslednú päťtisícku absolvoval olympijský šampión na desaťnásobnej trati 28. januára 2018 na bratislavskom halovom mítingu Elán. Časom 19:43,70 min skončil tretí za Guatemalčanom Barrondom (19:23,59) a Wrightom z Írska (19:25,20). Pod holým nebom má Tóth posledný zápis na 5000 m (19:41,75) z 15. septembra 2015 z ligového finále v Banskej Bystrici, kde zvíťazil.

„Každopádne, posledný rok či možno až dva som cítil deficit v rýchlostnej príprave, preto sme sa  s trénerom Maťom Spišiakom dohodli, že toto letné obdobie využijeme práve na intenzitu,“ podotkol víťaz prestížnej slovenskej ankety Športovec roka 2016.

Matej sa v atletickej lige predstaví po vyše trojročnej pauze, naposledy v nej štartoval 22. apríla 2017 v rámci Záhoráckej dvadsiatky v Borskom Mikuláši. Na klasickom ligovom kole na ovále súťažil naposledy v už spomenutom banskobystrickom  ligovom finále v septembri 2015.

„Už ma celkom ,cuká´, keď vidím, ako sa rozbiehajú atletické a chodecké súťaže, a ako sa našim atlétom darí,“ priznal Matej Tóth pred tohtoročnou premiérou v Dubnici. „Ak budem zdravý, rád by som štartoval aj v ďalších ligových kolách.“ Tie sú naplánované na 25. júl v Košiciach a 15. august v Trnave, finálové bude 15. septembra v Košiciach.

GABRIEL BOGDÁNYI

ČO ČAKÁ MATEJA TÓTHA V 1. KOLE LIGY DUBNICI
● PRVÉ PRETEKY OD ŠTARTU NA MS 2019 V DAUHE PO 9 MESIACOCH A 14 DŇOCH (288 DŇOCH)
● PRVÉ PRETEKY NA 5000 M PO 2 ROKOCH, 5 MESIACOCH A 15 DŇOCH
● PRVÉ PRETEKY VONKU NA 5000 M PO 4 ROKOCH, 9 MESIACOCH A 27 DŇOCH
● PRVÝ ŠTART V SÚŤAŽI ZAPOČÍTAVANEJ DO SLOVENSKEJ ATLETICKEJ LIGY 3 ROKOCH, 2 MESIACOCH, 20 DŇOCH

Text k foto:

Matej Tóth na trati zatiaľ jeho posledných pretekov na 5000 m na halovom mítingu Elán v januári 2018 v Bratislave.

FOTO SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk