Štvorstovkári v Budapešti aj štvorstovkárky vo Val de Reuil bez limitu na halové ME, najbližšie bol Bujna – 47,88

Slovenským štvorstovkárom a štvorstovkárkam sa v nedeľných pokusoch splniť limity 47,60 (muži) a 53,75 (ženy) na marcové halové ME v Toruni nedarilo.

Na mítingu v Budapešti bol najbližšie k požadovanému výkonu Šimon Bujna, ktorý vyhral II. beh za 47,88 sekundy. Zverenec Radoslava Ivana už tretí raz atakoval torunskú miestenku, zakaždým mu však tesne ušla – vo Viedni o 20, v Ostrave o 21 a teraz v Budapešti o 28 stotín.

Jeho tréningový kolega Martin Kučera zvíťazil v nedeľnom budapeštianskom I. behu za 48,22 sekundy, no sezónne maximum 47,61 si nezlepši a na miestenku mu chýba jediná stotinka. Ďalší špecialista na 400 m prekážok Matej Baluch (tréneri EdmundIgor Kováčovci) bol najrýchlejší v III. behu časom 48,75, za osobákom zaostal o 16 stotín.

„Nechcem sa vyhovárať na halu, lebo sme vedeli, do čoho asi ideme. Šancí plniť limity nie je veľa, chceli sme to preto skúsiť,“ skonštatoval kouč Ivan. „Z týchto pretekov si ako pozitívum berieme, že ak chalani aj v takýchto nepriaznivých podmienkach zabehli 47,88 a 48,22, v stredu vo Viedni, kde je hala pre štvorstovkárov ako stvorená, by im to už mohlo konečne vyjsť. Obaja začali v Budapešti presne tak, ako sme chceli – Šimon mal medzičas na dvojstovke 22,54 a Kučo 22,72.“

V celkovom hodnotení obsadili Slováci prvú, druhú a štvrtú priečku, vklinil sa medzi nich len maďarský osemstovkársky špecialista Balázs Vindics. Na 1500 m obsadil Denis Fridmanský 5. miesto časom 4:01,71 min. V diaľke žien patrila Viktórii Rusnákovej 7. priečka s 535 cm.

Žiaľ, útok na limit nevyšiel na mítingu Meeting de l’Eure (bronzový štatút World Athletics Indoor Tour) v hale Jesseho Owensa vo francúzskom Val de Reuil Ivete Putalovej ani Alexandre Bezekovej. Obe výrazne zaostali za požadovaným časom 53,75.

Putalová (tréner Marcel Lopuchovský) skončila v II. behu tretia za 54,65 za Folorunsovou z Talianska (53,47) a Francúzkou Raharolahyová (54,18). Bezeková (tréner Rastislav Miško), ktorá sa na 400 m v hale predstavila po takmer troch rokoch, bola v I. behu štvrtá časom 54,71. Predstihli ju Bolingová z Belgicka (52,75) a Francúzky Gueiová (52,99) s Paulineovou (54,16). Slovenkám patrila celkovo 6. a 7. priečka.

„Pocitovo sa mi bežalo dobre, ale vzhľadom na to, že sa prioritne chystám na letnú sezónu, štartovala som z plného tréningu. Aj preto mám deficit v rozvoji rýchlostnej vytrvalosti,“ objasňovala Iveta Putalová, v roku 2015 štvrtá na halových ME a o rok neskôr šiesta na halových MS. „Nepochybne som chcela dosiahnuť kvalitnejší čas, no kľúčové je, aby som behala rýchlo vonku. Na prípravu na letnú čas sezóny sa chystáme nadviazať plynule už čoskoro.

Alexandra Bezeková: “Určite som chcela bežať o pár desatín rýchlejšie. tento čas je ukazovateľ toho, na čo mám momentálne natrénované. Po dlhých troch rokoch som opäť bežala v hale štvorstovku, takže dnešný výkon môže byť dobrý odrazový mostík k letnej sezóne. Najviac sa teším, že som teraz stopercentne zdravá a môžem prejsť do prípravy na leto.”