Štuková vyhrala v Budapešti, Baňovičová 13,89 na 100 m prek., Beľová v stípli pod 11 minút

BUDAPEŠŤ: Semifinalistka halových ME 2017 Alexandra Štuková zvíťazila v behu na 800 m na Memoriáli Ágostona Šuleka v Budapešti časom 2:09,11 min s veľkým náskokom 3,35 sekundy pred Jennou Wynsovou z Belgicka (2:12,46). V rovnakej disciplíne mužov bol Peter Ďurica najlepší v I. behu (celkovo 11.), keď dosiahol výkon 1:55,77. Simona Takácsová (tréneri Martin Illéš a Jaroslav Broďáni) atakovala limit 14,10 na ME do 23 rokov v Gävle, vo finále skončila v osobnom rekorde 14,16 druhá za Srbkou Eminiovou (14,02). Už v rozbehu si časom 14,22 zlepšila osobné maximum.

PRAHA: V 2. kole A-skupiny I. ligy ČR družstiev v pražskom Edene si Katarína Beľová o takmer 5 sekúnd zlepšila osobné maximum na 3000 m prekážok, keď sa prvý raz v kariére dostala pod hranicu 11 minút, čo sa jej podarilo ako piatej Slovenke v histórii. V Prahe žijúca atlétka AK ZŤS Martin vyhrala za 10:56,62 min, doteraz bežala najrýchlejšie v II. lige ME tímov v Tel Avive v júni 2017 (11:01,52).

Muži – 100 m: Marček 1,09 (v rozbehu 11,03), 200 m: 2. Marček 21,75, guľa: 1. Baran 16,94 – osobný rekord, disk: 2. Baran 46,74, kladivo: 5. Baran 47,59

Ženy – 100 m: 1. Kišková 12,39 (-2,1), 200 m: Kišková 25,08 – B-limit na EYOF, 800 m: Beľová 2:17,58, 3000 m prek.: Beľová 10:56,62, 4. Mydlíková 11:46,73, guľa: 4. K. Čaklošová 11,32, kladivo: 2. K. Čaklošová 46,90.

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ: V 2. kole B-skupiny I. ligy družstiev v Novom Měste nad metují zaznamenali hosťujúci Slováci dve prvenstvá, Ondrej Bartoň zvíťazil v oštepe a Martina Šamudovská na 800 m.

Muži – oštep: 1. Bartoň 65,37.

Ženy – 800 m: 1. Šamudovská 2:15,52, 1500 m: 3. Šamudovská 4:49,27, žrď: 3. Čerňanská 302, guľa: 3. Jakubcová, disk: 1. Jakubcová, kladivo: 5. Jakubcová 39,01.

OPAVA: V 2. kole C-skupiny I. ligy družstiev ČR v Opave sa blysla veľkým zlepšením Monika Baňovičová, ktorá sa prvý raz v živote dostala na 100 m prekážok pod 14 sekúnd a časom 13,89 sa tohtoročná halová majsterka SR na 60 m prek. dostala na siedmu priečku slovenských historických tabuliek za Bobkovú (13,04), Lajčákovú (13,16), Kuštárovú (13,80), Mokrášovú (13,83), Bytyqiovú (13,86) a Vadlejch (13,88). Monika Weigertová (tréner Eugen Laczo) si v rozbehu zlepšila opäť osobný rekord na 100 m na 11,84 (v protivetre 1,4 m/s), vo finále ju o výraznejší posun na 11,70 obral vietor nad povolené 2 m/s. Osobák pridala aj na 200 – 24,53. Dvoma víťazstvami zaujal Matej Baluch, najlepší na 110 aj 400 m prekážok.

Muži – 100 m: 3. Lučanský 11,13, 200 m: 2. J. Benda 21,83 (+2,7), 1500 m: 4. Kopiar 4:02,09, 3000 m prek.: 3. Ondrovič 9:42,38, 110 m prek.: 1. Baluch 14,88 (+2,1), 400 m prek.: 1. Baluch 53,92, 2. Bottlík 54,11, žrď: 1. (mimo bodovania) Krajňák 484, diaľka: 6. J. Benda 688, guľa: 3. S. Kováč 15,49, disk: 1. S. Kováč 52,00.

Ženy – 100 m: 1. Weigertová 11,70 (+2,8, v rozbehu 11,84/-1,4), 200 m: 2. Weigertová 24,53, 5. Cidoríková 25,28, 6. B. Tomková 25,39, 400 m: 3. Cidoríková 57,16, 5. B. Tomková 57,67, 800 m: 3. Šišoláková 2:15,43, 100 m prek.: 1. Baňovičová 13,89, 400 m prek.: 1. Malatincová 1:03,69, guľa: 5. Weigertová 11,14.

TRNAVA: Šprintér Jakub Nemec z Partizánskeho na regionálnom šampionáte západoslovenskej oblasti družstiev v Trnave dvakrát dosiahol čas lepší ako je B-limit na EYOF v Baku – najprv 11,09, a potom 11,04.

Mužské kategórie – 100 m: J. Nemec 11,04 a 11,09 – B-limit na EYOF, 200 m: 1. J. Filo 21,94 (+4,1), 400 m: Grajcarík (Atletika Nové Mesto n/V., vekom st. žiak) 52,48, 400 m prek.: Bartek (Slávia Trnava) 56,63, kladivo (6 kg): Mil. Konopka ml. (AC Nové Zámky) 60,95.

Ženské kategórie – 100 m: Farajpour (Atletika Nové Mesto n/V., vekom st. žiačka) 12,14 (+3,2, reg. 12,29, Švecová (ŠK ŠOG Nitra) 12,33, 100 m prek. (dorastenecké): Molnárová (AO ŠG Košice, vekom st. žiačka) 14,61 (+3,7), Žibritová (AC Nové Zámky, vekom st. žiačka) 14,89 (+2,1), 400 m prek.: Švecová (ŠK ŠOG Nitra, vekom dorastenka) 1:05,34

DUBNICA: Na regionálnom šampionáte stredoslovenskej oblasti družstiev v Dubnici sa mimo súťaže predstavila v chôdzi na 5000 m mládežnícka reprezentantka Alžbeta Ragasová, dosiahla čas 15:08,19 min.

BRATISLAVA: Mladší žiak Adam Lelkes z AK Veterán Bratislava vyhral na šampionáte Atletického zväzu Bratislavy na štadióne Mladá Garda beh na 600 m časom 1:38,86 min a v historických tabuľkách 12-ročných slovenských chlapcov sa posunul na druhú priečku za Tomáša Grajcaríka z Nového Mesta nad Váhom, ktorý bol 12. júna 2016 v Trenčíne rýchlejší ešte o 1,72 sekundy (1:37,14). Lelkes, ktorý bude mať 12 rokov až v septembri, sa dostal pred Juraja Kiliana 1:39,6 v hale v Jablonci 1977). Oba najlepšie slovenské výkony mladšieho žiactva (12 a 13-roční) patria na 600 m Tomášovi Grajcaríkovi – 1:33,13 v hale a 1:29,57 vonku. Oba dosiahol pred dvoma rokmi.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Monika Baňovičová prvý raz pokorila 14-sekundovú hranicu na 100 m prekážok.

FOTO JÁN LUKY

Aj Katarína Beľová (s číslom 351) búrala hranice – v stípli prvý raz bežala pod 11 minút.

FOTO JÁN LUKY

Monika Weigertová si z Opavy odviezla osobné rekordy na 100 i 200 m.

FOTO PAVOL UHRIN

Jedenásťročný Adam Lelkes zaujal na šampionáte AZB svojím časom na 600 m.

FOTO ARCHÍV (il)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk