Chodec Úradník v La Coruni bez limitu na MS, tréner Matej Spišiak: „Taký je šport!“

Chodcovi Miroslavovi Úradníkovi, ktorému sa mimoriadne darilo v úvode roka v Austrálii počas tréningového kempu spojeného s výskumným projektom, žiaľ, nevyšiel pokus o splnenie limitu 1:22:30 h na 20 km na MS v Dauhe. V sobotných pretekoch na 33. ročníku mítingu v španielskej La Coruni, ktorý bol súčasť chodeckého seriálu IAAF, obsadil v mimoriadne silnej konkurencii 112 atlétov až 72. miesto časom 1:26:13 h.

„Približne do 8. kilometra išiel na limit, ale bolo vidieť, že jeho tempo padá. Potom to mal už ťažké, hnal som ho, aby to úplne nevypustil a došiel aspoň do cieľa,“ komentoval Úradníkovo vystúpenie kouč Matej Spišiak. „Taký je šport, limit na MS nie je tentoraz žiadna sranda. Buď človeku vyjde deň a pôjde vo veľkej pohode, alebo je to len trápenie sa, keď sa rýchlo opúšťate. Limit 1:22:30 nebol dnes v Mirových silách, ale slúži mu ku cti, že sa o tento čas pokúsil. Škoda, že nevyužil dobré podmienky a skvelú konkurenciu. Bohužiaľ, jarný šesťtýždnový tréningový výpadok pre zranenie stále cítiť, nútená pauza urobila svoje. Ideme však ďalej, musí sa dať dokopy, dotrénovať zameškané a verím, že na júlovej Svetovej univerziáde v Neapole to dopadne inak.“

Mužská dvadsiatka mala skvelú úroveň, vyhral líder svetových tabuliek Japonec Tošikazu Jamaniši za 1:17:41 h pred Talianom Massimom Stanom (1:17:45 – európsky výkon roka) a ďalším Japoncom Jusukem Suzukim (1:17:54). Až 11 chodcov sa dostal pod 1:20 h, limit na MS splnilo 37 pretekárov. Európsky šampión Álvaro Martín zo Španielska skončil až šestnásty (1:20:50), jeho krajan, exmajster sveta 2015 Miguel Ángel López dokonca preteky nedokončil.

V súťaži žien na 20 km utvorila ešte stále juniorka, 19-ročná Glenda Morejónová z Ekvádoru v debute na tejto trati svetový výkon roka a najlepší svetový výkon histórie v kategórii junioriek 1:25:29 h, pod 1:26 sa dostali i dve Číňanky, majsterka sveta Jang Ťia-Jü (1:25:35) a svetová rekordérka Chung Liou (1:25:56).

(GB)

Texty k foto:

Miroslav Úradník (na ME 2018 v Berlíne) zatiaľ na MS v dauhe nemá miestenku, bude štartovať na Svetovej univerziáde.

FOTO PAVOL UHRIN

Kouč Matej Spišiak so svojím zverencom Miroslavom Úradníkom.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk