VIZITKY FAVORITOV MMM 2022
MUŽI
Reuben Kerio (Keňa, 1994), osobný rekord: 2:07:00 (Eindhoven 2019, 2. miesto), ďalšie maratóny: 2:07:18 Košice 2021 – 1. miesto, 2:08:12 Košice 2018 – 1. miesto, 2:08:18 Madrid 2019 – 1. miesto, 2:08:46 Siamen 2020 – 2. miesto, 2:09:05 Brescia 2016 – 1. miesto, 2:09:23 Košice 2018 – 4. miesto
Albert Kangogo (Keňa, 1987), osobný rekord: 2:07:48 (Valencia 2019, 11. miesto), ďalšie maratóny: 2:07:52 Košice 2021 – 3. miesto, 2:13:36 Izmir 2021 – 8. miesto, 2:13:57 Ottawa 2022 – 7. miesto, 2:14:16 Eldoret 2021 – 16. miesto
Aychew Bantie (Etiópia, 1995), osobný rekord 2:06:23 (Praha 2019, 2. miesto), ďalšie maratóny: 2:06:23 Dubaj 2020 – 7. miesto, 2:07:33 Amsterdam 2021 – 13. miesto, 2:07:44 Paríž 2022 – 9. miesto, 2:08:15 Košice 2018 – 2. miesto, 2:08:51 Heng-šui 2019 – 1. miesto
Leonard Langat (Keňa, 1990), osobný rekord: 2:06:59 (Viedeň 2022, 2. miesto), ďalšie maratóny: 20:10:49 Hefei 2018 – 1. miesto, 2:10:57 Ženeva 2021 – 5. miesto, 2:12:12 Šanghaj 2019 – 7. miesto, 2:14:08 Rím 2014 – 3. miesto, os. rekord v polmaratóne: 59:22 (Rím 2022)
Daniel Kipchumba (Keňa, 1985), osobný rekord: 2:08:55 (Kodaň 2022, 3. miesto), ďalšie maratóny: 2:18:09 San Sebastian 2021 – 4. miesto
Hailu Zewdu (Etiópia, 1995), osobný rekord: 2:06:31 (Dubaj 2020, 10. miesto), ďalšie maratóny: 2:09:27 Madrid 2022 – 3. miesto, 2:12:23 Istanbul 2020 – 3. miesto
Abraham Girma (Etiópia, 1986), osobný rekord: 2:06:48 (Amsterdam 2012, 5. miesto), ďalšie maratóny: 2:08:20 Paríž 2013 – 8. miesto, 2:08:31 Rím 2022 – 4. miesto, 2:09:52 Hengšui 2013 – 2. miesto, 2:10:15 Mumbai 2014 – 4. miesto, 2:11:29 Kodaň 2018 – 2. miesto, 2:11:51 Mt. Saint Michel 2012 – 1. miesto, 2:12:18 Castellón 2017 – 1. miesto, 2:12:27 Metz 2017 – 1. miesto, 2:13:02 Linz 2015 – 3. miest
Adane Gebre (Etiópia, 1989), osobný rekord: 2:11:39 (Zaragoza 2022, 1. miesto), ďalšie maratóny: 2:14:30 Castellón 2020 – 12. miest
Abiyote Abinet (Etiópia, 1989), debut v maratóne, osobným rekord v polmaratóne: 1:01:21.
Yohans Mekasha (Etiópia, 1998), osobný rekord: 2:10:43 (Kodaň 2022, 6. miesto), ďalšie maratóny: 2:15:15 Rabat 2019 – 16. miesto, 2:16:22 Bukurešť 2018 – 4. miesto
ŽENY
Ayantu Kumelová (Etiópia, 1996), osobný rekord: 2:24:35 (Košice 2021, 1. miesto), ďalšie maratóny: 2:25:00 Barcelona 2022 – 2. miesto
Ebsite Tilahunová (Etiópia, 2001), osobný rekord 2:29:52 (Madrid 2022, 9. miesto)
Tadelech Nediová (Etiópia, 1992), osobný rekord: 2:31:01 (Rím 2022, 3. miesto), ďalšie maratóny: 2:32:28 Casabanca 2017 – 2. miesto, 2:33:42 Pjongjang 2019 – 7. miesto, 2:35:54 Čcheng-tu 2019 – 6. miesto, 2:39:59 Casablanca 2018 – 3. miesto
Emily Jepkemoiová Arusiová (Keňa, 1996), osobný rekord: 2:30:52 (Eldoret 2022, 5. miesto)
Margaret Agaiová (Keňa, 1988), osobný rekord: 2:23:28 (Dägu 2013, 1. miesto), ďalšie maratóny: 2:24:17 Šanghaj 2012 – 3. miesto, 2:24:30 Soul 2018 – 2. miesto, 2:25:04 Istanbul – 2. miesto, 2:25:29 Šanghaj 2017 – 5. miesto, 2:25:52 Soul 2017 – 1. miesto, 2:26:20 Šanghaj 2016 – 2. miesto, 2:29:12 Lisabon 2015 – 2. miesto, 2:32:23 Madrid 2012 – 1. miesto
Gladys Chesirová (Keňa, 1993), osobný rekord 2:24:51 (Amsterdame 2017, 2. miesto), ďalšie maratóny: 2:26:33 Kodaň 2022 – 4. miesto, 2:29:16 Enschede 2021 – 8. miesto
Bone Chelukeová (Etiópia, 1998), osobný rekord: 2:26:23 (Hamburg 2022, 3. miesto), majsterka sveta v krose miešaných štafiet (Aarhus 2019) a vicemajsterka sveta v krose miešaných štafiet (Kampala 2017).
MASTRI SR V MARATÓNE V ÉRE SAMOSTATNOSTI (1993 – 2021)
1993: Ľuboš Cesnek 2:27:42 – Jana Hudáková 3:10:03
1994: Petr Pipa :15:03 – Ľudmila Melicherová 2:40:27
1995: Ján Kaľavský 2:27:02 – Ľudmila Melicherová 2:41:28
1996: Václav Župa 2:18:39 – Anna Balošáková 2:50:34
1997: Štefan Lehen 2:27:56 – Katarína Jedináková 3:00:14
1998: Vladislav Lipovský 2:21:32 – Anna Balošáková 2:49:19
1999: Ľuboš Cesnek 2:34:14 – Anna Balošáková 3:00:05
2000: Václav Župa 2:26:19 – Anna Balošáková 2:52:55
2001: Vladislav Lipovský 2:18:33 – Dana Janečková 2:47:19
2002: Vladislav Lipovský 2:21:58 – Anna Balošáková 2:54:12
2003: Peter Behún 2:29:44 – Andrea Bérešová 3:00:31
2004: Peter Tichý st. 2:27:53 – titul neudelili
2005: Marcel Matanin 2:20:37 – Sylvia Bilíková (Šebestian) 3:07:58
2006: Marcel Matanin 2:26:38 – titul neudelili
2007: Imrich Pástor 2:21:59 – Anna Balošáková 3:12:59
2008: Imrich Pástor 2:26:05 – Ingrid Petnuchová 2:48:23
2009: Imrich Pástor 2:28:35 – Ingrid Petnuchová 2:57:27
2010: Imrich Pástor 2:23:55 – Ingrid Petnuchová 2:53:42
2011: Imrich Magyar 2:39:42 – Katarína Berešová 2:43:42
2012: Jozef Urban 2:25:34 – Ingrid Petnuchová 2:52:58
2013: Jozef Urban 2:23:51 – Ingrid Petnuchová 2:50:38
2014: Boris Csiba 2:29:03 – Ingrid Petnuchová 2:51:15
2015: Juraj Vitko 2:25:01 – Sylvia Šebestian 3:01:12
2016: Gabriel Švajda 2:37:13 – Monika Píšová 3:26:28
2017: Jozef Urban 2:29:44 – Sylvia Šebestian 3:05:01
2018: Tibor Sahajda 2:15:59 – Sylvia Šebestian 3:01:39
2019: Tibor Sahajda 2:15:25 – Lucia Vlčáková 2:49:19
2020: Marek Hladík 2:26:08 – Sylvia Šebestian 3:04:28
2021: Tibor Sahajda 2:22:02 – Sylvia Šebestian 2:57:49
NAJLEPŠIE ČASY V HISTÓRII MMM (1924 – 2021)
MUŽI
2:07:01 Lawrence Kimaiyo (Keňa) 2012
2:07:07 Sammy Kosgei (Keňa) 2015
2:07:18 Reuben Kerio (Keňa) 2021
2:07:48 Hiribo Shano (Et.) 2021
2:07:49 Philemon Baaru (Keňa) 2012
2:07:49 Evans Ruto (Keňa) 2012
2:07:51 Elijah Kemboi (Keňa) 2012
2:07:52 Albert Kangogo (Keňa) 2021
2:08:08 Collins Tanui (Keňa) 2015
2:08:11 Raymond Choge (Keňa) 2018
(10)
2:08:12 Reuben Kerio (Keňa) 2017
2:08:15 Aychew Bantie (Et.) 2018
2:08:26 Gilbert Chepkwony (Keňa) 2014
2:08:28 Jackson Kiprop (Uganda) 2021
2:08:33 Gilbert Chepkwony (Keňa) 2010
2:08:36 Fikre Robi (Et.) 2017
2:08:39 Bellor Yator (Keňa) 2012
2:08:41 Solomon Bushendich (Keňa) 2010
2:08:42 Peter Chebet (Keňa) 2010
2:08:50 Shumet Mengistu (Et.) 2018
(20)
2:08:58 David Kiyeng (Keňa) 2016
2:09:05 Richard Sigei (Keňa) 2017
2:09:23 Reuben Kerio (Keňa) 2018
2:09:24 Elijah Kemboi (Keňa) 2016
2:09:30 Vincent Kiplagat (Keňa) 2012
2:09:33 Hillary Kipsambu (Keňa) 2019
2:09:36 Patrick Korir (Keňa) 2013
2:09:42 Gezahegn Abebe (Et.) 2013
2:09:42 Henry Chirchir (Keňa) 2017
2:09:45 Elisha Barno (Keňa) 2013
(30)
2:09:53 William Biama (Keňa) 2007
2:09:53 Raymond Kipchumba (Keňa) 2017
2:10:03 Deribe Robi (Et.) 2021
2:10:17 Tadesse Temechachu (Et.) 2016
2:10:31 Daniel Limo (Keňa) 2016
2:10:34 Dominic Kangor (Keňa) 2014
2:10:38 Henok Tesafay (Eritrea) 2021
2:10:39 David Toniok (Keňa) 2012
2:10:40 Henry Chirchir (Keňa) 2016
2:10:49 Tadesse Temechachu (Et.) 2017
(40)
2:10:51 Dejene Yirdawe (Et.) 2008
2:10:51 Shumet mengistu (Et.) 2019
2:10:59 Jacob Chesire (Keňa) 2009
2:11:02 Tsegay Tuemay (Et.) 2019
2:11:05 Haile Tolossa (Et.) 2015
2:11:14 Negaš Duki (Et.) 2013
2:11:15 Elijah Kemboi (Keňa) 2011
2:11:15 Wodajo Kure (Et.) 2013
2:11:19 Gilbert Masai (Keňa) 2017
2:11:25 Philemon Baaru (Keňa) 2013
(50)
2:11:30 Charles Cheruiyot (Keňa) 2015
2:11:33 Martin Kosgei (Keňa) 2015
2:11:33 Nicholas Korir (Keňa) 2018
2:11:36 Shumye Alemayehu Legesse (Et.) 2009
2:11:39 Kedir Fikadu (Et.) 2009
2:11:39 Afewerk Mesfin (Et.) 2014
2:11:51 Wale Alebachew (ET.) 2019
2:12:01 Simon Bor (Keňa) 2007
2:12:03 Sammy Kosgei (Keňa) 2019
2:12:07 David Kiyeng (Keňa) 2017
(60)
2:12:10 Ebisa Ejigu (Et.) 2011
2:12:23 Jonathan Kibet (Keňa) 2008
2:12:25 Joseph Mutiso (Keňa) 2008
2:12:30 Gebo Burka (Et.) 2011
2:12:31 Sammy Rotich (Keňa) 2008
2:12:35 Adam Dobrzynski (Poľ.) 2004
2:12:36 Peter Kurui (Keňa) 2013
2:12:40 David Kariuki (Keňa) 2002
2:12:43 Johnstone Maiyo 2014
2:12:50 Yusuf Songoka (Keňa) 2009
(70)
2:12:53 Adam Dobrzynski (Poľ.) 2002
2:12:54 Edwin Kipchom (Keňa) 2006
2:12:57 Beyene Soboka (Et.) 2013
2:13:16 Belete Gezu (Et.) 2012
2:13:20 Patrick Korir (Keňa) 2014
2:13:24 Georgij Andrejev (Rus.) 2003
2:13:27 David Kariuki (Keňa) 2001
2:13:28 Ketema Amensisa Tadesse (Et.) 2009
2:13:28 Afewerk Mesfin (Et.) 2018
2:13:34 Hassan Mokaya (Keňa) 2015
(80)
2:13:34,6 Go Čchun-son (KĽDR) 1978
2:13:35 Mihajlo Iveruk (Ukr.) 2003
2:13:56 Peter Some (Keňa) 2011
2:13:57 Marnix Goegebeur (Belg.) 1995
2:14:01 Evans Ruto (Keňa) 2016
2:14:10 Róbert Štefko (SR) 1999
2:14:10 Joash Mutai (Keňa) 2014
2:14:11 Wieslaw Palczynski (Poľ.) 1993
2:14:14 Edwin Kiptoo (Keňa) 2014
2:14:15 Herpasa Kitesa (Et.) 2013
(90)
2:14:16 Piotr Poblocki (Poľ.) 1995
2:14:23 Adam Dobrzynski (Poľ.) 2003
2:14:24 Wilson Cheruiyot Chelal (Keňa) 2009
2:14:29 Andrej Krzyscin (Poľ.) 1998
(94)
ŽENY
2:24:35 Ayantu Kumelová (Et.) 2021
2:24:42 Maeregu Hayelomová (Et.) 2021
2:25:00 Dinknesh Teferová (Et.) 2021
2:26:01 Sichala Kumeshiová (Et.) 2019
2:27:16 Milliam Ebongonová (Keňa) 2018
2:27:34 Sheila Jerotichová (Keňa) 2017
2:27:47 Ašete Didová (Et.) 2013
2:28:02 Marta Megrová (Et.) 2013
2:28:48 Lydia Ruttová (Keňa) 2014
2:29:13 Sheila Chepkoechová (Keňa) 2017
(10)
2:29:40 Sheila Jerotichová (Keňa) 2018
2:29:42 Lemelem Yachemová (Et.) 2013
2:29:59 Hellen Mugová (Keňa) 2012
2:30:50 Olena Burkovská (Ukr.) 2009
2:31:17 Lemelem Yachemová (Et.) 2014
2:31:17 Emily Samoeiová (Keňa) 2017
2:31:27 Worknesh Alemuová (Et.) 2017
2:31:28 Alena Peterková (ČSSR) 1989
2:31:29 Maryna Damancevičová (Biel.) 2012
2:32:00 Hellen Mugová (Keňa) 2013
(20)
2:32:20 Chaltu Waková (Et.) 2016
2:32:22 Maryna Damancevičová (Biel.) 2021
2:32:31 Meseret Abebayehuová (Et.) 2017
2:32:32 Jemila Worteseová (Et.) 2018
2:32:46 Tecla Kirongová (Keňa) 2017
2:33:27 Chemtai Rionotukeiová (Keňa) 2019
2:33:43 Ehitu Kirosová (Et.) 2012
2:33:52 Rika Tabašiová (Jap.) 2004
2:33:53 Maryna Damancevičová (Biel.) 2011
2:33:57 Emily Ngetichová (Keňa) 2016
(30)
2:34:05 Joan Jepchirchirová (Keňa) 2019)
2:34:06 Janet Ronová (Keňa) 2017
2:34:16 Hellen Chepkorirová (Keňa) 2017
2:34:23 Selina Chelimová (Keňa) 2008
2:34:40 Milliam Ebongonová (Keňa) 2021
2:34:41 Raisa Sadretdinovová (Rus.) 1983
2:34:50 Natalia Kulešová (Biel.) 2007
2:35:00 Radiya Adlová-Robová (Et.) 2009
2:35:33 Valentina Ustinovová (Rus.) 1983
2:35:33 Mulu Dirová (Et.) 2015
(40)
2:35:47 Halima Berisová (Et.) 2011
2:36:01 Florence Chepkuruiová (Keňa) 2009
2:36:28 Seada Kedirová (Et.) 2011
2:36:35 Alemu Almaz Balchová (Et.) 2010
2:36:47 Natalia Kulešová (Biel.) 2006
2:36:49 Tadelech Birraová (Et.) 2002
2:36:55 Galina Žulijevová (Ukr.) 2001
2:36:58 Edyta Lewandowská (Poľ.) 2007
(48)
PREHĽAD DOTERAJŠÍCH VÍŤAZOV MMM V KOŠICIACH (1924 – 2021)
MUŽI
2021 Reuben Kerio Keňa
2020 Marek Hladík SR
2019 Hillary Kipsambu Keňa
2018 Raymond Choge Keňa
2017 Reuben Kerio Keňa
2016 David Kiyeng Keňa
2015 Sammy Kosgei Keňa
2014 Gilbert Chepkwony Keňa
2013 Patrick Korir Keňa
2012 Lawrence Kimaiyo Keňa
2011 Elijah Kemboi Keňa
2010 Gilbert Kiptoo Chepkwony Keňa
2009 Jacob Kipkorir Chesire Keňa
2008 Dejene Yirdawe Etiópia
2007 William Biama Keňa
2006 Edwin Kipchom Keňa
2005 David Maiyo Keňa
2004 Adam Dobrzynski Poľsko
2003 Grigorij Andrejev Rusko
2002 David Kariuki Keňa
2001 David Kariuki Keňa
2000 Ernest Kipyego Keňa
1999 Róbert Štefko Slovensko
1998 Andrzej Krzyscin Poľsko
1997 My Tahar Echchadli Maroko
1996 Marnix Goegebeur Belgicko
1995 Marnix Goegebeur Belgicko
1994 Petr Pipa Slovensko
1993 Wieslaw Palczynski Poľsko
1992 Wieslaw Palczynski Poľsko
1991 Vlastimil Bukovjan ČSSR
1990 Nikolaj Kolesnikov ZSSR
1989 Karel David ČSSR
1988 Michael Heilmann NDR
1987 Jörg Peter NDR
1986 František Višnický ČSSR
1985 Valentin Starikov ZSSR
1984 Ri Dong Mjong KĽDR
1983 František Višnický ČSSR
1982 György Sinkó Maďarsko
1981 Hans-Joachim Truppel NDR
1980 Alexej Ľagušev ZSSR
1979 Jouni Kortelainen Fínsko
1978 Go Čchun Son KĽDR
1977 Go Čchun Son KĽDR
1976 Takeši So Japonsko
1975 Čoe Čang Sop KĽDR
1974 Keith Angus Veľká Británia
1973 Vladimir Mojsejev ZSSR
1972 John Farrington Austrália
1971 Gyula Tóth Maďarsko
1970 Michail Gorelov ZSSR
1969 Demissie Wolde Etiópia
1968 Václav Chudomel Československo
1967 Nedjalko Farčič Juhoslávia
1966 Gyula Tóth Maďarsko
1965 Auréle Vandendriessche Belgicko
1964 Pavel Kantorek ČR
1963 Leonard Edelen USA
1962 Pavel Kantorek ČR
1961 Abebe Bikila Etiópia
1960 Samuel Hardicker Veľká Británia
1959 Sergej Popov ZSSR
1958 Pavel Kantorek ČSR
1957 Ivan Filin ZSSR
1956 Thomas Hilt Nilsson Švédsko
1955 Evert Nyberg Švédsko
1954 Erkki Puolakka Fínsko
1953 Walter Bednář ČSR
1952 Erkki Puolakka Fínsko
1951 Jaroslav Štrupp ČSR
1950 Gösta Leandersson Švédsko
1949 Martti Urpalainen Fínsko
1948 Gösta Leandersson Švédsko
1947 Charles Heirendt Luxembursko
1946 Mikko Hietanen Fínsko
1945 Antonín Špiroch ČSR
1944 Rezső Kövari Maďarsko
1943 Géza Kiss Maďarsko
1942 József Kiss Maďarsko
1941 József Gyimesi Maďarsko
1939 József Kiss Maďarsko
1937 Désiré Leriche Francúzsko
1936 György Balaban Rakúsko
1935 Artürs Motmillers Lotyšsko
1934 Josef Šulc ČSR
1933 József Galambos Maďarsko
1932 József Galambos Maďarsko
1931 Juan Carlos Zabala Argentína
1930 István Zelenka Maďarsko
1929 Paul Hempel Nemecko
1928 József Galambos Maďarsko
1927 József Galambos Maďarsko
1926 Paul Hempel Nemecko
1925 Pál Király Maďarsko
1924 Karol Halla ČSR
ŽENY
2021 Ayantu Kumelová Etiópia
2020 Petra Pastorová ČR
2019 Sichala Kumeshiová Etiópia
2018 Milliam Ebongonová Keňa
2017 Sheila Jerotichová Keňa
2016 Chaltu Waková Etiópia
2015 Mulu Dirová Etiópia
2014 Lydia Ruttová Keňa
2013 Ašere Didová Etiópia
2012 Hellen Mugová Keňa
2011 Maryna Damancevičová Bielorusko
2010 Alemu Almaz Balchová Etiópia
2009 Olena Burkovská Ukrajina
2008 Selina Chelimová Keňa
2007 Natalia Kulešová Bielorusko
2006 Natalia Kulešová Bielorusko
2005 Edyta Lewandowská Poľsko
2004 Rika Tabašiová Japonsko
2003 Jelena Mazovková Bielorusko
2002 Tadelech Birrová Etiópia
2001 Galina Žulijevová Ukrajina
2000 Ivana Martincová Česko
1999 Katarína Jedináková Slovensko
1998 Wioletta Urygová Poľsko
1997 Wioletta Urygová Poľsko
1996 Guzel Tazetdinovová Rusko
1995 Guzel Tazetdinovová Rusko
1994 Ľudmila Melicherová Slovensko
1993 Jelena Plastininová Ukrajina
1992 Dana Hajná Československo
1991 Mária Starovská Československo
1990 Carol McLatchieová USA
1989 Alena Peterková ČSSR
1988 Christa Vahlensiecková Nemecko
1987 Christa Vahlensiecková Nemecko
1986 Christa Vahlensiecková Nemecko
1985 Lucia Beľajevová ZSSR
1984 Christa Vahlensiecková Nemecko
1983 Raisa Sadrejdinová ZSSR
1982 Gillian Burleyová Veľká Británia
1981 Christa Vahlensiecková Nemecko
1980 Šárka Balcarová ČSSR
Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI
Na snímke vlaňajšia víťazka a traťová rekordérka Ayantu Kumelová.
FOTO SITA/IVAN FLEISCHER