Šprintérsky šampión Ján Volko odletel na Tenerife, kde absolvuje kľúčové sústredenie pred olympijskou letnou sezónou, trénerka Naďa Bendová: Na improvizáciu sme si už zvykli…

Po bronze v Toruni pár dní oddychu, potom znova tréningy v Bratislave a v sobotu 3. apríla odlet na Kanárske ostrovy. Už trojnásobný medailista z halových ME na 60 m Ján Volko sa vybral na ostrov Tenerife, kde v najbližších týždňoch absolvuje kľúčové sústredenie v príprave na letnú, dúfajme olympijskú, sezónu.

Volko a jeho realizačný tím začali hľadať miesto na sústredenie hneď po úspešnom kontinentálnom halovom šampionáte v Toruni. Čas totiž atlétov tlačí, už v polovici mája musia byť v takej forme, aby mohli začať plniť nominačné kritériá na tokijskú olympiádu. Uzávierka plnenia limitov je totiž už 29. júna.

Volkovci uvažovali o viacerých destináciách, avšak pri každej museli zohľadňovať rôzne faktory súvisiace najmä s tréningovými možnosťami, ktoré na celom svete už druhý rok výrazne ovplyvňujú rôzne obmedzenia v dôsledku koronavírusovej pandémie.

V hre boli Cyprus, špičkový tréningový rezort Gloria v tureckom Beleku, portugalské olympijské tréningové centrum vo Vila Real de Santo Antonio, Španielsko aj Kanárske ostrovy. Šprintérsky šampión sa napokon vrátil tam, kde sa pripravoval už na tohtoročnú halovú sezónu vyšperkovanú torunským bronzom – na Tenerife. V stredisku Arona strávil najprv tri týždne v závere minulého roka a krátko po vianočných sviatkoch sa tam vybral znova. Na kontinent sa vrátil až tesne pred úvodnou súťažou 31. januára vo Viedni.

„Na Kanároch budeme bývať v apartmánovom dome, ktorý sme si vybrali najmä preto, lebo má aj vírivku a takto máme aspoň nejakú možnosť regenerácie,“ objasňuje Volkova trénerka Naďa Bendová. „V prvých dvoch týždňoch budeme desiati vrátane fyzioterapeuta Roba Bezáka. Čo bude ďalej uvidíme. Po týždni by mal pricestovať náš silový kouč Robo Kresťanko s ďalšími atlétmi z nášho klubu, no oni by mali bývať v hoteli, kam sa my presťahujeme v tretí týždeň nášho pobytu. Sústredenie na Tenerife máme zabezpečené do 24. Apríla. Či ostaneme ďalej, alebo sa presunieme inam – do úvahy pripadá Portugalsko a pevninské Španielsko – závisí od viacerých okolností.“

Akých? Nuž na Tenerife je podobne ako v závere minulého roka poriadna tlačenica. Na leto sa tu chystajú stovky atlétov a dostať sa na miestny štadión v Arone vtedy, keď to človek potrebuje, je čoraz zložitejšie.

„Napríklad my sa naň v predpoludňajších hodinách predbežne už vôbec nedostaneme,“ povzdychne si Naďa Bendová. Časy na tréningy máme obmedzené a aj fitko iba komerčné. Nie sú to zďaleka ideálne podmienky, ale bohužiaľ – nemáme na vyber. Bude ako bude, na improvizáciu sme si už za posledný rok zvykli. Ak to bude takto fungovať naozaj, 24. apríla sa presunieme do Portugalska alebo Španielska. Mali sme však veľkú smolu. Dlho sme totiž uvažovali o sústredení v Portugalsku, ale keďže po príchode by sme museli ísť do karantény, čo sme si nemohli dovoliť, rozhodli sme sa znova pre Tenerife. Na druhý deň po tom, ako sme si všetko zaplatili, karanténu v Portugalsku zrušili…“

Sedemnásobný medailista z významných šampionátov Ján Volko štartoval na rôznych vrcholných podujatiach. V zbierke mu chýba už len jediné, ale najvýznamnejšie – olympijské hry. Šanca, že bude šprintovať v lete v Tokiu, je však veľká.

V olympijskom kvalifikačnom rebríčku na 100 m mu momentálne patrí 38. miesto, pričom na hrách by malo v tejto disciplíne štartovať 56 šprintérov. Ak sa nestane nič mimoriadne, 24-ročný Bratislavčan by nemal pod piatimi kruhmi chýbať. Chcelo by to však v lete na niektorom zo štedro bodovaných podujatí aspoň jeden zaujímavý výkon podporený popredným umiestením.

„Na prípravu nám neostáva veľa času. V takejto hektickej situácii sme sa ocitli asi prvý raz. Ak má mať Janko už v závere mája formu a plniť kvalifikačné kritériá na olympiádu, musíme prípravu nastaviť inak, ako sme boli doposiaľ zvyknutí,“ prízvukovala Volkova trénerka Naďa Bendová po návrate z halových ME v Toruni. „Dúfam, že sa nám podarí všetko namixovať tak, aby sa kvalifikoval na olympiádu. Inú šancu ako ísť na štyri týždne do tepla, nemáme. Pôjde o veľmi dôležité sústredenie, na ktorom musíme Janka pripraviť tak, aby mu forma vydržala až do konca júla.“

Volko sa zo zahraničia – bez ohľadu na to, či bude pokračovať po 24. apríli v kempe na Tenerife alebo sa presunie do Portugalska či Španielska, vráti podobne ako v zime – až tesne pred prvými pretekmi. „Prvý štart máme zatiaľ naplánovaný 19. mája na Zlatej tretre v Ostrave,“ informovala Naďa Bendová.

VOLKOVE TOP ČASY

HALA

60 m: 6,55 (2020)

150 m: 15,89 (2019)

200 m: 21,11 (2017)

300 m: 33,76 (2019)

VONKU

60 yardov: 6,33 (2020)

60 m: 6,69 (2020)

100 m: 10,13 (2018) a 10,07 s vetrom (2018)

150 m: 15,33 (2017 a 2020)

200 m: 20,24 (2018)

300 m: 32,87 (2020)

Texty k foto:

Ján Volko – s trénerkou Naďaou Bendovou a na sústredení na Tenerife v závere minulého roka.

FOTO PAVOL UHRIN a ARCHÍV (nb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk