Športovec roka 2018: Historický okamih – štafeta žien na 4 x 400 m je siedmy najlepší kolektív

Dvadsiaty šiesty ročník slovenskej ankety Športovec roka bol pre našu atletiku prelomový. Prvý raz v histórii mala totiž zastúpenie aj medzi najlepšími kolektívmi. Štafeta žien na 4 x 400 m v zložení Emma Zapletalová, Iveta Putalová, Daniela Ledecká, Alexandra Bezeková, ktorá na augustových ME v Berlíne prekvapila senzačným postupom do finále a v ňom získala 8. miesto, sa ocitla na 7. mieste so ziskom 5 bodov, keď na jednom hlasovacom lístku bola druhá a na troch tretia. Novinári si vyberali z bohatej ponuky iba tri kolektívy, za 1. miesto na hlasovacom lístku boli 3 body, za druhé 2 body a za tretie 1 bod.

Slovenská štafeta sa ešte nikdy v histórii vrcholných seniorských atletických podujatí nekvalifikovala do finále, vyšlo to až na ME v Berlíne, hoci podľa papierových predpokladov mali naše dievčatá skončiť na chvoste výsledkovej listiny od  14. po 16. miesto. Zapletalová, Putalová, Ledecká a Bezeková dosiahli v rozbehoch ôsmy najlepší čas 3:32,11 min, vo finále boli o desatinku pomalšie (3:32,22) a tiež boli ôsme najrýchlejšie, s Rumunkami na siedmej priečke prehrali len o 7 stotiniek.

V kategórii kolektívov nazbierala najviac bodov štafeta našich biatlonistiek v zložení Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková, Ivona Fialková, ktorá na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu skončila piata. Druhé miesto obsadilo zlaté družstvo strelcov v mix trape na MS v Čchangwone (Zuzana Rehák Štefečeková, Erik Varga) a tretie hliadka singlkanoistov na divokej vode (Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš, resp. Marko Mirgorodský), zlatá na MS v Riu de Janeiro a strieborna na ME v Prahe.

A čo hovoria na historické umiestenie slovenskej štafety v hodnotení kolektívov v ankete Športovec roka 2018 jej členky?

EMMA ZAPLETALOVÁ: „Prekvapilo ma to veľmi, pretože som ani len netušila, že sa vôbec môžeme ocitnúť v tejto ankete. Teší ma, že sme sa dostali do TOP 10 a 7. miesto, ktoré nám o sedem stotín ušlo v Berlíne vo finále, sme získali aspoň v ankete. Som rada, že sme prispeli k tomu, že sa atletika presadila v konkurencii tímov z celej škály športov na Slovensku. Pre mňa osobne je celá štafeta a všetko, čo sa okolo nej udialo, veľký úspech: od berlínskeho postupu do finále po zisk ocenenia Prekvapenie roka v ankete Atlét roka 2018 až po siedmu priečku medzi najlepšími slovenskými športovými kolektívmi v ankete Športovec roka 2018.“

IVETA PUTALOVÁ: „Samozrejme, naše umiestenie v prvej desiatke ma milo prekvapilo. Priznávam, pre  mňa je to trochu nečakané a aj 7. miesto v ankete Športovec roka zvýrazňuje to, čo som si možno ani poriadne neuvedomovala – úspech, akí sme na ME dosiahli. Myslím si, že je to pre nás ďalšia veľká motivácia pracovať na sebe. Dúfam, že na ďalších vrcholných atletických podujatiach ešte ukážeme, čo v nás naozaj je.“

DANIELA LEDECKÁ: „Správa, že sme siedmy najlepší športový kolektív na Slovensku, ma príjemne prekvapila. Z tohto krásneho umiestnenia v ankete Športovec roka 2018 mám radosť a takisto ma teší fakt, že som mohla byť súčasť tohto skvelého ženského štvorstovkárskeho kvarteta s Ivet, Alex a Emmou. Verím, že sme na ME v Berlíne nepovedali posledné slovo. Máme pred sebou nové výzvy a dúfam, že opäť príjemne prekvapíme aj v ďalšom roku – a nie iba novým tančekom…    

ALEXANDRA BEZEKOVÁ: „Siedme miesto v ankete Športovec roka 2018 si, samozrejme, veľmi cením. To, že sme skončili tak vysoko, prekvapilo, nepočítala som s takouto možnosťou. Toto ocenenie je nepochybne motivácia do budúcnosti pre celú našu berlínsku štafetu, aby sme si toto umiestnenie v kategórii kolektívov ešte vylepšili a mňa osobne motivuje zabojovať o prvú desiatku medzi jednotlivcami.“

GABRIEL BOGDÁNYI

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY ANKETY ŠPORTOVEC ROKA 2018

KOLEKTÍVY

1. BIATLONOVÁ ŠTAFETA ŽIEN SR 149 (27 – 23 – 22) 72x

2. TÍMOVÝ MIX V STRELECKOM TRAPE 132 (24 – 19 – 22) 65x

3. HLIADKA VODNÝCH SLALOMÁROV (3xC1) 118 (18 – 23 – 18) 59x

4. FUTBALISTI SPARTAKA TRNAVA 95 (19 – 15 – 8) 42x

5. ŠTVORKAJAK SR NA MS 90 (14 – 18 – 12) 44x

6. HÁDZANÁRI TATRANA PREŠOV 6 (1 – 0 – 3) 4x

7. ŠTAFETA ŽIEN SR V BEHU NA 4 x 400 m 5 (0 – 1 – 3) 4x

    ŠTVORKAJAK SR DO 23 ROKOV 5 (0 – 1 – 3) 4x

9. BASKETBALISTKY GOOD ANGELS KOŠICE 4 (0 – 1 – 2) 3x

    KOLKÁRI ŠK ŽELEZIARNE PODBREZOVÁ 4 (0 – 0 – 4) 4x

11. DRUŽSTVO STRELKÝŇ SR NA SKEET 3 (0 – 0 – 3) 3x

12. ŠTVORKAJAK SR NA ME 2 (0 – 1 – 0) 1x

      PARADRUŽSTVO V BOCCI 2 (0 – 0 – 2) 2x

      FLORBALISTI SLOVENSKA 2 (0 – 1– 0) 1x

15. NOHEJBALISTI SLOVENSKA 1 (0 – 0 – 1) 1x

Poznámka: Za kolektívom nasleduje počet získaných bodov, v zátvorke je počet umiestení na 1., 2. a 3. mieste) a za zátvorkou počet, na koľkých hlasovacích lístkoch sa objavil.

Texty k foto:

Slovenky zaujali nielen senzačným postupom medzi osmičku najlepším na ME, ale aj tančekom pri predstavovaní finalistiek (zľava): Zapletalová, Ledecká, Bezeková, Putalová.

FOTO PAVOL UHRIN

Odovzdávka vo finále medzi Emmou Zapletalovou (vľavo) a Ivetou Putalovou bežiacou na druhom úseku.

FOTO PAVOL UHRIN

Daniela Ledecká (vpravo) a Alexandra Bezeková bojujú vo finále s Rumunkami o siedmu priečku.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk