EP vo vrhoch: oštepár Taškár s podvrtnutým členkom 17., Kotkavec zlepšil výkon roka

V súťaži oštepárov do 23 rokov skončil Marek Taškár, ktorý na EP do Šamorína priletel deň pred pretekmi z El Pasa, kde od minulého septembra na University of Texas študuje biznis a vedenie ľudí, na 17. mieste výkonom 56,91 m. Odchovanec nitrianskej atletiky si však hneď v prvom pokuse poranil členok a súťaž dokončil so sebazaprením.

„Neľutujem, že som meral dlhú cestu z Ameriky, ale mrzí ma, čo som predviedol. Prvý pokus okolo 62 metrov bol nádejný, avšak dopadol som na vonkajšiu stranu členka, podvrtol som si ho a hneď mi opuchol. Snažil som sa spevniť si to obväzom, ktorý som si so sebou vzal na súťaž, ako keby som mal tušenie, že sa mi niečo stane,“ opisoval 21-ročný Marek Taškár (tréner Mika Laaksonen) svoju premiéru v EP. „V ďalších dvoch pokusoch som sa nevedel zmestiť do rozbehu, a potom si povedal, že chcem dokončiť súťaž aspoň jedným platným pokusom.“

Dvoma svetovými výkonmi roka a zároveň bieloruskými rekordmi roka Alexej Kotkavec: najprv v úvodnom pokuse hodil 82,40 m, a potom v treťom pridal ďalších 5 centimetrov. Druhý skončil juniorský majster Európy 2017 Cyprian  Mrzyglód z Poľska (79,41) a tretí obhajca prvenstva z Leirie Rumun Alexandru Novac (78,74).

V mužskej guli potvrdil výbornú formu Portugalčan Franciso Belo, ktorý týždeň po 4. mieste na halových ME v Glasgowe vyhral presne rovnakým výkonom 20,97 m ako v škótskej metropole. Pre 27-ročného guliara to znamenalo vyrovnanie absolútneho osobného rekordu. Druhý skončil finalista berlínskych ME 2018 (8.) Rus Maxim Afonin výkonom 20,61 m pred piatym z glasgowských HME, luxemburským rekordérom Bobom Bertemesom (20,55 m). Piati guliari prekonali métu 20 metrov.

„V Šamoríne sme našli výborné podmienky – vrhačské sektory, posilňovňu aj hotel. Pre mňa však bol trochu problém prechod z haly von do chladu, telo na to nie je zvyknuté. Bolo náročné udržať ho zahriate. Aj keď to nebolo také ľahké ako v hale, teším sa, že som si vyrovnal osobný rekord. Verím, že v lete už padne 21-metrová hranica,“ skonštatoval Francisco Belo.

V mužskom disku delili olympijského šampióna Christopha Hartinga od víťazného Belgičana Milanova dva centimetre, v ženskej súťaži do 23 rokov obhájila Chorvátka Marija Toljová minuloročné prvenstvo pred Švédkou Vanessou Kamgovou s náskokom tri centimetre (57,76 m – 57,73 m). Už druhú medailu zo Šamorína si za tretiu priečku odvezie Holanďanka Jorinde van Klinkenová, ktorá predpoludním zvíťazila vo vrhu guľou.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN

FAKTY ZO ŠAMORÍNA

MUŽI

guľa (19 účastníkov): 1. Francisco Belo (Portug.) 20,97, 2. Maxim Afonin (Rus.) 20,61, 3. Bob Bertemes (Lux.) 20,55

MUŽI DO 23 ROKOV

oštep (17 účastníkov): 1. Alexej Kotkavec (Biel.) 82,45 – svetový výkon roka, 2. Cyprian Mrzyglód (Poľ.) 79,41, 3. Alexandru Novac (Rum.) 78,74,… 17. Marek Taškár (SR) 56,91

ŽENY DO 23 ROKOV

disk (16 účastníkov): 1. Marija Toljová (Chorv.) 57,76, 2. Vanessa Kamgová (Švéd. 57,73, 3. Jorinde van Klinkenová (Hol.) 55,86

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk