Spišiakovci sa rozdelili: Morvay drel v Bogote, Katerinka Czaková v Melagu, po návrate domov pribudla do ich tréningovej skupiny talentovaná chodkyňa 

Tréningová skupina Mateja Spišiaka z banskobystrickej Dukly sa v príprave na chodeckú sezónu na chvíľu rozdelila. Kouč spolu s Michalom Morvayom strávili takmer mesiac v kolumbijskej Bogote, Mária Katerinka Czaková trénovala na osvedčenom mieste v talianskom Melagu. Po návrate z tréningových kempov sa Spišiakova skupina rozrástla o ďalšieho člena.

„Po dlhom čase sme sa rozhodli pre vysokohorské sústredenie mimo Európy. Chceli sme vyskúšať niečo nové a posunúť sa opäť dopredu. S Mišom sme trénovali priamo v Bogote v nadmorskej výške 2600 metrov,“ informoval Matej Spišiak.

Siedmy z ME 2022 na 35 km Michal Morvay sa v Kolumbii 26 dní pripravoval v početnej medzinárodnej skupine chodcov, v ktorej bol aj Spišiakov grécky zverenec Alexandros Papamichaíl.

„V tejto veľkej partii bola i najlepšia česká chodkyňa Eliška Martínková, s ktorou bola na sústredení trénerka Kateřina Čermáková. Hlavnou hviezdou kempu bol svetový šampión na 20 km z Londýna 2017 Kolumbijčan Eider Arévalo, trénovali s nami aj Brazílčania, Portoričania a Panamčania a mnoho domácich chodcov. Veľmi nám pomohol kolumbijský hlavný kouč, bývalý skvelý chodec, majster sveta z Dägu 2011 na dvadsiatke Luis Fernando López. Postaral sa o všetko, čo sme potrebovali,“ chválil si Spišiak pohostinnosť Kolumbijčanov. „Sú to milí, skromní a pracovití ľudia, veľmi nás motivovali. Mišo absolvoval nesmierne náročné tréningy. V skvelej konkurencii však zo seba ´vymačkal´ niekedy aj o dvadsať percent viac ako inokedy.“

Slovenské chodecké duo sa malo v Bogote ako v bavlnke. Slováci mali k dispozícii všetko, čo potrebovali na tréning či regeneráciu, v hlavnom a zároveň najväčšom kolumbijskom meste našli aj výborné tréningové trasy. „Na úrovni bolo ubytovanie i strava,“ vravel Matej Spišiak, ktorý v minulosti priviedol k olympijskému zlatu a titulu majstra sveta Mateja Tótha.

Chodecký kouč so svojím zverencom Michalom Morvayom využili tréningové voľno na ´psychohygienu´ vo forme výletov do okolia Bogoty a na vlastnej koži zažili aj fantastickú a búrlivú atmosféru zápasu kolumbijskej najvyššej futbalovej súťaže.

„Verím, že tvrdá práca prinesie požadované ovocie v podobe zaujímavých výsledkov v blížiacej sa sezóne,“ nádejal sa tréner Spišiak. „Okrem toho dúfam, že si Mišo odniesol aj zopár dôležitých skúseností do života.“

Trojnásobná olympionička  (Londýn 2012, Rio 2016, Sapporo/Tokio 2021) Mária Katerinka Czaková sa v čase, keď jej kolega Michal Morvay trénoval v Bogote, pripravovala v talianskom horskom stredisku Melago v nadmorskej výške 1800 metrov.

„Marika má od mája minulého roka malého synčeka Alexa, preto nemohla letieť s nami do Kolumbie,“ vysvetlil Matej Spišiak.

Skúsená chodkyňa, ktorá sníva o štvrtej účasti pod piatimi kruhmi v Paríži 2024, sa v Taliansku pripravovala v spoločnosti mládežníckych reprezentantov Jakuba Bátovského (6. Na ME 2022 do 18 rokov), Filipa Krestianka a dvoch mladých Trnavčaniek Timey a Tamary Indriškových zo skupiny kouča Žambokréthyho. Úlohou kouča suploval Ján Pavlík z banskobystrickej Dukly, na konci sústredenia ho vymenil ďalší „duklák“, bývalý popredný chodec a tiež olympionik Miloš Bátovský.

„Obom patrí vďaka za to, že nám pomohli,“ zdôraznil Matej Spišiak. „Marika odtrénovala trojtýždňový kemp vo veľmi slušnej kvalite aj objemoch, čo je smerom k blížiacej sa sezóne povzbudivé. Verím, že všetko sa prejaví už čoskoro v pretekoch. Teší ma, že sa rýchlo dostala do starých koľají a jej tréningy už majú požadovanú kvalitu. V Melagu, kde ako už tradične našla výborné podmienky, jej vyšlo počasie, takže odmakala všetko podľa plánu.“

Po návrate z Bogoty sa Spišiakova dvojčlenná miniskupina rozšírila nečakane o tretieho člena. Vlani piata v chôdzi na 5000 m na ME do 18 rokov v Jeruzaleme Terézia Kurucová ukončila spoluprácu s koučom Petrom Mečiarom a požiadala Mateja Spišiaka, či by sa mohla pripravovať v jeho skupine. Prikývol, takže o splnenie nominačných kritérií na juniorské ME 2023 (tiež v Jeruzaleme) sa odchovankyňa považskobystrickej atletiky bude snažiť už so „spišiakovcami“.

(GB)

Texty k foto:

Na prvej snímke Michal Morvay s trénerom Matejom Spišiakom v Bogote, na druhej Morvay na tréningu s Češkou Eliškou Martínkovou, na tretej fotografii Mária Katerinka Czaková v Melagu so synčekom Alexom a na štvrtej so slovenskou chodeckou partiou, ktorá s ňou trénovala v talianskych horách.

FOTO SAZ (ms/mkc)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk