Sobotňajší 17. ročník Laboreckej desiatky (2. kolo Bežeckého pohára SAZ 2023) v Strážskom prvý raz aj ako Memoriál Jozefa Lipovského, okorení účasť dvojnásobnej olympioničky Katky Pejpkovej (Berešovej)

V roku 2006 zaplavila rodinu atletického nadšenca  Jozefa Lipovského po vydarenom 1. ročníku bežeckých pretekov Laborecká desiatka v Strážskom silná vlna eufórie a radosti. Bodaj by nie, starostlivo pripravované preteky sa vydarili a hlavnú mužskú kategóriu vyhral jeho syn Vladislav, ktorý vtedy úspešne zvládol náročný dvojboj – bol totiž aj riaditeľ pretekov. Odvtedy si Laborecká desiatka našla nielen miesto v bežeckom kalendári, ale stala sa aj súčasťou Bežeckého pohára SAZ. Sobotný 17. ročník bude jeho druhým tohtoročným dielom. Na počesť Jozefa Lipovského, ktorý stál pri zrode a bol neoddeliteľnou súčasťou pretekov, no v tomto roku odišiel na večnosť, to bude premiérovo aj jeho memoriál. Čiže pobeží sa Laborecká desiatka – Memoriál Jozef Lipovského.

● Aké bude motto 17. ročníka Laboreckej desiatky, na čo chcete bežcov nalákať? – spýtali sme sa riaditeľa pretekov Vladislava Lipovského.

„Moje motto v celej bežeckej kariére bolo vydržať a nefňukať, takže aj to je jedna z nosných myšlienok nášho podujatia. Tento ročník bude špecifický tým, že mnoho našich pravidelných účastníkov veľmi dobre poznalo môjho otca, ktorý nás nedávno nečakane opustil. Mnohí sa s ním prídu v sobotu takto symbolicky rozlúčiť.“

● Čo všetko ponúkate účastníkom podujatia, ktorí sa v sobotu 18. marca postavia o 13.00 h na štart?

„Každý si domov odnesie okrem dobrého pocitu, ktorý zažije najmä v cieli, aj pamätnú medailu. Pred pretekmi, počas nich i v cieli budú mať všetci zabezpečený pitný režim, no a potom si ešte pochutnajú na obede s polievkou. Nechýbajú šatne a ani teplá sprcha. A samozrejme, ponúkame aj dobrú náladu a možnosť na priateľské stretnutia v rámci našej širokej bežeckej komunity.“

● Vypísali ste päť mužských a štyri ženské vekové kategórie, dve juniorské a množstvo detských. V ktorej je prihlásených najviac pretekárov?

„Vo štvrtok okolo poludnia sme mali prihlásených 195 bežcov a bežkýň, na štarte ich však očakávame viac. Máme skúsenosti, že aj priamo na mieste v deň pretekov sa vždy nahlásia nejakí bežci. Trochu ma to hnevá, lebo nám to niekedy komplikuje stravovanie či predbežné objednávanie rôznych benefitov. Neprekvapuje ma, že najviac je obsadená B-kategória mužov od 40 do 50 rokov, to je už u nás tradičné. Teší ma však vysoký počet prihlásených žien.“

● Vy osobne ste v prvých ročníkoch podujatia súťažili na 12-kilometrovej trati, v rokoch 2009 až 2013 sa bežalo dokonca až 15 km. Až potom sa trať ustálila na 10 km. Prečo sa v minulosti súťažili na 12- a 15-kilometrovej trati?

„Bežecké podujatie v Strážskom vlastne vzniklo aj preto, lebo som v roku 2004 ukončil profesionálnu bežeckú kariéru, začal som sa trochu venovať podnikaniu, avšak súťaže mi chýbali. V roku 2006 sme boli usporiadateľom majstrovstiev SR v cezpoľnom behu a práve tam sa zrodila myšlienka vytvorenia nového bežeckého podujatia v našom meste. Prvé tri roky to bola dvanástka: dĺžka trate nám vyšla len vďaka tomu, že sme našli dobré a prehľadné miesto na obrátku na 6. kilometri. Aj na základe žiadostí mnohých bežcov sme predĺžili trať v ďalších piatich ročníkoch na 15 km.  Keďže si však na naše preteky nachádzalo cestu čoraz viac rekreačných bežcov, rozhodli sme sa upraviť dĺžku na štandardných 10 km, ktoré sa behajú od roku 2014. Navyše od roku 2019 sa preteky konajú na oficiálnej a certifikovanej trati, pretože Laborecká desiatka bola vtedy zároveň slovenským šampionátom v cestnom behu na 10 km.“

● V ktorom ročníku ste v Strážskom privítali najviac bežkýň a bežcov?

„Rekordný, pokiaľ ide o počet štartujúcich, bol 14. ročník v roku 2019 s 309 účastníkmi.“

● V roku 2020 sa preteky nekonali pre pandémiu Covid-19, v roku 2021 ste ich zorganizovali iba virtuálne. Aké pocity ste prežívali minulý rok, keď sa Laborecká desiatka uskutočnila opäť bez akýchkoľvek obmedzení?

„Boli to neopísateľné pocity –  nielen nás, organizátorov, ale aj všetkých účastníkov. Bežci už boli hladní po ozajstných pretekoch. Všetci boli nadšení, že pokračujeme v tradícii. Ak ma pamäť neklame, boli to buď prvé, alebo druhé bežecké preteky v našom regióne po covidových reštrikciách.“

● Kedy ste sa pri príprave Laboreckej desiatky spolu so spolupracovníkmi najviac zapotili?

„V ročníkoch, keď bolo naše podujatie zároveň súťažou väčšieho významu, napríklad majstrovstvami Slovenska alebo súčasť celoslovenského seriálu Bežecký pohár SAZ. Snažíme sa však každý rok pripraviť podujatie tak, aby boli všetci spokojní. Myslím si, že sa nám to celkom darí. Pozitívne ohlasy po pretekoch sú naša najväčšia odmena a zároveň veľký záväzok do ďalších rokov.“

● Koľko členov má organizačný výbor podujatia?

„Náš štáb by som rozdelil do dvoch skupín. V prvej sú tí, ktorí vopred vedia, čo robiť, aj bez vysvetľovania či prvej porady. Druhú tvoria dobrovoľníci, bez ktorých to samozrejme nejde. Vážime si každú pomocnú ruku. Keď to zhrniem, je nás každoročne asi 20 ochotných organizátorov a dobrovoľníkov.“

● Čo to pre vás znamená, že ste sa opäť dostali medzi 16 vybraných pretekov v rámci Bežeckého pohára SAZ pre rok 2023?

„V Bežeckom pohári SAZ sme druhý raz. Bola to pre mňa česť, keď nás Slovenský atletický zväz oslovil prvýkrát, a o to viac nás teší, že sme súčasťou pohára opäť. Aj v tomto roku urobíme všetko pre to, aby sme v seriáli nechýbali ani v ďalších rokoch. Radi by sme usporiadali v budúcnosti majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu. Azda sa nám to podarí. Skúsenosti, priestory, chuť a odhodlanie máme…“

● Prídu na 17. ročník Laboreckej desiatky držitelia traťových rekordov Tibor Sahajda (31:16) a Katarína Pejpková-Berešová (33:49)?

„Tibor sa nám zatiaľ neozval, sme však radi, že dvojnásobná maratónska olympionička Katka Pejpková sa postaví na štart. Vždy sa tešíme z jej účasti a podľa slov jej kouča pán Valisku je odhodlaná predviesť čo najlepší výkon. Necháme sa prekvapiť… Počasie má byť podľa predpovede bežecké.“

● Kto zo známych bežcov sa k vám v sobotu ešte chystá?

„Týždeň po našom behu je na východe ďalší bežecký sviatok – slovenský šampionát v polmaratóne v Čečehove, čo nám, myslím si, nezahralo do kariet, pokiaľ ide o účasť našich popredných bežcov. Samozrejme, chápem, že v dnešnej dobe cestovať dva víkendy za sebou na druhý koniec republiky je finančne dosť náročné. Okrem Katky Pejpkovej sa však tešíme napríklad na Mareka Lenčéša.“

● S čím budete spokojný po pretekoch z pohľadu riaditeľa podujatia?

„S bratmi a nebohým otcom sme zakladateľmi podujatia, som jeho riaditeľ a dá sa povedať, že i duša. Poteší ma, ak všetci dobehnú do cieľa zdraví, keď bude každý spokojný so svojím výkonom a samozrejme, keď nás budú chváliť za zorganizovanie pretekov.“

ŠTEFAN ŽILKA

Poradie v BP SAZ 2023 po 1. kole aj s bonusmi za dosiahnuté výkony:
MUŽI
Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 23
Marek Lenčéš (ŠKP Bratislava) 22
Adam Tomeček (Slávia UK Bratislava) 21
Michal Kováč (Slávia STU Bratislava) 20
Peter Ďurica Slávia STU Bratislava) 19
Filip Jančík Slávia STU Bratislava) 18
Peter Kováč Slávia STU Bratislava) 17
Šimon Wahlandt (AK Krupina) 16
Adam Mihalov (AK ZVP Lučatín) 15
Martin Rusina (BMSC Bratislava) 14
ŽENY
Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 23
Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 22
Zuzana Polohová (Slávia STU Bratislava) 21
Barbora Šimonová (AK ZVP Lučatín) 20
Zuzana Kováčová (KOB Sokol Pezinok) 19
Iveta Furáková (ŠK Detva v pohybe) 17
Radka Roháčová (AK ZVP Lučatín) 16
Loriána Popovičová (Slávia TU Košice) 16
Jana Bašnáková (AK Veterán Bratislava) 14
Monika Kusendová (Atletika Nové Mesto n/V.) 12

Započítavané podujatia BP SAZ 2023:
5.3. Majcichovská desiatka – Majcichov
18. 3. Laborecká desiatka – Strážske
26. 3. majstrovstvá SR v polmaratóne – Čečehov
2. 4. ČSOB Bratislava Marathon (body je možné získať za polmaratón aj maratón)
16. 4. Národný beh Devín – Bratislava (11,5 km)
29. 4. majstrovstvá SR/ČR na 10 000 m na ovále – Žilina
8. 5. Pomlé Run (10 km) – Šamorín
13. 5. „Vytrvalecká noc“ – 5000 m na ovále – Banská Bystrica (vo večerných hodinách buď Štiavničky alebo štadión UMB, výsledky sa počítajú aj do ligy)
27. 5. Zavarská desiatka – Zavar
29. – 30. 7. majstrovstvá SR na ovále (5000 m) – Banská Bystrica
6. 8. majstrovstvá SR v behu do vrchu (8,52 km) – Pruské – Vršatec
2. 9. majstrovstvá SR v horskom behu Behaj lesmi Štiavnické vrchy (12 km)
9. 9. majstrovstvá SR v cestnom behu na 10 km/Telekom Night Run – Bratislava
1. 10. MMM/majstrovstvá SR v maratóne – Košice (boduje sa polmaratón aj maratón, obe osobitne)
15. 10. Beh okolo Dulova (4,8 km) – Dulov pri Púchove
25. 11. majstrovstvá SR v krose (vytrvalci) – Malacky
Upozornenie: Na ČSOB BAM sa boduje spoločne polmaratón aj maratón: obodujú sa časy v polmaratóne aj maratóne podľa tabuliek WA (Svetová atletika) a urobí sa poradie Top 20 výkonov, ktoré by získali body do BP SAZ.

Text k foto:

Na prvej snímke Katarína Pejpková (Berešová) na trati maratónu na MS 2015 v Pekingu, na druhej snímke najlepší muži na 14. ročníku Laboreckej desiatky v roku 2019, ktorá bola aj slovenským šampionátom na 10 km.

FOTO PAVOL UHRIN a SAZ (ml)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk