Smola Viktórie Forster vo finále prekážkarskej stovky, iba 16-ročná chodkyňa Terézia Kurucová prekvapila 15. miestom

V čudesnom finále behu dievčat na 100 m prekážok na XVIII. juniorských MS v Nairobi „dobehla“ Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra) piata za 28,22 sekundy, ale po kolízii. Keďže však porušila pravidlá, v jubilejnom desiatom beh na 100 m prekážok v tomto roku, dodatočne ju diskvalifikovali. Preteky dokončili riadne len 4 (!) zo 7 finalistiek, pričom jedna z medailových adeptiek Wilsonová z Jamajky na štart vôbec nenastúpila.

Cieľ nevidela ani juniorská majsterka Európy 2021 z Tallinnu (os. rekord 12,94) Ditaji Kambundjiová zo Švajčiarska, ktorá zakopla štvrtej a vzápätí „zrámovala“ piatu prekážku. Na jej pád doplatila Poľka Weronika Barczová, pre ktorú sa stala osudnou piata prekážka, no a Viktória Forster zaváhala na ôsmej.

Viktória Forster: “Som sklamaná, lebo som mala obrovskú šancu na dobrý výsledok. Takú sú však prekážky a s tým, čo sa stalo, sa musím zmieriť. Po páde dvoch súperiek, ktorý som, samozrejme, vnímala, som asi veľmi chcela a ôsmu prekážku som zobrala ľavým kolenom a už som to neustála. Ťažko sa hodnotí takýto výkon, ale už len fakt, že som sa do finále dostala, je veľká vec. Keď som išla do Nairobi, ani mi nenapadlo, že sa dostanem do finále a o dvoch už ani nehovoriac. Škoda, že čerešničku sa mi na tortu nepodarilo dať, ale aj tak som veľmi spokojná.”

Zlato získala top favoritka Ackera Nugentová z Jamajky (12,95) pred Estónkou Millendovou (13,45), Maďarkou Tóthovou (13,58) a Stangovou z Fínska (13,63)…  Viac dievčat vo výsledkovej listine nemalo pri svojom mene výkon, len skratky DQ, DNF a DNS.

„Všetky aktérky finále išli úplne na doraz a z toho vyplynuli aj chyby. Bohužiaľ, smola neobišla ani Viktóriu. V momente, keď sa dostala na tretiu priečku, kolenom zachytila ôsmu prekážku,“ hodnotila výkon Viktórie Forster trénerka Katarína Adlerová. „Viktórii však nemám čo vytknúť. Bojovala o čo najlepšie umiestenie, no a keď na atletických juniorských MS idete  do súboja o medaily, musíte ísť na hranu. Hranica medzi úspechom a neúspechom je veľmi, veľmi tenká a dnes sme toho boli svedkom.“

Po výbornej šiestej priečke vo finále stovky a slovenských rekordoch 11,54 (v semifinále aj finále) sa tak 19-ročná „raketa“ z Hronca nedočkala ďalšieho úspechu ani rekordu (čas lepší ako 13,58 z 27. 6. V Trnave mala jednoznačne v nohách), ale v Nairobi rozhodne nesklamala a ukázala svoj obrovský potenciál.

A ten má aj jej klubová kolegyňa v ŠK ŠOG Nitra, chodkyňa Terézia Kurucová. V konkurencii 34 pretekárok na 10 000 m skončila ešte len dorastenka, zverenka trénera Petra Mečiara, na výbornom 15. mieste časom 51:33,80 min, hoci mala z prihlásených až 29. najlepší výkon. So 16 rokmi a necelými 5 mesiacmi druhá najmladšia v celom štartovom poli si v debute na medzinárodnej scéne počínala parádne. Jej umiestenie i výkon sú o to cennejšie, že sa súťažilo v nevýhodnej nadmorskej výške, štadión Kasarani leží vo výške 1795 m, čo je pre vytrvalostné disciplíny pre redší vzduch veľká nevýhoda.

Z výborného 15. miesta Terezy Kurucovej  mal obrovskú radosť i jej kouč. Preteky sledoval len na diaľku a celý čas komunikoval cez „videomessenger“ so šéftrénerom mládeže SAZ Martinom Illéšom, ktorý posúval pokyny nádejnej chodkyni.

„Tereza sa venuje chôdzi len 14 mesiacov a doposiaľ neštartovala na žiadnom veľkom podujatí. Chýbali jej akékoľvek medzinárodné skúsenosti. Ukázala však, že je veľká bojovníčka,“ nadchýnal sa tréner Peter Mečiar. „Za jej prístup k tréningom, k príprave, som jej zo srdca želal úspešné vystúpenie na MS a ona to dokázala. Výrazne zlepšila papierové predpoklady, keď jej patril pred štartom až 29. najlepší výkon. Cieľ – dôjsť v náročných podmienkach a vo vysokej nadmorskej výške do cieľa, prípadne predbehnúť nejaké súperky – výrazne prekročila. V 15. miesto som vôbec neveril…“

Druhá Slovenka v 34-člennom štartovom poli, 19-ročná Alžbeta Ragasová z dubnického Spartaka (tréner Jozef Pavelka), obsadila v náročných podmienkach tiež solídne 18. miesto časom 52:34,58 min.

„S umiestením som spokojná, keďže tabuľkovo som bola na tom podstatne horšie. Najviac sa však teším z toho, že som išla konečne preteky bez nepomínania od rozhodcov, pretože na predošlých dvoch veľkých podujatiach – ME tímov v Poděbradoch a MEJ v Tallinne – som mala problémy s technikou,“ priznala gymnazistka Alžbeta Ragasová, ktorá žije v Bolešove. „Toto je pre mňa zadosťučinenie za to, že sme v tréningoch venovali veľa pozornosti práve technike. Rýchlosť sa vždy nejako dotrénuje, ale čistá technika môže byť vždy veľký problém. S trénerom Pavelkom sme sa dohodli, že začnem v päťminútovom tempe na kilometer, a potom zrýchlim. Úplne sa to nepodarilo – po troch kilometroch sa mi začalo veľmi zle dýchať. Celkovo mám trochu zmiešané pocity: na jednej strane som chcela ísť rýchlejšie, no na druhej je moje umiestenie je nad očakávanie. Nepredpokladala som, že budem v prvej dvadsiatke.“

Terézia Kurucová, odchovankyňa považskobystrickej atletiky, ktorú vlani do svojej nitrianskej tréningovej skupiny vzal Peter Mečiar, prvý kouč Mateja Tótha, urobila za rok obrovský pokrok. Splnila limity na tri vrcholné podujatia – ME do 18 rokov v Rieti (tie, žiaľ, zrušli), juniorské ME i juniorské MS, na ktorých predviedla výsledok nad očakávanie všetkých.

„Nemám slov! Od začiatku sa mi išlo fajn a hoci sa mi – vzhľadom na nadmorskú výšku – horšie dýchalo, moje vystúpenie ako celok hodnotím super,“ tešila sa študentka Spojenej školy na Slančíkovej ulici 2 v Nitre., ktorá je len prvý rok dorastenka a v juniorskej kategórii môže štartovať ešte ďalšie tri! „Držala som si rytmus, postupne som dobiehala súperky. Pripravená som bola dobre, ale netušila som, ako moje telo zareaguje na nadmorskú výšku. Napokon to dopadlo dobre, aj môj čas je super. Taktika bola držať od začiatku tempo päť minút na kilometer. Rovnako išla aj jedna zo súperiek, takže som sa držala s ňou. Nemôžem stále  uveriť, že som pätnásta na svete!“

Kouč Mečiar, ktorý je telom aj dušou oddaný chôdzi, má s Terkou už ďalšie plány. „Už účasť na juniorských MS v Nairobi bolo pre ňu splnenie krásneho sna. Získala obrovskú skúsenosť, ktorú, verím, využije už na budúci rok na ME do 18 rokov. Na základe tohtoročných výkonov, ak nepoľaví v tréningu, má veľkú šancu na popredné umiestenie,“ odhadoval Peter Mečiar.

Texty k foto:

Sklamanie v tvári Viktórie Forster, radostný pohľad Terézie Kurucovej, slovenské chodkyne Terézia Kurucová a Alžbeta ragasová s trénerom Jozefom Pavelkom.

FOTO SAZ (mi)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk