Slovenských atlétov čakajú na MS 2019 v Dauhe extrémy, aké ešte nezažili

Z Japonska, kde boli hľadať vhodnú lokalitu na záverečný kemp pred olympijskými hrami v Tokiu 2020, sa šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš a chodecký šéftréner Matej Spišiak presunuli do katarskej Dauhy, kam ich na „inšpekčnú cestu“ pozval organizačný výbor budúcoročného svetového šampionátu (27. 9. – 6. 10. 2019). Spolu so zástupcami ďalších národných atletických zväzov si pozreli, čo všetko čaká atlétov na Arabskom polostrove počas súbojov o medaily. Nebude to nič jednoduché – športovci sa musia pripraviť na situácie, aké zrejme ešte v kariére nezažili. Okrem „nočných súťaží“ v chôdzi so štartom o 23.30 h miestneho času a v maratóne, kde štartový výstrel zaznie presne o polnoci, sa budú musieť vyrovnávať s obrovskou horúčavou a rapídnymi zmenami teploty pri prechode z vonkajších do klimatizovaných priestorov.

„Pridelenie MS do Dauhy sa nemôžem z pohľadu športových výkonov a zdravia športovcov hodnotiť inak ako omyl,“ nedával si Martin Pupiš servítku pred ústa. „Teplota v noci presahuje 30°C, pocitová je dokonca o osem stupňov vyššia. Stmieva sa už okolo 17.30 h, takže chodci a maratónci nastúpia na štart dávno po zotmení. O diváckej kulise v týchto súťažiach – nepoznajúc miestne pomery – radšej nebudem polemizovať, hoci rozum mi niečo naznačuje…“

Matej Spišiak, kouč olympijského víťaza v chôdzi na 50 km z Ria 2016 Mateja Tótha: „Fakt, že MS budú v Dauhe, nebudem komentovať, to už teraz nemá zmysel. Z môjho trénerského pohľadu však budú atléti súťažiť v najextrémnejších podmienkach, aké som doteraz zažil. Úplná neznáma pre nás je štart tesne pred polnocou a príchod do cieľa päťdesiatky medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. S takouto vecou nemáme absolútne žiadne skúsenosti, musíme sa snažiť nastaviť dlhodobo rytmus dňa tak, aby sme sa s týmto problémom úspešne popasovali.“

Katarská športová infraštruktúra je excelentná, o tom niet pochýb, čo potvrdil aj slovenskí tréneri pôsobiaci v Katare Ľuboš Benko a Rudolf Sopko. Športový komplex Aspire je niečo výnimočné, čo zrejme nemá vo svete obdobu, no aj miestni atléti trénujú momentálne v hale, lebo vonku sa pre extrémne teplo nedá vydržať.

„Teraz je v Dauhe veľmi vlhko, meteoweby udávajú pocitovú teplotu až 48°C. Sami sme si na vlastnej koži vyskúšali, že ešte aj neskôr večer po zotmení je neznesiteľne, pričom človek má pocit pálenia kože,“ poznamenal šéftréner SAZ.

Počasie – horúčava, vysoká vlhkosť, znečistené a prašné ovzdušie – bude pre účastníkov MS 2019 najväčší strašiak. Podľa Mateja Spišiaka to však platí nielen pre chodcov a maratóncov, ale pre všetkých atlétov: „To, s čím som sa teraz stretol v Katare, som nikdy predtým nikde na svete nezažil. Cez deň sa teplota v tieni pohybuje na úrovni 41°C, v noci klesne na 32… Počas dňa neexistuje trochu chladnejšie obdobie, ktoré by až tak nezaťažovalo organizmus, a človek by mohol relaxovať. V noci do toho všetkého vstupuje extrémna vlhkosť až k úrovni 80 percent, ktorá náročné podmienky ešte znásobuje. Cítite sa, ako keby ste sedeli v saune a niekto na vás fúkal fénom na vlasy vlhký horúci vzduch.“

Pupiš so Spišiakom si otestovali aj reakciu organizmu na tieto extrémne podmienky. Zatrénovali si ráno o šiestej, keď teplomer ukazoval už 32°C i večer o deviatej pri 36°C.

„Prakticky okamžite sme sa spotili, nastal veľký úbytok tekutín, organizmus sa prehrieval a naskočili nám obom vysoké pulzy,“ opisoval Spišiak svoj stav počas tréningu. „Preto bude mimoriadne dôležité pripraviť kvalitný režim občerstvovania sa a chladenia organizmu počas pretekov. Budeme musieť byť ešte dôkladnejší ako doposiaľ. Kto v týchto náročných podmienkach podcení spomenuté záležitosti, nemá šancu na úspech.“

Podľa Pupiša z hľadiska prípravy MS a podmienok pre atlétov nemožno organizátorom uprieť snahu priviesť všetko do dokonalosti. Zaujal ho však rozdiel medzi Japonskom a Katarom. Kým v dejisku OH 2020 je všetko veľmi účelné, neraz minimalistické a skromné, na Arabskom polostrove panuje totálne megalomanstvo.

„Čo sa týka infraštruktúry, katarská je na absolútnej top úrovni. Technické výdobytky, ako napríklad klimatizovaný vonkajší štadión, je pre našinca ako niečo zo sci-fi. Štadión i haly sú špičkovo vybavené s perfektným zázemím. Ubytovanie aj stravovanie je tiež úplná špička – všetko v najvyššom štandarde. V tejto oblasti naozaj niet čo vytknúť,“ doplnil Matej Spišiak.

Lenže z pohľadu atlétov to až taká „selanka“ vôbec nebude.  „Kalifov štadión, kde sa budú odohrávať súboje o tituly, je – klimatizovaný! Avšak rozcvičovací nie, čo výrazne komplikuje situáciu diskárom, kladivárom a oštepárom. Rozcvičia sa v 40-stupňovej páľave, a potom prejdú klimatizovaným priestorom s teplotou 18°C na štadión, kde bude vďaka technike údajne len 26°C,“ podotkol Pupiš. „Ostatní sa budú môcť rozcvičovať v hale, kde je však v niektorých častiach položená dráha na pružnej palubovke, aká, pochopiteľne, na štadióne nebude…“

Sedemnásty svetový šampionát v katarskej Dauhe bude určite iný ako všetky doterajšie: nový kvalifikačný systém (renkingový), nočné súťaže, extrémne teploty. Otázna je divácka kulisa – najmä na nočných súťažiach.

„V Katare sa, samozrejme, asi nájdu peniaze na čokoľvek, ale ani v dnešnej dobe sa nedá kúpiť úplne všetko. Už teraz sme videli, že občas absentuje dôslednosť, plánovanie a aj akási prirodzená dobrosrdečnosť,“ skonštatoval šéftréner zväzu. „Uvidíme, čo prinesie katarský experiment pre atletiku. Nás bude najviac zaujímať, čo pre našu, slovenskú…“

„O rok nás v Dauhe nečaká nič ľahké. Práve naopak – bude to extrémne náročné,“ povzdychol si – zrejme oprávnene – Matej Spišiak.

(GB)

Text k foto:

Kalifov štadión v Dauhe, kde sa uskutočnia MS 2019 v atletike. Rozcvičovacie priestory (hala, štadióny) pre atlétov.

FOTO SITA/AP a ARCHÍV SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk