Na MMM obhajca Kerio i najlepší Slovák Sahajda, v štafete bežia olympijskí víťazi Matej Tóth a David Svoboda

Dvaja olympijskí víťazi, jeden trojnásobný olympionik a muž, ktorý absolvoval extrémny triatlon Ironman na Havaji – to bude zloženie prominentnej česko-slovenskej a tak trochu i rodinnej štafety na 4-krát štvrťmaratón na jubilejnom 95. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v nedeľu 7. októbra v Košiciach. Aj ňou si organizátori z Maratónskeho klubu Košice pripomenú 100. výročie vzniku Československa. Práve v deň zrodu spoločného štátu 28. októbra sa behával až do II. svetovej vojny košický maratón, najstarší v celej Európe.

Slovenskú časť štafetového kvarteta budú tvoriť olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria 2016 Matej Tóth a jeho švagor, trojnásobný olympionik (2000, 2004, 2008), v súčasnosti šéf slovenskej atletiky a zároveň viceprezident Slovenského olympijského výboru Peter Korčok.

Kto pobeží za českú stranu, bolo až do utorka zahalené rúškom tajomstva. „Diváci uvidia na trati okrem Maťa Tótha i ďalšieho olympijského víťaza. Moderný päťbojár David Svoboda triumfoval na hrách v Londýne 2012 v novom rekorde podujatia 5928 bodov,“ prezradil riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Spolu s Davidom Svobodom pobeží aj jeho brat – dvojča Tomáš, ktorý je úspešný triatlonista. Okrem toho, že je svetový šampión v kvadriatlone a biathle absolvoval aj prestížny a extrémne náročný triatlon Ironman na Havaji, ktorý sa skladá z plávania na 3,86 km, 180 km dlhej cyklistickej časti a klasického bežeckého maratónu na 42,195 km.

„Československý olympijský tím rozbehne Matej Tóth, na druhom úseku prevezme štafetu Peter Korčok, na treťom sa k slovu dostane Tomáš Svoboda a finišman bude zlatý päťbojár David Svoboda,“ informoval šéf košického maratónu.

Po minulotýždňovej úvodnej várke oznámili organizátori mená ďalších elitných bežcov. Na MMM sa vracia lanský víťaz Reuben Kerio, ktorý pred rokom triumfoval v siedmom najlepšom čase v histórii podujatia 2:08:12 h. Dvadsaťštyriročný Keňan si zlepšil svoje osobné maximum z roku 2016 až o 53 sekúnd a aj v treťom maratóne v živote skončil v prvej trojke: vyhral v Brescii 2016 (2:09:05) a bol druhý v Lisabone (2:11:09). Potom síce v decembri nedokončil maratón v Honolulu, ale v apríli skončil v juhokórejskom Dägu ôsmy v solídnom čase 2:11:02 h.

Do Košíc príde aj ďalší výborný kenský bežec Nicholas Korir (27 rokov) s polmaratónskym osobákom 59:50 min z víťazného behu v holandskej Brede. Etiópsku ekipu rozšíril skúsený 37-ročný Birhanu Bekele (os. rekord 2:09:41 v roku 2009 v Pekingu), ktorý sa môže v tomto roku pýšiť víťazstvami na maratónoch v čínskom Wu-si (2:12:47) a v Krakove (2:11:34) a minuloročným 3. miestom v Buenos Aires (2:11:57).

Na trati košického maratónu sa objaví znovu najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda, ktorý vlani prekvapil výrazným zlepšením osobného rekordu na 2:18:44 h. Rád by sa rehabilitoval za neúspešné vystúpenie na ME v Berlíne, kde predčasne zišiel z trate na 31. kilometri.

„Pôvodne som chcel bežať len polmaratón, ale manželka ma prehovorila. Bežím doma, rád by som si napravil chuť, keďže v tomto roku som nedokončil ani jeden z dvoch maratónov – bratislavský a na ME v Berlíne. Dúfam, že na rýchlej trati zopakujem minuloročný výsledok, lebo mám za sebou kvalitnú prípravu,“ skonštatoval 27-ročný Sahajda, ktorý v tomto roku získal tri slovenské tituly (10 000 m na dráhe, 10 km na ceste, polmaratón) a v Košiciach, keďže MMM bude aj domácim šampionát v maratóne, má šancu na štvrtý.

Organizátori 95. Ročníka MMM na utorkovej tlačovej besede predstavili aj ďalšie tri adeptky na popredné umiestenie v súťaži žien. Na štart sa v nedeľu 7. októbra o 9.00 h postaví Alice Jepkemboiová, ktorá tohtoročnú tretiu priečku v Ríme okorenila osobným maximom 2:28:19 h. Na Slovensko sa vracia po štvorročnej pauze, v roku 2014 vyhrala ČSOB Bratislava Marathon. Ďalšie prvenstvá zaznamenala v Drážďanoch (2014), tanzánijskom Moši (2016) a v Sao Paule (2016). Osobák z Ríma má aj 33-ročná Mestawet Tadesseová, vlani skončila v talianskej metropole druhá za 2:31:38 h. Česť starého kontinentu bude na MMM obhajovať Bieloruska Nina Savinová, 12. z augustových ME v Berlíne, kde si zabehla osobné maximum 2:33:50 h.

Deväťdesiaty piaty ročník MMM je už dávnejšie vypredaný, záujem výrazne presahuje kapacitné možnosti podujatia. Na 9 súťaží sa prihlásilo 13 848 bežcov. Najväčší záujem je o polmaratón, kde by malo štartovať 4642 vytrvalcov. Maratóncov je 2062, pričom medzi nimi nechýba Košičan Juraj Fotul. Pobeží 39. raz, presne 50 rokov od svojej premiéry na tejto náročnej vytrvaleckej trati.

(GB)

Texty k foto:

Tibor Sahajda vlani prekvapil osobákom 2:18:44 h, rád by niečo podobné zopakoval aj na MMM 2018.

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Matej Tóth absolvoval v roku 2015 na MMM polmaratón s otcom Viliamom (vľavo) a bratom Michalom, tentoraz pobeží v prominentnej česko-slovenskej štafete.

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Na MMM sa vracia vlaňajší víťaz Reuben Kerio z Kene.

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk