Slovenskí reprezentanti všetkých vekových kategórií sa novú sezónu pripravujú na sústredení na Štrbskom Plese

Október je v ostatných rokoch pravidelne vyhradený na spoločné vysokohorské sústredenie slovenských reprezentantov v atletike. Tradičný kemp vo Vysokých Tatrách pripravil – po lanskej odmlke, keď sa pre pandémiu koronavírusu nedal zrealizovať – už ôsmy raz Slovenský atletický zväz (SAZ). Domáca elita rôznych vekových kategórií sa na týždeň opäť zišla na Štrbskom Plese.

“Sústredenie sa začalo v nedeľu 17. a potrvá do soboty 23. októbra. Prioritne je určené pre reprezentantov, ktorí sa zúčastnili na vrcholných medzinárodných podujatiach v uplynulej sezóne, teda na olympijských hrách v Tokiu, halovom európskom šampionáte v Toruni, ME družstiev a významných mládežníckych podujatiach ako ME do 23 rokov, MSJ a MEJ. Celkovo sa tu premelie stovka ľudí, z ktorej je okolo 60 – 70 atlétov. Znova je naším prechodným domovom hotel FIS, ktorý sa vníma ako kultový hotel pre športovcov,” poskytol základné informácie šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Zastúpenie majú všetky odvetvia atletiky. “Snažíme sa, aby sa trénovalo v skupinách podľa jednotlivých sekcií. Samozrejme, keď tu má niekto aj osobného trénera, tak ten primárne koordinuje svojho zverenca. V súčasnej dobe ovplyvnenej koronavírusom však zároveň prihliadame na to, aby atléti neboli vo veľkých skupinách. Napríklad v posilňovni sa môže naraz pripravovať maximálne desať osôb. Zvykli sme organizovať prednášky na rôzne témy (prevencia, antidoping a podobne), ale nemáme tu dostatočne veľké priestory, aby sme držali pokope v jednej miestnosti veľa ľudí, a tak sme od ich realizácie tento rok upustili,” priblížil Pupiš a k náplni jednotlivých dní doplnil: “Pretekári sa pripravujú v posilňovni a vonku, kde využívajú terény v okolí plesa. Keďže vonku je pekne, mnohí chodia na turistiku. Dlhšie túry si zaradili do programu šprintéri, ktorí boli aj na Rysoch. Obohatením je napríklad príprava pod vedením Rudolfa Lukáča. Tréner kladivárky Martiny Hrašnovej a bývalý reprezentant vo vzpieraní je každý deň dvakrát k dispozícii, aby účastníkom sústredenia priblížil a naučil ich vzpieračské cvičenia, ktoré zdokonaľujú ich silový tréning.”

Z popredných slovenských reprezentantov sú na Štrbskom Plese prekážkarka Emma Zapletalová, chodci Miroslav Úradník, Mária Katerinka Czaková, Michal Morvay, kladivárka Martina Hrašnová, bežkyne Gabriela Gajanová, Daniela Ledecká a šprintérka Viktória Forster. Šprintér Ján Volko má svoj vlastný režim a pripravuje sa v Tatranskej Lomnici, nie je tu ani kladivár Marcel Lomnický.

“Podstata kempu nespočíva čisto v športovej stránke, ale skôr má charakter tzv. teambuildingu. Nech aj začínajúci reprezentanti vidia, ako sa pripravujú, a aký majú režim dňa elitní slovenskí atléti,” poznamenal šéftréner SAZ.
Kemp slovenských atlétov prešiel od svojej premiéry v roku 2013 určitým vývojom. “Keď to porovnám so začiatkami, tak sme sa sa posunuli. Vtedy si každý išiel takpovediac to svoje, ale teraz to už býva podstatne tímovejšie. Pretekári a tréneri neberú spoločnú prípravu ako rivalitu, ale ako niečo, čo ich môže posunúť ďalej. Dospievame k tomu, že existuje aj vzájomná spolupráca medzi jednotlivými skupinami, čo je najväčší benefit,” vyzdvihol Pupiš.

(LB)

ILUSTRAČNÉ FOTO: SITA/ĽUBOMÍRA IVANKOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk