Škvarková v Lodži, Vadlejch v Prahe, štvrťkári v Budapešti, Bezeková s Putalovou vo Val de Reuil

Halová atletická sezóna v zahraničí je už v plnom prúde a na európskych mítingoch sa v závere týždňa predstavia viacerí poprední slovenskí pretekári – limitári na marcové halové ME v Toruni alebo adepti na miestenku na tomto podujatí.

● LODŽ: Na piatkovom Orlen Cup-e v Atlas aréne v poľskom meste Lodž, ktorý má bronzový štatút podujatia World Athletics Indoor Tour, pobeží 60 m prekážok Stanislava Škvarková z banskobystrickej Dukly. Okrem 10 Poliek na čele so 7-násobnou majsterkou krajiny a 2-násobnou vicemajsterkou Európy do 23 rokov na 100 m prekážok Karolinou Koleczekovou, Češky Štolovej, Ploticynovej z Ukrajiny, Estónky Suumannovej a Siirtolovej z Fínska bude jej súperka aj líderka (7,83) svetových tabuliek 2021 Christina Clemonsová z USA. Škvarková absolvuje svoju piatu a verme, že aj šiestu prekážkarskú šesťdesiatku v sezóne. Zatiaľ je jej sezónne maximum 8,20 z finále Czech Indoor Gala v Ostrave, no kouč a manžel v jednej osobe Michal Škvarka verí, že sa Stanka výrazne posunie pod 8,20. V premiére vo Viedni dosiahla v I. behu 8,22 a v II. behu 8,27, v ostravskom rozbehu 8,23.V Lodži sú rozbehy na programe o 17.58 a 18.08, finále o 19.19 h.

● PRAHA: Viacbojárka Lucia Vadlejch absolvuje v sobotu v hale v pražskej Stromovke druhý pokus vybojovať si miestenku na HME v Toruni. Prvý 24. januára vo francúzskom Aubiére jej nevyšiel, 4178 bodov rozhodne nebude stačiť, aby sa dostala medzi 12 päťbojárok. Podľa aktuálneho stavu potrebuje zverenka Josefa Karasa aspoň 4368 bodov, no ideálne by bolo dosiahnuť v Prahe súčet čo najbližšie k rekordu SR 4488 bodov.

Na halových ME v Toruni bude štartovať 12 päťbojárok. Na základe výkonov v lete 2019 a 2020 sa na šampionát už kvalifikovala pätica Thiamová (Belg.), Krizsánová (Maď.), PreinerováDadicová (obe Rak.) a Broersenová (Hol.), jedno miesto má i Poľsko. Zvyšných šesť miest obsadí Európska atletika (EA) na základe postavenia v kontinentálnych tabuľkách k 22. februáru 2021. Vadlejch dosiahla zatiaľ viac ako 4200 bodov v piatich halových päťbojoch: Praha 8. 2. 2020 – 4442, Ostrava 18. 1. 2020 – 4488, Belehrad 3. 3. 2017 – 4409, Praha 10. 2. 2018 – 4320, Ostrava 19. 1. 2019 – 4242.

● BUDAPEŠŤ: Na otvorený halový míting Maďarského atletického zväzu (MASz) v Budapešti sa chystá cez víkend viacero slovenských atlétov. Nechýba medzi nimi ani trojica šprintérov usilujúca sa o limit na 400 m (47,60) na halové ME v Toruni – Šimon Bujna (Dukla), Martin Kučera (BK HNTN Bratislava), Matej Baluch (Dukla). Zverenci Radoslava Ivana Bujna s Kučerom absolvovali už dva pokusy dosiahnuť nominačný výkon, no zakaždým im tesne ušiel. Vo Viedni na mítingu Indoor Track & Field Vienna Kučerovi o jedinú stotinku a Bujnovi o dve desatiny, v Ostrave chýbalo prvému 7 a druhému 21 stotín. Baluch (tréneri Edmund a Igor Kováčovci), ktorý mal halovú premiéru na 400 m v Ostrave (48,59) si v maďarskej metropole vyskúša v sobotu svoju rýchlosť na 60 m a v nedeľu o 13.20 h pobeží štvorstovku.

Náš najlepší maratónec Tibor Sahajda je prihlásený v sobotu na 300 a v nedeľu na 1500 m, zlepšujúci sa Peter Ďurica pobeží v sobotu 800 a v nedeľu 1500 m. V Budapešti sa predstaví aj početná skupina šprintérov z klubu Naša atletika Bratislava (Košík, Opavský, J. Benda) a takisto atléti z trenčianskej Slávie ŠŠ, Slávia Spišská Nová Ves i Slávie TU Košice.

● VAL DE REUIL: Na nedeľnom mítingu Meeting de l’Eure s bronzovým štatútom World Athletics Indoor Tour sa predstavia i dve najlepšie Slovenky v histórii v behu na 400 m v hale Iveta PutalováAlexandra Bezeková. Pre štvrtú z HME 2015 a šiestu z HMS 2016, slovenskú halovú rekordérku (52,64) Putalovú to bude v hale Jesseho Owensa druhý pokus o torunský limit 53,75. Prvý – ostravský – jej krátko po návrate zo sústredenia na Kanárskych ostrovoch nevyšiel (54,44).

„V Ostrave bolo vidieť, že Iveta je ešte unavená z trojtýždňového sústredenia na Tenerife. Keďže pre pozitívny test na Covid-19 som ju nemal možnosť vidieť, nedokážem odhadnúť, na aký výkon si môže trúfať. Na jeseň sme nabehali bez väčších obmedzení veľmi kvalitný objem, ktorý teraz musíme pretaviť do špeciálneho štvorstovkárskeho tempa. Viem, že na plnenie limitu je už málo času, ale verím, že v nedeľu ho pokorí, v najhoršom sa k nemu aspoň priblíži,“ skonštatoval Putalovej kouč Marcel Lopuchovský.

Vo Val de Reuil zažije návrat na 400-metrovú trať Alexandra Bezeková, ktorá pre zdravotné problémy v roku 2019 nesúťažila a vlani štartovala len na 100 m na M-SR v Trnave a vo finále ligy v Košiciach. Zverenka Rastislava Miška pobeží štvorstovku v hale bezmála po troch rokoch, posledný štart má na konte 2. marca 2018 v semifinále na halových MS v Birminghame, kde skončila celkovo na peknom 9. mieste.

„Bude to moja prvá štvorstovka po veľmi dlhej dobe. Jedno viem určite: moja forma a tréningové ukazovatele ešte nedosahujú parametre, aké som mala pri osobnom rekorde 52,68 vo Viedni 2018. Navyše, ako každý športovec postihnutý týmto koronovým obdobím a z toho vyplývajúcimi okolnosťami vôbec neviem, čo môžem čakať,“ povzdychla si Alexandra Bezeková. „Absolvovala som úspešné sústredenie na Kanárskych ostrovoch, avšak na prípravu v hale som mala len tri dni. Všetko, čo si prajem, je, aby som dobehla zdravá, čo by mohol byť dobrý odrazový mostík k ďalším, ešte lepším výkonom.“

Podľa predbežnej štartovej listiny súperkami Sloveniek budú v nedeľu o 18.24 h tri výborné štvrťkárky – Belgičanka Bolingová, Gueiová z Francúzska, Talianka Folorunsová a francúzske pretekárky Raharolahyová, Chaboudezová, Lefebvreová a Retailleauová

FOTO ÖLV/ALFRED NEVSIMAL, SEPA MEDIA/HERBERT KRATKY, PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk