Slovenské atletické nádeje si z Európskych detských atletických hier (European Kids Athletics Games) v Brne pre ročníky 2004 – 2008 odviezli až 18 medailí, z nich malo až 9 najcennejší zlatý lesk. Najúspešnejšou jednotlivkyňou takisto ako vlani bola v kategórii dievčat narodených v roku 2007 Ema Bendová z bratislavského klubu Naša atletika: zvíťazila na 60 m (8,17 – vyrovnaný osobný rekord) a v diaľke (543 – osobný rekord), vo výške skončila druhá, rovnako aj v štafete na 4 x 60 m. Z chlapcov narodených v roku 2006 si dve individuálne prvenstvá vybojoval šprintér Martin Varhaník zo Slávie ŠG Trenčín, ktorý triumfoval na 60 m (7,75) a 150 m (18,27).
(GB)
MEDAILOVÉ UMIESTENIA SLOVENSKÝCH ATLÉTOV:
CHLAPCI (9 medailí)
ROK NARODENIA 2004
60 m: 3. Tomáš Rojka (AK Bojničky) 7,35
2004
ROK NARODENIA 2005
1500 m: 2. Daniel Jančík ALK Moldava nad Bodvou) 4:38.95
ROK NARODENIA 2006
60 m: 1. Martin Varhaník (Slávia ŠG Trenčín) 7,75
150 m: 1. Martin Varhaník (Slávia ŠG Trenčín) 18,27
ROK NARODENIA 2007
60 m: 1. Mário Macej (ŠŠK JAK Bardejov) 8,22
800 m: 1. Adam Lelkes (AK Veterán Bratislava) 2:23,32
diaľka: 3. Mário Macej Mário (ŠŠK JAK Bardejov) 467
ROK NARODENIA 2008
60 m: 3. Tomáš Kmeť (KLŠ Kryha Bratislava) 8,67
kriketka: 1. Jakub Križan (Atletika Šport hrou Bratislava) 56,37
DIEVČATÁ (9 medailí)
ROK NARODENIA 2004
guľa (3 kg): 2. Vanesa Šnírerová (AK Bojničky) 10,64
ROK NARODENIA 2005
100 m prek.: 1. Rebeka Žibritová (AC Nové Zámky) 14,78
1500 m: 2. Adriana Vašková (ŠK Jablonica) 4:54,94
výška: 2. Veronika Fapšová (AO Olympia Považská Bystrica) 158
4 x 60 m: 2. Naša atletika Bratislava (Veselská, K. Vanovčanová, Čederlová, Bendová) 30,66
ROK NARODENIA 2007
60 m: 1. Ema Bendová (Naša atletika Bratislava) 8,17
diaľka: 1. Ema Bendová (Naša atletika Bratislava) 543
výška: 2. Ema Bendová (Naša atletika Bratislava) 149
ROK NARODENIA 2008
výška: 1. Margaréta Liptajová (Atletika Šport hrou Bratislava) 143
Text k foto:
Ema Bendová (vľavo) stála v Brna na EKAG na stupňoch víťazov až štyrikrát.
FOTO PAVOL UHRIN