Prekážkarské predpoludnie na ME: Kučera, Baluch, Ledecká a Zapletalová o semifinále

Streda bude na Olympijskom štadióne v Mníchove slovenský prekážkarský deň. V rozbehoch na 400-metrovej trati sa predpoludním predstaví kvarteto – najprv muži Martin KučeraMatejom Baluchom, vzápätí po nich Daniela LedeckáEmmou Zapletalovou.

KUČERA: SEZÓNNE MAXIMUM BY MOHLO STAČIŤ

Tridsaťdvaročný Kučera štartuje už na svojich štvrtých ME. Okúsil vypadnutie v rozbehu (2012), radosť z finálovej siedmej priečky (2016) i semifinálovú účasť (2018). Dostať sa do semifinále je aj jeho mníchovský cieľ.

„Verím že sa na ME ukážem v dobrej forme. S príchodom renkingového kvalifikačného systému je však čoraz ťažšie načasovať formu, keďže ak nesplníte náročný limit, musíte do uzávierky kvalifikácie veľa súťažiť, zbierať body a podávať maximálne výkony, čo je nesmierne náročné, lebo my si nemôžeme si pomôcť ani výkonmi z haly. Nazbierať päť kvalitných výkonov v termíne a ešte sa potom kvalitne pripraviť na vrchol, je naozaj veľmi náročné,“ pripomína Kučera.

Na ME 2022 by si rád vylepšil aj sezónne maximum 50,22, pričom za ideálne by považoval aj pokorenie hranice 50 sekúnd. „Podarilo sa mi stabilizovať výkonnosť na dobrej úrovni 50,20 až 50,30, no škoda že sa mi nepodarilo zabehnúť čas pod 50. Azda v Mníchove…,“ nádeja sa víťaz Svetovej univerziády 2013.

Zo štyroch rozbehov postúpia do 24-členného semifinále dovedna 13 prekážkari, 11 sú už priamo nasadení. Ďalej idú vždy prví traja plus šancu má aj jeden s najlepším časom. Zverenec Radoslava Ivana sa predstaví v I. rozbehu v štvrtej dráhe, s ním bežia ešte Čech Müller, Bertoncelli z Talianska, Švajčiar Bonvin, Paul z Veľkej Británie a Francúz Coroller.

„Vietor a dráha, sú dva dôležité faktory, ktoré majú vplyv na môj výkon. Preto dúfam v dobré počasie a tiež šťastíčko, aby mi vyžrebovali výhodnú dráhu. Napokon je ale všetko len o behu a ten si musím vybojovať sám. Netrúfam si povedať, koľko bude potrebné zabehnúť na postup. Každý šampionát je iný, uvidíme v akej forme sa ukážu súperi. Verím však, že čas na úrovni sezónneho maxima by mi mohol stačiť.“

BALUCH: ČAS POD 50 A SEMIFINÁLE BY POTEŠILO

Talentovaný Matej Baluch, bronzový z MEJ 2019 a finalista ME 2021 do 23 rokov, si v tomto roku opäť zlepšil osobák – na 50,21. O stotinku sekundy je slovenským lídrom.

„Sezóna sa pre mňa začala dobre, zlepšil som si viaceré osobáky, ale stále som ešte nedosiahol to, čo som v tejto sezóne chcel. Som však rád, že som sa na ME kvalifikoval – to bol môj cieľ,“ tvrdí zverenec Edmunda a Igora Kováčovcov.

Aj Baluch túži pokoriť rovnakú hranicu ako Kučera. „Nie je tajomstvo že sa celu sezónu snažím zlomiť päťdesiatku a ani na mE to nebude inak. Osobak na vrcholnom podujatí sa počíta. Hoci som sa z renkingu kvalifikoval do Mníchova medzi poslednými, budem sa určite snažiť zabojovať o semifinále.“ 

Dvadsaťjedenročný prekážkar banskobystrickej Dukly bude štartovať v II. rozbehu vo výhodnej štvrtej dráhe, jeho súperi budú Ír Barr, Angela z Holandska, Španiel Porras, Urbaniak z Poľska a Švajčiar Yirga.

„Na posledných tréningoch pred odchodom na ME som sa cítil dobre, behal som dobré časy a nič ma nebolelo. Zdá sa, že by som mohol byť vo forme, ktorá, dúfam, vyvrcholí presne na ME. Kľúčové bude bežať v rytme, ako to mám natrénované, a nenechať sa zlákať tempom ostatných. Európania behajú v tomto roku rýchlo a myslím si, že Mníchov nebude výnimka. Koľko však bude stačiť na postup do semifinále, to si netrúfam odhadnúť,“ priznáva Matej Baluch.

LEDECKÁ: TÚŽI ZLOŽIŤ REPARÁT ZA MS V EUGENE

Prvá z dvojice Sloveniek sa s 10 prekážkami rozmiestnenými na 400-metrovom ovále popasuje v Mníchove Daniela Ledecká. Pobeží v II. z troch rozbehov. K 12 nasadeným pribudnú prvé tri prekážkarky z každého plus ďalšie tri s najlepšími časmi.

„Dúfam, že v Mníchove zložím úspešne reparát za nevydarené MS v Eugene, kde som rozbeh nedokončila. Pravdupovediac po tomto neúspechu ma na niekoľko dní premohol smútok, ešte aj teraz ma to mrzí. Snažila som sa však túto nepríjemnosť vytesniť z hlavy a sústrediť sa na ďalší vrchol sezóny,“ vraví.

Zverenka Kataríny Adlerovej si v tomto roku zlepšila osobný rekord na 56,01. Podobný výkon by jej zrejme zaručil postup do mníchovského semifinále: „Tréningy naznačujú, že som na tom dobre. Nesmierne by ma potešilo dostať sa do semifinále a odísť z ME s osobným rekordom. Ale ako to celé dopadne, uvidíme. Pre chorobu (COVID-19 – pozn. red.) som mala drobný výpadok v tréningovom procese a ani členok, ktorý sa mi zvrtol v rozbehu na MS, nie je úplne v poriadku. Rozhodne však chcem v Mníchove postúpiť do semifinále.“

Daniela Ledecká dostala piatu dráhu, jej súperky budú v II. rozbehu Olivieriová z Talianska, Rakúšanka Presslerová, Gigerová zo Švajčiarska, Nemka Krafziková, Župinová zo Slovinska, Španielka Garcíová a Nissenová z Dánska.

„Kľúčové pre mňa bude bežať si svoje preteky a – dobehnúť… Myslím si, že čas potrebný na postup sa bude pohybovať okolo 56,5 sekundy,“ odhaduje 25-ročná prekážkarka.

ZAPLETALOVÁ: PRIVEĽA OTÁZNIKOV, NO ODHODLANIE NECHÝBA

Za normálnych okolností by bola Emma Zapletalová medzi prekážkarkami nasadenými priamo do semifinále. Ibaže európska šampiónka 2021 do 23 rokov v tomto roku pre problémy s členkom súťažila iba raz, a aj na tie preteky by najradšej zabudla. Čas 59,00 v úplne zabranom behu nevypovedá veľa o jej skutočnej forme. Tréningové ukazovatele však naznačovali, že má na výkon okolo 56 sekúnd.

„Nevydarené preteky v Székesfehérváre sa snažím hodiť za hlavu, sústredím sa už len na ME. Neviem, na aký výkon si môžem reálne trúfať, ale viem, že chcem bežať svoj klasický beh a koncentrovať sa na každú jednu prekážku,“ prízvukuje zverenka Petra Žňavu.

Emma s v III. rozbehu predstaví vo štvrtej dráhe, okrem nej budú o tri priame postupové pozície bojovať aj Češka Jíchová, Wenderová z Nemecka, Maďarka Molnárová, Kleemeierová z Estónska, Portugalčanka Barbosová, Gnafakiová z Grécka a Britka McLeanová.

„Nie som pripravená tak dobre ako minulý rok. Preto budem spokojná, keď sa mi podarí kvalifikovať sa do semifinále – to je môj prvý cieľ. A ak to okolnosti umožnia, pokúsim sa zabojovať o finále. V doterajšej kariére som v takejto zvláštnej situácii ešte nebola,“ krčí ramenami študentka UKF v Nitre.

Text k foto:

na snímkach postupne Emma Zapletalová, Martin Kučera, Matej Baluch, Daniela Ledecká a znova Emma Zapletalová.

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk