Slovenské chodkyne a chodci pred štvrtkovou tridsaťpäťkou hovoria o vydarenej príprave, aj v horúčave chcú zaútočiť na osobné rekordy

Po päťdesiat chodcov a chodkýň sa vyberie vo štvrtok 24. augusta ráno o 7.00 h na trať pretekov na 35 km na budapeštianskom svetovom šampionáte. Medzi nimi kompletné slovenské ženské trio Hana Burzalová, Mária Katerinka Czaková, Ema Hačundová a dvojica mužov Dominik ČernýMichal Morvay. Čaká ich nielen 17 dvojkilometrových okruhov plus kilometer k tomu v krásnom prostredí v okolí Námestia hrdinov (Hősök tere), ale najmä páliace slnko a meteorológmi avizovaná veľká horúčava.

„Na olympiáde v Sappore i na ME v Mníchove som zažil náročné podmienky a vyzerá to tak, že v Budapešti sa to zopakuje. Aj vo štvrtok sa očakávajú vysoké teploty, ale keďže som kvalitne pripravený, vďaka rozumnej taktike by som mal zvládnuť akúkoľvek náročnú situáciu,“ vraví Michal Morvay, siedmy na 35 km na vlaňajších ME.

Na svoju premiéru na MS sa pripravoval pod dohľadom kouča Mateja Spišiaka v Alpách, úplný záver prípravy absolvoval doma v Nitre spolu s Máriou Katerinka Czakovou. Pod Zoborom trénovali spolu až do pondelka, do Budapešti sa presunuli v utorok.

„Od príchodu z vysokohorského sústredenia v Melagu a v Nauderse sme trénovali vždy ráno medzi 7.00 a 9.00 h, keď je ešte prijateľná teplota. Cez deň sme mali v Nitre 34 – 35 stupňov, v takej horúčave by boli tréningy nesmierne náročné,“ poznamenal tréner Matej Spišiak.

Prípravu svojich zverencov na budapeštiansky šampionát si pochvaľoval: „Marika aj Mišo absolvovali sústredenie v Alpách bez akýchkoľvek tréningových výpadkov. Obaja išli na plné obrátky, preto som zvedavý, ako sa im to podarí zúročiť na svetovom šampionáte.“

„Na MS sa veľmi teším, po dvadsiatke sa ku mne dostal chýr, že atmosféra popri trati bola fantastická,“ vraví Mária Katerinka Czaková, štvrtá na ME 2018 na 50 km, ktorá sa na vrcholnom podujatí predstaví prvý raz od OH 2021 v Tokiu/Sappore. „Mám za sebou úspešné sústredenie, rada by som v Budapešti premenila to, čo som natrénovala, v nejaký zaujímavý výsledok. Veľmi by ma potešil osobný rekord, a hoci viem, že má byť horúco, urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby to vyšlo. Pokúsim sa ´pobiť´ o čo najlepšie umiestenie.“

Kým mamička 15-mesačného Alexa bude štartovať na MS šiesty raz, Michala Morvaya čaká v Budapešti na MS premiéra: „V príprave som odrobil všetko podľa plánu, mám z nej výborný pocit. V porovnaní s minulým rokom som sa aj na tréningoch posunul dopredu, z čoho mám radosť. Teším sa takisto na prvý štart na svetovom šampionáte. Na preteky nastúpim s rešpektom, ale verím, že premiéru zvládnem.“

Roman Benčík, ktorý je aj šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie, bude v budapeštianskych pretekoch na 35 km koučovať trio svojich zverencov – Dominika Černého i posledné dve majsterky SR na tejto trati Hanu Burzalovú (2021, 2022) a Emu Hačundovú (2023).

Dvadsaťpäťročný Černý už atmosféru MS 2023 zažil minulú sobotu. V pretekoch na 20 km skončil 34. v osobnom rekorde 1:23:42 h, hoci mal z 50 chodcov na štarte tretí najslabší osobák. Napriek tomu neboli on ani jeho kouč Benčík spokojní, v ideálnych podmienkach po búrke si Dominik trúfal na lepší čas i umiestenie. „Dúfam, že som sa teraz aspoň dobre rozpretekal a na 35 km skončím lepšie,“ nádejal sa Dominik Černý.

Preňho i jeho tréningové kolegyne z Benčíkovej skupiny vo VŠC Dukla Burzalovú a Hačundovú boli generálkou na MS preteky na 20 km na Svetovej univerziáde v Čcheng-tu.

„Univerziáda naznačila, že všetci traja sú na vrchol roka, MS v Budapešti, dobre pripravení. Do cieľa došli s rezervou, rýchlo sa zregenerovali. Na vysokohorskom sústredení v Livignu, ešte pred Svetovou univerziádou, chodili na tréningoch tak rýchlo, ako nikdy predtým. Tréningová výkonnosť všetkých troch išla jednoznačne nahor a dúfam, že sa to potvrdí aj priamo v pretekoch,“ vravel tréner Roman Benčík.

Burzalová aj Hačundová absolvujú v Budapešti svoje druhé majstrovstvá sveta. Vlani v Eugene skončila Hana na 23. a Ema na 32. priečke. „Chcela by som prísť do cieľa v novom osobnom rekorde a vylepšiť si umiestenie z predošlých MS v Eugene,“ napísala Burzalová do bulletinu SAZ k MS 2023 na margo svojich budapeštianskych ambícií. S osobným maximom sa spája aj Hačundovej cieľ: „Najviac ma poteší, ak do cieľa prídem s pocitom, že som na trati nechala všetko. Keď vyjde dobré počasie, bude to príležitosť atakovať osobný rekord.“

Obe Benčíkove zverenky už dosiahli výkon pod tri hodiny, odchovankyňa dubnickej chôdze Burzalová ju prekonala o 28 a Hačundová, ktorá s atletikou začínala v Borskom Mikuláši, o 11 sekúnd.

Akýkoľvek posun najlepších osobných výkonov Benčíkových zverencov na trati budapeštianskych MS bude cenný a mohol by priniesť aj zaujímavé umiestenia. Aké? „Dominik a Ema majú za úlohu útočiť na prvú tridsiatku a Hanka sa pokúsiť obhájiť 23. miesto z vlaňajšieho svetového šampionátu v Eugene,“ poznamenal Roman Benčík.

SLOVENSKÁ PÄŤKA V CHÔDZI NA 35 KM NA MS 2023

● DOMINIK ČERNÝ: 7. tridsaťpäťka v kariére – osobný rekord: 2:35:39 (24. 7. 2022 Eugene), výkon v roku 2023: 2:37:17 (25. 3. Dudince)

● MICHAL MORVAY: 6. tridsaťpäťka v kariére, osobný rekord: 2:34:56 (23. 4. 2022 Dudince), výkon v roku 2023: 2:37:39 (25. 3. Dudince)

● HANA BURZALOVÁ: 5. tridsaťpäťka v kariére – osobný rekord:2:59:32 (22. 7. 2022 Eugene), výkon v roku 2023: 35 km neabsolvovala

● MÁRIA KATERINKA CZAKOVÁ: 7. tridsaťpäťka v kariére, osobný rekord: 2:57:36 (23. 3. 2019 Dudince), výkon v roku 2023: 3:01:53 (25. 3. Dudince)

● EMA HAČUNDOVÁ: 5. tridsaťpäťka v kariére, osobný rekord: 2:59:49 (25. 3. 2023 Dudince), výkon v roku 2023: 2:59:49 (25. 3. Dudince)

(GB)

FOTO SAZ (ms, ij, rb), PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk