Slovenské atletické leto by sa mohlo naplno začať už v júli, v hre stále tri verzie termínovky

Prvý tohtoročný slovenský atletický šampionát po koronakríze by sa mohol uskutočniť už 26. júna. Na tento termín totiž Český atletický zväz (ČAS) presunul svoje majstrovstvá krajiny v behu na 10 000 m na ovále, ktoré sa mali pôvodne konať 25. apríla v Slavkove pri Brne spoločne s majstrovstvami SR. Dejisko šampionátu by malo ostať nezmenené.

„Možnosť zorganizovať spoločný šampionát na desaťtisícke aj 27. júna závisí od viacerých faktorov, napríklad od toho, či v Česku povolia od 25. mája podujatia s účasťou do 500 osôb. Účasť slovenských vytrvalcov a vytrvalkýň takisto závisí aj od otvorenia hraníc,“ informoval generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický.

Ďalší spoločný česko-slovenský šampionát, viacbojársky v Prahe, má v najnovšej verzii ČAS termín 24. – 26. 7., kde by mohli štartovať minimálne v českej metropole žijúce a trénujúce slovenské sedembojárky Lucia Vadlejch a Lucia Mokrášová.

Vzhľadom na uvoľňovanie hygienických a bezpečnostných opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu sa bude postupne črtať aj podoba letného kalendára na Slovensku. SAZ má pripravené tri verzie, ktorá však bude platiť, závisí aj od rozhodnutia vlády týkajúceho sa organizovania verejných podujatí. Ak by sa situácia vyvíjala pozitívne, mohla by platiť už verzia „A“, v ktorej sa počíta s dvoma kolami ligovej súťaže už v júli (11. 7. Dubnica n/V., 25. 7. Košice).

„Stále sú v hre všetky tri verzie možnej termínovky. Situácia ohľadne uvoľňovania opatrení sa však neustále mení a vyvíja, budeme na ňu včas reagovať,“ podotkol Vladimír Gubrický. „Nádejame sa však, že pri pokračovaní súčasného trendu by sa letná atletická sezóna mohla rozbehnúť už v júli.“

Fixný termín – 29. a 30.augusta – má zatiaľ len seniorský slovenský šampionát v Trnave, ktorý bol naplánovaný týždeň po českom, avšak v stredu  13. 5. ho preložili na 8. a 9. august. Čo sa týka 55. ročníka legendárneho mítingu P-T-S, SAZ ho mieni usporiadať v období od druhej polovice augusta do prvej polovice septembra, ale vzhľadom na pozastavenie kvalifikačného procesu na OH v Tokiu bude sa konať v úspornom režime, čiže nie ako míting so „strieborným“ štatútom v rámci seriálu World Athletics Continental Tour. „O mieste, dátume a formáte pretekov ešte diskutujeme,“ doplnil generálny sekretár.

Výkonný výbor SAZ na stredajšom virtuálnom rokovaní diskutoval aj o projekte výstavby a rekonštrukcie atletických štadiónov, na ktorý dostal od vlády 5-miliónovú dotáciu. „Pozitívna správa je, že nitriansky VÚC v pondelok schválil výstavbu šesťdráhového 400-metrového oválu v areáli Spojenej škola na Slančíkovej ulici v Nitre a vo štvrtok podpíšeme zmluvu na štvordráhu sv Liptovskom Mikuláši,“ informoval Vladimír Gubrický.

Karonakríza a s ňou spojené finančné problémy miest a obcí však skomplikovali výstavbu šesťdráhovej štvorstovky v Humennom. „Ideme spoločne s mestom hľadať spôsob, ako projekt v tejto novej situácii zrealizovať,“ poznamenal šéf zväzového sekretariátu. „V Spišskej Novej Vsi zasa iniciujeme stretnutie miestnych klubov so zástupcami SAZ a mesta, kde by si mali kluby zadefinovať svoje potreby v súvislosti s výstavbou a prispôsobiť ich možnostiam mesta.“

(GB)

Text k foto:

Zatiaľ jediný istý letný termín majú M-SR dospelých v Trnave 29. a  30. 8. 2020.

FOTO ARCHÍV SAZ

Ponúkame ešte linky na staršie články na webe SAZ, kde vedenie informovalo o možnom scenári vývoja letnej sezóny 2020:

30. apríla
19. apríla
15. apríla
Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk