Tréneri diskutovali o usporiadaní M-SR 2020 v niektorých disciplínach v decembri a – v zahraničí

Stopercentná účasť, historicky prvé on-line rokovanie, 90-minútová pragmatická diskusia so zapojením sa prezidenta Slovenského atletického zväzu (SAZ) Petra Korčoka a predsedu športovo-technickej komisie (ŠTK) SAZ Róberta Mittermayera – také bolo zasadnutie trénerskej časti trénerskej, metodickej a zdravotnej komisie SAZ. O čom sa debatovalo a o čom sa rozhodovalo? Ponúkame pohľad šéftrénera zväzu Martina Pupiša.

 ► Diskutovali sme o úprave termínovej listiny, vychádzali sme z toho, že letná sezóna by sa mohla začať 1. júla, ale s tým, že termíny a rozsah podujatí budeme modifikovať podľa nariadení vlády. Pripravujeme alternatívy programu súťaží podľa počtu osôb, ktoré by mohli byť prítomné na štadióne, napríklad pri počte do 50 a neskôr do 500 osôb, pričom plocha atletického štadióna je od 12-tisíc do 15-tisíc m2. Preteky by boli celodenné, disciplíny by sa neprekrývali, išli by jedna za druhou, nanajvýš by boli súčasne dve v prípade dostatočnej vzdialenosti sektorov. Všetko však bude závisieť od nariadení vlády.

Zaoberali sme sa i pripomienkami jednotlivých sekcií disciplín k trom návrhom termínovky, ktorú vypracovala ŠTK. Diskutovali sme, ako rozčleniť súťažný deň na viac pretekov, hovorilo sa aj o návrhu spájania slovenských šampionátov rôznych vekových kategórií. Časť členov komisie bola za, časť proti, no jednoznačne je nutné deklarovať, že ak keby sa letná sezóna začala 1. júla, termínov (aj štadiónov) už ostane málo a niektorým spojeniam sa asi nevyhneme.

► Zaujímavé je, že napríklad chodci majú záujem zorganizovať slovenský šampionát na 50 km v decembri po rozmrazení olympijskej kvalifikácie niekde v teplejších krajinách. Jedna možnosť, tá zložitejšia je, že si ho zorganizujeme sami, alebo budú M-SR súčasť šampionátu inej krajiny. Robiť majstrovstvá Slovenska u nás doma by bolo vzhľadom na počasie už riziko, vonku môže byť v decembri síce aj 12°C, ale aj -15°C. Preberali sme aj možnosť usporiadať domáci šampionát v decembri v niektorých vybraných disciplínach a umožniť tak našim najlepším bodovať v kvalifikácii na OH. Uvedomujeme si, že by to bolo netypické, keďže v tom období nie je priestor na špeciálne tréningy, ale celá sezóna je veľmi netypická. Či a z toho niečo zrealizuje, uvidíme podľa záujmu.

Ak by sme začali 1. júla a ME v Paríži by ostali v kalendári, práve toto podujatie bude pre našu špičku absolútna priorita. Ak by však Európska atletika šampionát zrušila, priorita bude výkonnostná atletika a mládež, ktorej chceme ponúknuť možnosť čo najviac súťažiť. Pre elitu zasa budeme hľadať čo najvhodnejší spôsob, ako jej čo najviac vyhovieť v požiadavkách týkajúcich sa kvalifikačného procesu na OH v Tokiu.

► Na zasadnutí sme prebrali i možnosť dlhodobých tréningových pobytov v Šamoríne, ktoré nám za veľmi výhodných finančných podmienok ponúkol moderný športový komplex x-bionic® sphere. Išlo by najmä o obdobie, kým sa nebude môcť normálne trénovať na štadiónoch. Zdôrazňujem, išlo by predovšetkým o dlhodobejšie pobyty, ktoré by vyzerali nasledovne: fungovali by dva pavilóny, pričom jeden by bol karanténny. V ňom by bol atlét dovtedy, kým by neboli známe výsledky jeho testu na koronavírus, ak by bol negatívny, nasledoval by presun do tréningovej zóny, kde by sa trénovalo bez výraznejších obmedzení, a, samozrejme, bez možnosti opustiť rezort. Či k tomu dôjde, to závisí, ako sa upravia reštrikčné opatrenia vlády. Takúto možnosť by mali všetci reprezentanti, no musí to schváliť hlavný hygienik a, ako som už spomenul, závisí to aj od opatrení vlády.

Šéfovia jednotlivých sekcií disciplín deklarovali, že v aktuálnom, súťažne voľnejšom období sa zamerajú aj na tvorbu metodických materiálov a zaktualizujú sa rozvojové plány sekcií. Členovia Top tímu zriadeného ministerstvom školstva musia zaktualizovať svoj harmonogram športovej prípravy. Šéftréneri sekcií informovali aj o príprave a súčasných problémoch reprezentantov, ktorí momentálne nemôžu trénovať na štadiónoch, využívať posilňovne, služby fyzioterapeutov a chýba im aj regenerácia. Pozitívne je, že VŠC Dukla spustilo špeciálny režim využívania fyzioterapeutov pre svojich najlepších športovcov. Šéfov sekcií som informoval o tom, že SAZ zatiaľ nechce krátiť financie na prípravu elitných atlétov, hoci v iných oblastiach fungovania zväzu zrejme vzhľadom na úsporné opatrenia, ktoré postihnú celú spoločnosť, dôjde k škrtom. Prezident SAZ Peter Korčok ešte informoval o prípravách Európskeho olympijského festivalu (EYOF), ktorý by sa mal uskutočniť v roku 2021 v Banskej Bystrici, no pravdepodobnejšie vyzerá presun na rok 2022.

(GB)

Text k foto:

Existuje možnosť, že kladivár Marcel Lomnický bude mať svoj tohtoročný slovenský šampionát niekde v zahraničí. Aj o takejto aletrnatíve diskutovali šéftréneri sekcií SAZ.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk