Slovenská špička v príprave na rok 2022 – III. časť: Bujna s Kučerom sa rozdelili, Baluch v Afrike na Vianoce aj Nový rok

V tretej časti seriálu o príprave slovenskej atletickej špičky sa pozrieme, ako sa na ďalšiu sezónu chystajú štvorstovkári – s prekážkami i bez nich – Šimon Bujna, Martin Kučera a Matej Baluch.

Zverenci mladého a ambiciózneho kouča Radoslava Ivana začali so základnou objemovou prípravou od 4. októbra v Bratislave, odkiaľ si Šimon Bujna aj Martin Kučera odskočili na tradičný tréningový kemp reprezentácie na Štrbské Pleso.

„Po jeho skončení sme v Tatrách ostali ešte ďalší týždeň. Podmienky na tréning sme mali perfektné aj počasie bolo ideálne, celý čas nám svietilo slniečko. Ak by sa pre pandemické opatrenia nezatvárali hotely, možno by sme ostali ešte aj ďalší týždeň,“ poznamenal Šimon Bujna, ktorý si v tomto roku opäť zlepšil osobný rekord na hladkej štvorstovke na 46,32.

Po návrate z Tatier využívala Ivanova miniskupina bratislavské športoviská – štadión na Mladej garde, halu Elán, posilňovňu Alpha Prime CrossFit i bežecký okruhu pri jazere Kuchajda. V závere minulého týždňa sa však dvojička Bujna – Kučera rozdelila.

„Ja som na poslednú chvíľu odletel na Cyprus, keďže počasie na Slovensku sa veľmi zhoršilo, no aj pre rôzne obmedzenia spôsobené lockdownom, ktorý znamenal aj zatváranie športovísk,“ vysvetľuje Martin Kučera, víťaz prekážkarskej štvorstovky na Svetovej univerziáde 2013 v Kazani a finalista ME 2016 v Amsterdame. „Som v meste Pafos, avšak na tréningy som si vyhliadol štadión v neďalekej obci Geroskipou. Na Cypre plánujem ostať dva týždne do 12. decembra.“

Šimon Bujna ostal s trénerom Ivanom v Bratislave, kde by sa mal pripravovať až do konca roka. „Sústredenie v teple mám naplánované až v januári, keď už budem behať rýchlejšie a prídu na rad aj špeciálnejšie tréningy,“ dodáva Šimon, ktorý v tomto roku vyhral beh na 400 m v II. lige ME tímov a získal skalp výborného Slovinca Janežiča.

„Pôvodne sme o zahraničnom sústredení uvažovali všetci až v januári, no vzhľadom na rôzne okolnosti sme sa s Martinom dohodli, že on pôjde do tepla už v decembri. Chalani teraz nemusia trénovať spolu, keďže každý je v inej fáze prípravy. So Šimonom to mám naplánované tak, že v decembri sa bude pripravovať v hale v Bratislave, na začiatku roka pôjdeme niekam do tepla, kde odmakáme kvalitné tréningy, aby v závere januára mohol naskočiť do halového súťažného kolotoča,“ objasnil situáciu tréner Radoslav Ivan.

Šimon Bujna si aj vďaka halovým štartom (jeho „zimný“ osobák je 47,57) chce zlepšiť renkingové postavenie, ktoré zohrá dôležitú úlohu aj v kvalifikácii na vrcholné podujatia v roku 2022. „Premiérový štart budem mať pravdepodobne hneď po návrate z januárového sústredenia. Kde, ešte neviem. Predbežne počítam so štartom na mítingu Elán 30. Januára v Bratislave,“ načrtol Šimon svoje plány. 

Martin Kučera sezónu pod strechou pravdepodobne úplne vynechá: „Kvalifikovať sa na hladkej štvorstovke na halové MS v Belehrade je momentálne mimo mojich možností a v do rebríčka na 400 m prekážok nemám v hale šancu zbierať body v žiadnej vedľajšej disciplíne.“

Ivanovi zverenci zatiaľ trénujú bez obmedzení, zdravotne sú v poriadku – výnimkou bol len Bujnov dvojdňový výpadok pre prechladnutie.

Prekážkarský talent a Kučerov veľký súper Matej Baluch začal prípravu doma v Spišskej Novej Vsi. „Trénovali sme, kde sa dalo – na štadióne, v lese, posilňovni. Klasika!“ – vraví bronzový z juniorských ME 2019 a siedmy z ME 2021 do 23 rokov.

Aj on potom odišiel pod tatranské končiare na reprezentačné sústredenie a po návrate z neho sa znova pripravoval doma. Od 26. novembra je však 20-ročný Baluch už v teplúčku na juhu Afriky. V Potchefstroome, kam jeden z jeho koučov, chýrny prekážkar na 110 m Igor Kováč chodil v 90. rokoch pravidelne na sústredenia, sa Maťo bude pripravovať až do 16. januára. „V Afrike oslávim Vianoce i príchod nového roka. Na takomto dlhom sústrední som ešte nikdy v živote nebol,“ pripomína Baluch.

Na jeho tréningy v Potchefstroome v nadmorskej výške 1350 m bude okrem Igora Kováča dohliadať aj mladší z bratov Kováčovcov Edmund. „Sparingov“ mu budú robiť prekážkari Ján Daniel Németh a Mia Fotulová, 26. decembra sa k nim pridajú ďalší dvaja zo spišskej prekážkarskej partie Marek Šoltés s Lukáš Váňa.

Matej Baluch, hoci jeho hlavná disciplína nefiguruje v halovom programe, predbežne plánuje štarty aj v zimnej sezóne v doplnkových disciplínach. „Len dúfam, že nejaká halová sezóna bude,“ podotkol nádejný prekážkar banskobystrickej Dukly. „Kde začnem, to teraz ešte neviem.“ Atletická partia okolo súrodencov Kováčovcov sa má na juhu Afriky dobre. „Všetci sme v poriadku, máme dobré podmienky a pokoj na tréning,“ skonštatoval Igor Kováč, bronzový na 110 m prekážok z MS 1997 v Aténach.

FOTO ARCHÍV (šb, mk, mb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk