Slovenská reprezentácia odcestovala na Európske hry a II. divíziu ME tímov do Chorzówa, manažér tímu Jozef Repčík: Tentoraz nesúťažíme len za seba, ale aj za svoju krajinu

Atletická časť slovenskej výpravy na III. Európskych hrách 2023 v nedeľu ráno nabrala smer poľský Chorzów, kde budú atléti v rámci kontinentálneho multišportového sviatku súťažiť v II. divízii ME družstiev.

Prvá časť výpravy pod vedením manažéra reprezentácie Jozefa Repčíka cestovala do Poľska z Bratislavy, druhá pod taktovkou šéftrénera SAZ Radoslava Dubovského vyrazila z Nitry cez Banskú Bystricu. Po spoločnom obede v Žiline sa celá atletická výprava presunula do Chorzówa, kde bude od utorka 20. do štvrtka 22. júna bojovať o čo najlepšie umiesenie. Individuálne cestoval do Poľska slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou a k výprave sa dodatočne pripoja ešte Viktória Forster, Daniela Ledecká, Matej Baluch resp. Gabriela Gajanová, ktoré v nedeľu večer štartujú na mítingoch v Poznani, resp. Nancy.

Prvý raz v úlohe manažéra reprezentácie a technického vedúceho výpravy sa na Európskych hrách predstaví slovenský osemstovkársky rekordér Jozef Repčík. S organizačnými záležitosťami tesne pred odchodom časti výpravy z Bratislavy mu pomáhali ďalší bývalí slovenskí atletickí reprezentanti Jozef Pelikán Marcel Lopuchovský.

„Keď som išiel na takéto podujatie ako športovec, mal som zodpovednosť iba za svoj výkon a môj cieľ bol získať pre tím čo najväčší počet bodov. Teraz budem niesť zodpovednosť za celú výpravu, aby všetko fungovalo, ako má,“ porovnával Jozef Repčík. „Som zvedavý, čo všetko ma v Chorzówe čaká. Príprava bola náročná, museli sme splniť prísne podmienky Slovenského olympijského a športového výboru. Mal som veľa administratívnej roboty,  riešil som i nomináciu a pokyny pre športovcov. Bolo toho naozaj dosť.“

Repčík, ktorý sa okrem manažérskeho postu reprezentácie výrazne angažuje aj v novom klube Funny Athletics v Piešťanoch, má na podobné podujatia ako EH v Chorzówe pekné spomienky z čias, keď bol ešte aktívny atlét.

„Na takýchto cestách vždy vládla v tíme výborná nálada, stretávali sa mladí atléti so staršími. Pamätám si, aký to bol zážitok pre mňa, keď som sa takto stretol s Liborom Charfreitagom, európskym šampiónom a bronzovým medailistom z majstrovstiev sveta. Žiaľ, teraz atléti do poslednej chvíle naháňajú body do renkingu. Chápem ich, no prichádzame o tú spoločnú cestu všetkých, ktorá upevňuje tímového ducha,“ dodal manažér reprezentácie. „Verím však, že na krásnom štadióne v Chorzówe budú všetci bojovať o každý bodík. Tentoraz nebudú atléti súťažiť iba sami za seba, ale aj za svoje družstvo, krajinu. Ak by sme v tímovom poradí skončili niekde v strede poradia, odzrkadľovalo by to  našu súčasnú silu.“

Premiéru v reprezentácii zažije v Chorzówe 32-ročná bežkyňa Žofia Naňová – pobeží 1500 i 5000 m. U nej jednoznačne platí, že zreje ako víno: čím staršia, tým je lepšia. EH budú jej prvá možnosť obliecť si reprezentačný dres – v 32 rokoch.

„Atletika ma stále baví, preto som pri nej ostala doteraz. Možnosť reprezentovať Slovensko vnímam ako bonus a veľmi sa na premiéru teším,“ priznala Naňová, ktorá je bežecky veľmi všestranná. Kvalitné výkony dosahuje na tratiach od 800 m po polmaratón.

V Chorzówe sa predstaví na 1500 m a aj na 5000 m, v oboch disciplínach si v tomto roku zlepšila osobný rekord (4:22,68, resp. 16:52,91). „Konkurencia na oboch tratiach bude kvalitná. Vynasnažím sa predviesť čo najlepší výkon, a ak by sa mi podarilo zlepšiť si osobné rekordy – najmä na 5000 metrov – budem maximálne spokojná,“ skonštatovala zverenka Matúša Hujsu, ktorý bude na EH v zaujímavej pozícii. Okrem Žofie Naňovej totiž trénuje aj vodného slalomára Mateja Beňuša. Našťastie, program podujatia mu umožňuje, aby sa naplno venoval obom svojim zverencom.

Na rozdiel od Naňovej šprintérka Monika Weigertová, ktorá si nedávno na mítingu v St. Pöltene zlepšila osobák na 100 m na 11,41, už pozná atmosféru Európskych hier. V roku 2019 v Minsku si dokonca zlepšila osobné maximum (vtedy na 11,82).

„Veľmi sa na Európske hry teším, bude to môj vrchol sezóny. Som rada, že sa mi podarilo kvalifikovať sa, a verím, že svojím výkonom nesklamem. Osobný rekord v St. Pöltene ma potešil. Naznačil, že moja forma pomaly vrcholí. Azda sa nám ju podarilo s trénerom Eugenom Laczom vyladiť tak, aby som v Chorzówe zabehla ešte lepší čas,“ nádejala sa 31-ročná šprintérka, ktorá sa podobne ako mnohí z našej atletickej časti výpravy venuje športu len popri zamestnaní.

„Európske hry 2019 v Minsku boli jedným z mojich najväčších športových zážitkov. Teraz to bude možno trochu iné, atletika nebude celkom v epicentre diania, keďže to bude v Krakove, ale mne to neprekáža. Z tímovej súťaže vyplýva trochu väčší tlak, lebo ak neuspejem, uškodí celému družstvu. Takéto podujatia a možnosť reprezentovať sú však pre mňa také svetielko, pre ktoré pri atletike stále zostávam.“

V poslednej edícii ME družstiev, v ktorej sa Slovensko predstavilo, pripravil štvorstovkár Šimon Bujna príjemné prekvapenie. V II. lige v bulharskej Starej Zagore. Zvíťazil v osobnom rekorde 46,32 a získal aj skalp majstra Európy 2017 do 23 rokov a 5. Z ME 2018 Luku Janežiča zo Slovinska, ktorý mal v tom čase už osobák 44,84. Pripraví fanúšikom atletiky podobné prekvapenie i v Chorzówe?

„Nechcem veľmi predbiehať a vravieť, ako som pripravený. Prvoradé je, že sa cítim dobre. Uvidíme, na aké miesto to bude stačiť, ale budem sa snažiť podať čo najlepší výkon. Myslím si, že prekonať moje tohtoročné maximum 46,70 je reálne,“ naznačil Bujna svoje ambície. „Štadión v Chorzówe mám rád, verím, že počasie nám pomôže a aj v dobrej konkurencii sa pekne potiahnem. Som rád, že sa tento formát tímových ME v atletike darí udržať, že to nie je iba o individuálnych výkonoch. Teším sa aj miešanú na štafetu na 4 x 400 m, pretože máme šancu kvalifikovať sa na budúcoročné neoficiálne majstrovstvá sveta štafiet, odkiaľ sa potom dá dostať i na olympijské hry do Paríža. O motiváciu teda máme v Chorzówe naozaj postarané.“

GABRIEL BOGDÁNYI, JM

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk