O vlastný maratónsky rekord sa bude v štafete usilovať 28. júna v Košiciach zrejme i Róbert Štefko

Pokus o prekonanie slovenského maratónskeho rekordu 2:09:53 h Róberta Štefka z roku 1998 sa už blíži. Dvadsiateho ôsmeho júna o 16.00 h nepôjde v centre Košíc o klasický pokus konkrétneho vytrvalca, ale vynasnaží sa o to aspoň symbolicky 42-členná štafeta zložená z popredných slovenských bežcov a bežkýň v kombinácii s rôznymi osobnosťami. Podujatie s názvom „Podeľme sa!“, ktoré má aj charitatívny rozmer, sa uskutoční pod taktovkou organizátorov Medzinárodného maratónu mieru (MMM).

„Ruku k dielu zrejme priloží osobne aj Robo Štefko. Už sa zotavuje zo zranenia, ktoré ho v uplynulých týždňoch bežecky obmedzovalo,“ vraví Branislav Koniar, riaditeľ MMM i autor myšlienky zorganizovať pokus prekonať Štefkov rekord.

Členkou štafety bude i skvelá biatlonistka Anastasia Kuzminová, trojnásobná olympijská víťazka. Spolu s ňou pobežia i najlepší slovenskí vytrvalci Tibor SahajdaJozef Urban, ktorí sa deň pred pokusom o prekonanie Štefkovo rekordu, predstavia na slovenskom šampionáte v behu na 10 000 m v Kysuckom Novom Meste. Štart v Košiciach si nenechá ujsť ani Miroslav Vanko, semifinalista behu na 5 000 m z olympiády v Atlante 1996 a Štefkov dlhoročný sparingpartner v banskobystrickej Dukle.

„V symbolickej štafete nebudú chýbať ani mladí ľudia, ktorým osud už privial do života mnohé prekážky. Na trati so štartom pri Dolnej bráne a obrátkou pri Immaculate sa predstavia dvaja bežci reprezentujúci cieľové skupiny sociálne odkázaných – Filip Hoc z Centra pre  deti a rodiny na Uralskej ulici v Košiciach a Rastislav Širilla z Centra Dorka v Košiciach. Minimálne jeden z nich sa chystá atakovať výkon 3:10 minúty na kilometer,“ dodáva Branislav Koniar.

Mimochodom: na prekonanie Štefkovho maratónskeho rekordu z Londýna 1998 bude nutný priemerný čas 3:04,69 min na kilometer. Pre aktívnych i bývalých bežcov by to nemal byť problém, ale osobnosti budú mať čo robiť, aby sa k tomuto tempu aspoň priblížili. To, či stratia, však elitní bežci zrejme hravo dobehnú. Kľúčový je však aj tak charitatívny rozmer podujatia.

Finančné príspevky vyzbierané počas akcie „Podeľme sa!“ sa rozdelia organizáciám, ktoré sa dlhodobo angažujú v otázkach starostlivosti o najohrozenejšie skupiny populácie:  „Úsmev ako dar“ a „Oáza – nádej pre nový život“ v Bernátovcach. Najjednoduchší spôsob adresnej pomoci týmto ohrozeným skupinám spočíva v prihlásení sa na darcovský portál www.podelmesa.org, kde môže každý prispieť na podporu oboch projektov ľubovoľnou čiastkou na transparentný darovací účet: SK93 3100 0000 0040 4002 9105.

(GB)

Text k foto:

Róbert Štefko na MMM 2018 v Košiciach, kam ho ako posledného slovenského víťaza pozvali organizátori.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk