Slováci odleteli na II. Európske hry do Minska, netušia, čo ich v novom súťažnom formáte čaká

Atletická časť slovenskej výpravy na II. Európskych hrách v bieloruskom Minsku zamierila v piatok do dejiska podujatia. Prvá mala zraz už ráno o šiestej v Bratislave, druhá, v ktorej bol i halový majster Európy v behu na 60 m Ján Volko, nabrala kurz Minsk až podvečer.

Atletickú časť tvorí 18 pretekárov, 5 trénerov a 4-členný realizačný tím. V porovnaní s pôvodnou nomináciou došlo v dôsledku zranení k viacerým zmenám, pričom do nominácie sa mohli dostať len pretekári z predbežnej prihlášky posielanej už v apríli. Len tesne pred odletom vypadla bez náhrady zranená prekážkarka Monika Baňovičová. Absencie šprintérky Alexandry Bezekovej a výškara Matúša Bubeníka môžu byť pre tím citeľné.

„Bezeková riešila problém s plantárnou fasciou, zatiaľ ešte nesúťažila. Už však konečne behá v tretrách a prvý štart avizuje predbežne 17. júla,“ informoval šéftréner SAZ a technický vedúci výpravy Martin Pupiš. „Bubeníka zasa už dlhšie trápilo poškodené lýtko a je otázne, kedy začne súťažnú sezónu. Podľa posledných informácií to bude najskôr niekedy v júli.“

Atletické súťaže na II. EH v Minsku s názvom Dynamic New Athletics budú mať netradičný formát. Pôjde o dvojhodinové tímov duely, v každom nastúpi šesť družstiev. Štyri kvalifikačné súboje sa uskutočnia v nedeľu 23. júna. Ich víťazi plus dva najlepšie tímy z druhých miest postúpia priamo do semifinále. O ďalších šesť semifinálových miest sa bude bojovať 25. júna v troch štvrťfinále, pričom z každého postúpia po dve najlepšie družstvá. Z oboch semifinále (26. júna) sa do finále (28. 6.) kvalifikujú prvé tri tímy.

Súpermi slovenskej reprezentácie v kvalifikačnom kole budú 23. od 12.00 h minského času (v SR o hodinu menej) družstvá Nemecka, Grécka, Švajčiarska, Maďarska a Cypru. V ďalších troch súbojoch sa potom stretnú od 14.20 h miestneho času Francúzsko, Taliansko, Rusko, Rumunsko, Estónsko, Slovinsko, od 17.40 h Poľsko, Česko, Bielorusko, Írsko, Litva, Lotyšsko a od 20.00 h Španielsko, Ukrajina, Turecko, Portugalsko, Bulharsko a Dánsko.

Súťaží sa v 9 disciplínach – v behu na 100 m mužov aj žien, v behoch na 100 m prekážok žien a 110 m prekážok mužov, v diaľke žien, výške mužov, oštepe žien, v miešanej štafete na 4 x 400 m (poradie bežcov si určia tímy) a v štafete s názvom „The Hunt (poľovačka) na spôsob stíhacích pretekov. V technických disciplínach pôjde na EH o netradičné vyraďovacie súboje. Celý tímový duel vyvrcholí v každej fáze súťaže od kvalifikácie až po finále miešanou štafetou „The Hunt“. V nej sa bude štartovať intervalovým systémom na základe počtu bodov získaných v predchádzajúcich disciplínach. Beží sa dovedna 2000 m, muž na prvom úseku 800 m, žena na druhom 600 m, tretí úsek je 400-metrový a absolvuje ho muž, no a finišmankou v záverečnej dvojstovke je žena. Tím, ktorý prvý dobehne do cieľa, sa stáva celkovým víťazom príslušného duelu.

V atletických súťažiach na II. EH rozdajú dovedna 10 medailových kompletov: jeden za celkové poradie (prvé tri tímy vo finále), sedem v individuálnych disciplínach a dva v štafetách. Poradie v individuálnych disciplínach i v štafetách sa určí na základe výkonov v štyroch súbojoch v úvodnom kvalifikačnom kole. V „poľovačke“ sa bude počítať čistý čas.

„Atletický program na Európskych hrách v Minsku sprevádza od začiatku chaos a kopec nejasností ohľadne formátu súťaže, mnohým veciam nerozumieme a sú nedotiahnuté. Dokonca vraj ani generálka, akési simulované súťaže pod dohľadom Európskej atletiky, nedopadla dobre. Ešteže vyhodili z programu trackathlon, v ktorom sa mali ťahať sánky či padák, hádzať medicinbalom a skákať cez stípliarsku prekážku. Proti tejto akože novinke sa búrili takmer všetky krajiny. Nejasnosti boli aj okolo toho, ktoré individuálne disciplíny sú vlastne v programe. V jednom rozpise sme dostali, že oštep hádžu muži a do výšky skáču ženy, v ďalšom to bolo naopak…,” vravel Martin Pupiš a na margo našich ambícií podotkol: „Som realista, v družstvách nemáme šancu na medailu, ale individuálne by sa mohol presadiť napríklad Ján Volko, keďže chýbať budú britskí šprintéri – Veľká Británia totiž nevyužila právo štartu na Európskych hrách.“

Okrem Britov neštartujú v Minsku ani Švédi, Fíni a Nóri, pričom šéf Európskej atletiky Svein Arne Hansen je Nór…

GABRIEL BOGDÁNYI

NOMINÁCIA SAZ NA II. EURÓPSKE HRY V MINSKU (23. – 28. 6. 2019):

MUŽI

100 m: Ján Volko (náhradník Šimon Bujna)

110 m prek.: Marco Adrien Drozda (náhradníci Patrik Dömötör, Jakub Bottlík)

výška: Lukáš Beer (náhradník Tomáš Zeman)

ŽENY

100 m: Monika Weigertová

100 m prek.: Stanislava Lajčáková (náhradníčka Lucia Vadlejch)

oštep: Júlia Hanuliaková (náhradníčka Lucia Vadlejch)

diaľka: Lucia Vadlejch (náhradníčka Jana Velďáková)

MIX ŠTAFETA

4 x 400 m: (Šimon Bujna, Martin Kučera, Denis Danáč – Iveta Putalová, Daniela Ledecká)

The Hunt (800 – 600 – 400 – 200 m): Alexander Jablokov, Denis Danáč, Patrik Dömötör, Jakub Bottlík, Martin Kučera – Monika Weigertová, Daniela Ledecká, Alexandra Štuková, Iveta Putalová

MUŽI (10): Volko, Bujna, Drozda, Beer, T. Zeman, M. Kučera, De. Danáč, Dömötör, Bottlík, Jablokov

ŽENY (8): Weigertová, Lajčáková, Vadlejch, J. Hanuliaková, J. Velďáková, Putalová, Ledecká, Štuková

REALIZAČNÝ TÍM: Vladimír Gubrický (vedúci výpravy), Martin Pupiš (technický vedúci výpravy), MUDr. Pavol Hajmássy (lekár), Jana Závacká (fyzioterapeutka)

TRÉNERI: Naďa Bendová, Marcel Lopuchovský, Radoslav Dubovský, Martin Bercel, Radoslav Ivan

Texty k foto:

Prvá časť slovenskej výpravy tesne pred odletom na II. Európske hry.

FOTO SAZ

V Minsku môže na solídne umiestenie pomýšľať šprintér Ján Volko, ktorý sa v hustom daýdi pripravoval štvrtok na Zlatej tretre v Ostrave na svoju prvú dvojstovku v sezóne.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk