Bronzový trailista z MS Peter Fraňo prezradil, že v cieli túžil len sadnúť si do tieňa a obliať sa vodou a priznal, že znesie aj facku od „skutočných“ bežcov

Peter Fraňo sa v nedeľu vrátil z druhých spoločných majstrovstiev sveta v horskom behu a traile v Innsbrucku s bronzovou medailou. Fyzicky jeho cesta k nej viedla po bezmála 87-kilometrovej trati s nastúpanými  6500 výškovými metrami,  mentálne cez neuveriteľnú desať hodín trvajúcu koncentráciu na vlastný výkon. Dvadsaťsedemročného ultravytrvalca AK Mostáreň Brezno čaká zaslúžený oddych, hoci bude kratší, ako by sa dalo po takom výkone očakávať.

Pre web Slovenského atletického zväzu Peter Fraňo povedal o tom,…

… ako sa cíti bronzový medailista z majstrovstiev sveta:

Ešte stále to nejako spracovávam. Zatiaľ to nejako veľmi neprežívam a nepociťujem.

… čo bolo na desaťhodinovej ceste za medailou najťažšie:

Nedá sa povedať, že by som mal nejaký konkrétny moment, ktorý by bol pre mňa náročný. Ide skôr o to, aby sa človek dokázal sústrediť na celých tých desať hodín, vnímať iba samého seba, zostať duchom prítomný v každom jednom momente, nikam mentálne neulietať. To je na tom celom najťažšie.

… o čom premýšľa počas takého dlhého behu:

V ideálnom prípade o ničom. Snažím sa zamerať iba sám na seba a na najbližšie kroky. Samozrejme, že myšlienky občas ušli aj niekam inam, ale v takých chvíľach som sa usiloval čo najskôr opäť skoncentrovať.

… čo mu prvé napadlo, keď prebehol cieľom pretekov:

Úplne prvá myšlienka bola tá, že si chcem sadnúť niekam do tieňa a obliať sa vodou. Na nejakú úľavu alebo radosť z umiestnenia som v prvej chvíli vôbec nepomyslel. To prišlo až oveľa neskôr.

… akým najrýchlejším tempom dokáže bežať na pretekoch v takomto náročnom teréne (priemer v Innsbrucku mu na 86,9 km trati vyšiel 6:45 min/km):

Na trati boli aj kilometre po rovine, ktoré som zvládol za 3:30 min. Na druhej strane nechýbali úseky, v ktorých sa do prudkého kopca dalo iba kráčať.

… čo ho čaká najbližšie dni a týždne:

Teraz si určite oddýchnem a ani veľmi nechcem premýšľať o tom, čo ma čaká. V prvom rade sa chcem dať dokopy. O dva týždne potom idem do Kanady na Svetový pohár v sky runningu. Sezóna je ešte dlhá a plánov veľa.

… či by mohol zaútočiť v budúcnosti na MS na ešte cennejšie medaily:

Prečo nie? Osobne si nemyslím, že som tretí najlepší na svete. V piatok 9. júna som bola najlepší v konkurencii, ktorá sa na štarte zišla. Určite sú aj lepší bežci, ktorí neprišli, alebo uprednostnili iné preteky. Dvaja súperi sa však pripravili lepšie ako ja. Viem, kde mám svoje rezervy a budem na nich pracovať.

… či plánuje vyskúšať svoju rýchlosť aj na dráhových pretekoch:

Ak to bude v súlade s mojím tréningovým programom, nebránim sa tomu. Rád sa porovnám a prijmem aj facku od skutočných bežcov.

… aké sú jeho ciele v tejto sezóne:

Jeden som si už splnil v Innsbrucku. Druhý veľký je dostať sa do Chamonix na Ultra Trail Mont Blanc a minimálne obhájiť vlaňajšie piate miesto.

GB/JM

Text k foto:

Peter Fraňo s bronzom v dlhom traile na MS v horskom behu v Innsbrucku a s juniorom Adamom Krajčom (vľavo, 19. na MS v klasickom behu do vrchu) a šéftrénerom SAZ pre behy mimo oválu Pavlom Kováčom.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk