Armádne svetové hry vo Wu-chane: striebro pre kladivárku Hrašnovú, bronz pre chodca Úradníka

Slovensko získalo na VII. armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane už druhú medailu. Chodec Miroslav Úradník obsadil v pretekoch na 20 km 3. miesto výkonom 1:24:16 h. Dvadsaťtriročný zverenec Mateja Spišiaka dosiahol svoj tretí najlepší výkon v kariére, dvadsiatku zvládol rýchlejšie len v tomto roku vo februári v austrálskom Adelaide (1:23:46) a vlani v anglickom Leedse (1:24:09).

Zvíťazil Číňan Sü Chao (1:22:18) pred Viktorom Šumikom z Ukrajiny (1:23:18). Zo známych chodcov preteky nedokončili pre diskvalifikáciu Brazílčan Caio Bonfim a Alexander Ľachovič z Bieloruska.

“Preteky sa pre mňa vyvíjali priaznivo už od začiatku, šliapal som v päťčlennej skupinke, tempo bolo opatrnejšie – 4:20 min na kilometer,” opisoval Miroslav Úradník dianie na trati vo Wu-chane. “Hneď od začiatku sa od všetkých odpútal Brazílčan Bonfim, ktorého sme dostihli na 10. kilometri a začalo sa súťažiť ako keby odznova. Tempo sa stupňovalo, do trháku sa dostala trojica. Žiaľ, jej tempo som nezachytil. Išiel som si ďalej svojím tempom, no na 14. kilometri ma predstihli ďalší a zrazu som klesol na siedme-ôsme miesto. Snažil som sa nestratiť kontakt, postupne som sa doťahoval a opäť som mal medailu na dosah. V záverečných dvoch kilometroch sa rozhodlo o všetkom:  po diskvalifikácii Bielorusa Ľachoviča som došiel do cieľa štvrtý, no so zmiešanými pocitmi. Predsa len, medaila bola tak blízko… Po chvíľke mi však fyzioterapeut Marek Vrba zakričal, že mám medailu.”

Pre porušenie chodeckého štýlu totiž arbitri dodatočne diskvalifikovali bronzového na 20 km na MS 2017 v Londýne Brazílčana Bonfima.

“Zalial ma neopakovateľný pocit,” radoval sa Miroslav Úradník. “Schuti som si od šťastia zareval a išiel sa podeliť o radosť s fyzioterapeutmi, ktorí mi v dnešných pretekoch pomáhali s občerstvovaním a výborne zastúpili trénera Maťa Spišiaka, ktorý do Číny necestoval. Chcem sa poďakovať za podporu rodine, priateľke, celej tréningovej skupine vrátane trénera, banskobystrickej Dukle a špeciálne chalanom fyzioterapeutom, ktorí odvádzajú super prácu a skvele sa o mňa starajú.”

Bronzová z MS 2009 v Berlíne a deviata na MS 2019 v Dauhe Martina Hrašnová potvrdila tohtoročnú výbornú formu. Vo Wu-chane získala v konkurencii 10 kvalitných kladivárok striebornú medailu výkonom 68,89 m.

Slovenskú rekordérku predstihla len bronzová z nedávnych atletických MS v Dauhe domáca Číňanka Wang Čeng, ktorá hodila iba o 45 cm viac ako Hrašnová. Bronz si vybojovala Poľka Malwina Kopronová (67,12 m). Na ďalších priečkach skončili Ruska Carevová (66,63), Liou Tching-tching z Číny (65,61), Rumunka Ghelberová (65,32), Špilerová zo Slovinska (64,77), Bieloruska Kolomojecová (61,93), Ruska Palkinová (58,16) a Klymecová z Ukrajiny (56,59), ktorá na MS v Dauhe skončila piata.

“So striebrom som veľmi spokojná, keďže na hrách sa zišla veľmi dobrá konkurencia. V medailu som preto ani nedúfala,” priznala pre web SAZ skúsená slovenská kladivárka. “Husto pršalo, bolo dosť chladno a veľmi sa v kruhu šmýkalo, čo dokonca prinieslo aj niekoľko nepríjemných pádov. Som rada, že som sa s náročnými podmienkami dokázala takto dobre vyrovnať.”

Martina Hrašnová sa v súťaži ujala vedenia v druhej sérii výkonom 68,89 m a na čele bola až do štvrtého pokusu v podaní Wang Čeng (69,34 m). Utorková séria zverenky Rudolfa Lukáča v banskobystrickej Dukle: 63,73 – 68,89 – 64,92 – 68,27 – x – x.

Pre Hrašnovú bolo wu-chanské striebro už siedme na vrcholnom podujatí v kariére. Dvakrát skončila druhá na ME (2012, 2014), takisto striebro brala na MSJ 2002, MEJ 2001, vo Svetovom atletickom finále 2008 a na Svetovej univerziáde 2009.

V behu na 5000 m žien sa príliš nedarilo tohtoročnej slovenskej maratónskej šampiónke Lucii Vlčákovej, ktorá v konkurencii 23 vytrvalkýň obsadila 19. miesto časom 19:09,90 min.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Na snímkach Martina Hrašnová a Miroslav Úradník.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk