Šampionát NCAA: kladivárka Kaňuchová deviata, Pešková na 400 m prekážok pod 58 sekúnd

Článok doplnený o vyjadrenie Veroniky Kaňuchovej.

 

Kladivárka Veronika Kaňuchová, ktorá študuje na Florida State University (FSU) v Tallahassee, si síce na prestížnom univerzitnom šampionáte USA (I. divízia NCAA) v texaskom Austine zlepšila sezónne maximum o 16 cm na 67,37 m, ale v kvalitnej súťaži jej rekord FSU stačilo len na 9. miesto. Pred dvoma rokmi obsadila o takmer 1,5 m slabším výkonom piatu priečku.

Dvadsaťšesťročná odchovankyňa bardejovskej atletiky a momentálne členka banskobystrickej Dukly, predviedla kvalitnú a najmä vyrovnanú sériu: 66,27 – 67,20 – 66,25 – 67,04 – 6,37. Škoda, že Veronike “neuletel” aspoň jeden pokus. Zvíťazila Camryn Rogersová (71,50 m) pred Erin Resovou (71,06 m) a Alyssou Wilsonovou (69,75). Favorizovaná Nórka Beatrice Llanová obsadila až 7. miesto (67,74 m).

“Mám zmiešané pocity, súťaž sa mi ťažko hodnotí . Zepšila som si sezónne maximum, takže teoreticky by som mala byť šťastná a spokojná, je to tak päťdesiat ku päťdesiat. Ako sa hovorí, mám taký horko-kyslý pocit,” hodnotila Veronika Kaňuchová. “Pre zlé počasie sa program posunul, na súťaž som čakala viac ako tri hodiny. Napriek tomu som sa cítila výborne a bola som pripravená bojovať o čo najlepšie umiestnenie a predviesť ďaleké hody. Technicky aj mentálne to bola moja najlepšia súťaž v roku, žiaľ 67,37 stačilo iba na 9. miesto. Dala som do toho všetko, ale viac som nehodila. Ani vo sne by mi však nenapadlo, že 67 metrov bude ledva stačiť na postup do finálovej deviatky na NCAA! Austinská súťaž bola najkvalitnejšia v histórii univerzitných majstrovstiev USA. Nebudem klamať: do súťaže som išla s ambíciou vyhrať alebo hodiť 70 metrov. Nevyšlo to, no nebudem smútiť príliš dlho, chcem ešte zabojovať o MS v Dauhe, čo je môj hlavný cieľ v sezóne. Teraz si trochu oddýchnem – musím sa vyliečiť, lebo už dva týždne bojujem s chorobou a aj to mi pravdepodobne ubralo na silách hodiť ďalej.  Pred kvalifikáciou na NCAA som nebojovala len so zdravotnými problémami, ale aj s mojimi emóciami. V Austine som hádzala pre moju babku, ktorá už na mňa dohliada z nebíčka. Taktiež som sa pred pár dňami stala tetou, takže sa už veľmi teším domov na Slovensko. Zasa také horko-kyslé pocity, ale taký je život…”

Kaňuchová, účastníčka ME 2016 v Amsterdame, má na konte lepší „osobák“ ako je jej tohtoročné maximum: v historických slovenských tabuľkách je vďaka výkonu 69,48 m z 22. 4. 2016 v Gainesville tretia za Hrašnovou (76,90 m) a Lomnickou (71,58 m).

Michaela Pešková, druhá Slovenka, ktorá sa vo štvrtok predstavila na austinskom štadióne Mika Myersa, sa druhý raz v kariére dostala na 400 m prekážok pod 58 sekúnd (57,99). V premiére na šampionáte NCAA to študentke University of Nebraska v Lincolne stačilo na celkovo 15. miesto. Za osobným maximom z májovej regionálnej kvalifikácie na NCAA v Sacramente zaostala o 53 stotín. Zverenka Eduarda Čordáša finišovala vo štvrtkovom austinskom III. rozbehu štvrtá, na postup do finále (priamo išli ďalej len prvé dve) s časom bolo potrebných 57,03 sekundy. V Peškovej rozbehu zvíťazila Darhian Millsová (57,43) pred Gabby Scottovou (57,50) a Andrenette Knightovou (57,66), absolútne najlepší čas v rozbehoch dosiahla   Anna Cockrellová (56,05).

„Čo sa týka času, nemôžem povedať, že som s ním spokojná, ale predsa len – je to môj druhý najlepší výkon v kariére, takže až tak sa hnevať nemôžem,“ komentovala pre www.atletika.sk 21-ročná bývalá strieborná medailistka z OH mládeže 2014 svoje vystúpenie v Austine. „Z 24 prihlásených som mala až 21. najlepší tohtoročný čas, preto som s pätnástou priečkou – najmä na takom veľkom podujatí ako šampionát NCAA, kde ide univerzitám najmä o body a umiestenie – spokojná. Hoci sme bežali až o deviatej večer, bolo stále horúco, čo je veľmi neobľubujem. Dostala som deviatu dráhu, ktorú iní nemajú veľmi radi, no mne vyhovovala, lebo som sa mohla sústrediť na vlastný beh. V Austine som sa cítila dobre, rytmus mi vyšiel, ako mal. Teší ma aj ocenenie All-American Second Team, ktoré získavajú pretekári umiestnení na šampionáte NCAA od 9. do 16. miesta.“

V oboch súťažiach, v ktorých v Austine štartovali slovenské atlétky, štartovalo po 24 najlepších pretekárok zo všetkých univerzít v Spojených štátoch.

V minulosti sa v USA študujúcim slovenským atlétom, najmä kladivárom, na univerzitnom vrchole roka darilo. Medailu na NCAA získali Libor Charfreitag, ktorý v rokoch 1998 a 2000 zvíťazil (2002 – 2., 1999 – 3.), Marcel Lomnický bol prvý v roku 2009 (2010 – 3., 2011 – 2.), jeho sestra Nikola Lomnická triumfovala o rok neskôr (2011 – 3.) a Tomáš Kružliak si pripísal na konto víťazstvo v roku 2013.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO FSU a SCOTT BRUHN/NEBRASKA COMMUNICATIONS

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk