Na MMM 2018 obaja obhajcovia, Keňanka Jerotichová avizuje útok na traťový rekord 2:27:34

Po lanskom šampiónovi Reubenovi Keriovi ohlásila návrat do Košíc na najstarší maratón v Európe aj jeho krajanka Sheila Jerotichová, ktorá pred rokom utvorila traťový rekord 2:27:34 h. Dvadsaťdeväťročná Keňanka príde na 95. ročník Medzinárodného maratónu mieru (MMM) so smelým cieľom – skresať ďalšie sekundy zo svojho minuloročného veľmi kvalitného výkonu.

„Sheila bude na štarte jednou z dvojice vytrvalkýň so zlatou známkou výkonnosti IAAF, ktorú získala vďaka vlaňajšiemu času z Košíc,“ informoval riaditeľ MMM Branislav Koniar. „V tomto roku ešte nebežala maratón. Štyri týždne pred košickým si otestovala formu na polmaratóne v Minsku, kde zvíťazila za 1:12:02 h. U nás avizuje pokus o výraznejšie zlepšenie traťového rekordu. V akom tempe napokon preteky rozbehne, a čo sa bude z tohto pohľadu diať na trati, uvidíme v nedeľu 7. októbra.“

Jerotichová má na konte zatiaľ dva maratóny a v oboch skončila na stupňoch víťazov. Okrem triumfu na MMM 2017 skončila vlani na jar vo svojej premiére na 42,195 km dlhej trati v čínskom Čchung-čchingu tretia časom 2:28:53 h.

Zlatú známku kvality budemá i ďalšia Keňaka na štarte, 26-ročná Milliam Ebongonová z chýrnej manažérskej skupiny Volare Sports. V tomto roku skončila na maratóne v Enschede tretia v osobnom rekorde 2:34:36 h a životným maximom 1:10:34 h vyšperkovala i tretiu priečku na polmaratóne v Hamburgu.

Žiaľ, v súťaži žien nepobeží ôsma z tohtoročných majstrovstiev sveta v behu do vrchu Silvia Schwaiger (za slobodna Olejárová). V rakúskom Schwazi žijúca bežkyňa musela v utorok krátko po skončení tlačovej besedy pre zdravotné problémy odvolať svoju účasť v Košiciach, kde plánovala absolvovať svoju maratónsku premiéru.

 „Od minulého utorka ju trápi zápal šľachy,“ vysvetľoval Silviin nový kouč Dušan Valent, ktorý v minulosti pripravoval slovenského maratónskeho rekordéra Róberta Štefka. „Mysleli sme si, že ako bolesť prišla, tak aj odíde. Žiaľ – neodišla. Nedá sa bežať 42 km, keď noha nie je v poriadku. Niečo podobné sa jej stalo aj v júli tesne pred ME v behu do vrchu v macedónskom Skopje. Snahu zabehnúť maratón nevzdávame. Silvia možno stihne premiéru ešte teraz na jeseň, ale všetko závisí od toho, či ju bude poslúchať noha.“

Dušan Valent nechcel veľmi špekulovať, na aký výkon bola Silvia Schwaiger, najväčšia adeptka na domáci titul, pripravená. Iba podotkol, že na základe nedávneho polmaratónskeho osobného rekordu 1:16:41 h by to malo byť minimálne na úrovni 2:45 h.

Do Košíc sa okrem minuloročného víťaza Reubena Keria vrátia i ďalší špičkoví maratónci. V nedeľu pobeží víťaz z Kolína nad Rýnom 2016 Keňan Raymond Choge s osobným rekordom 2:08:39, ktorý bol pred rokom v Košiciach piaty, a taktiež Afewerk Mesfin z Etiópie (os. rekord 2:09:49), víťaz z čínskeho Čchung-čchingu 2017 (v tomto roku šiesty) a tretí na MMM 2014.

Časy pod 2:09 h majú na konte aj ďalší kenskí vytrvalci Douglas Chebii (2:08:42 v Seville 2018/5. miesto) a dvojnásobný víťaz jesenného (2015, 2016) a raz aj víťaz jarného (2018) maratónu vo Varšave Ezekiel Omullo (2:08:55), ktorý len nedávno, 8. septembra, triumfoval v čínskom Tchaj-jüane za 2:15:36 h. Chuť maratónskeho triumfu okúsil aj Eliud  Barngetuny, aprílový prestížny maratón v Madride vyhral v osobnom rekorde 2:10:15 h.

„Na štarte by sme mali mať v nedeľu dovedna deväť bežcov a bežkýň so zlatou známkou kvality IAAF,“ upozornil riaditeľ MMM Branislav Koniar. Tí budú bojovať o zaujímavé finančné prémie. Maximum pre muža aj ženu je 20-tisíc eur, pravda, museli by dosiahnuť víťazný výkon pod 2:07, resp. 2:22 h. Najnižšia suma pre prvých v cieli je stanovená na 6000 eur v prípade, že budú pomalší ako 2:15, resp. 2:30 h. Najlepší Slováci v cieli zinkasujú po 1000 eur, no ak nesplnia požadované časové limity (2:25:00 u mužov a 2:50:00 u žien), prémia sa kráti na polovicu.

Elitu i tisíce ďalších bežcov pošle na trať o 9.00 h údajne najstarší aktívny atletický štartér na svete, 88-ročný Štefan Hrušovský. „Patrí neodmysliteľne k MMM. Ako asistent štartéra sa prvýkrát predstavil už v roku 1960. V tomto roku mu budú asistovať olympijskí víťazi – chodecký Matej Tóth a David Svoboda, šampión v modernom päťboji,“ prezradil šéf 95. ročníka MMM.

Deväťdesiaty piaty ročník MMM je už dávnejšie vypredaný, organizátori z Maratónskeho klubu Košice rozdali v 9 disciplínach dovedna až 13 848 štartových čísiel. Kto si nebude môcť vychutnať výbornú maratónsku atmosféru priamo v košických uliciach, môže sa tešiť aspoň na nedeľný takmer trojhodinový priamy prenos RTVS na Dvojke od 8.40 do 11.30 h.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Keňanka Sheila Jerotichová chce zlepšiť na MMM 2018 vlastný traťový rekord.

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Štartérom 95. ročníka MMM bude už 88-ročný Štefan Hrušovský.

FOTO ARCHÍV (šh)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk