Slovenský šampionát sa po šiestich rokoch vracia na banskobystrické Štiavničky: lákadlom 76. majstrovstiev SR šprinty Jána Volka, snaha našej elity získať na poslednú chvíľu miestenky na MS v Budapešti i generálka juniorov na MEJ v Jeruzaleme

Posledná šanca zabojovať o miestenky na svetový šampionát v Budapešti a absencia viacerých popredných pretekárov – to sú dve kľúčové veci, ktoré budú charakterizovať 76. majstrovstvá Slovenska v atletike. Na vynovenom Štadióne SNP v Banskej Bystrici ich cez víkend (29. a 30. 7.) zorganizujú VŠC Dukla a ŠK Dukla o. z. pod riaditeľskou taktovkou olympijského víťaza v chôdzi Mateja Tótha.

Domáci atletický vrchol sa vracia na Štiavničky po šiestich rokoch a trnavskom organizátorskom hetriku (2020 – 2022). Slovenský atletický šampionát sa v Banskej Bystrici uskutočnil naposledy v roku 2017 (jubilejný 70.), víkendový bude celkovo sedemnásty v meste pod Urpínom.

Uzávierka plnenia kvalifikačných kritérií na augustové MS v Budapešti je v nedeľu 30. júla. Vyzerá to tak, že istý štart na šampionáte má osem slovenských atlétov – chodci na 35 km Mária Katerinka Czaková, Hana Burzalová, Ema Hačundová, Michal Morvay, Dominik Černý (aj na 20 km), osemstovkárka Gabriela Gajanová, prekážkarka na 100 m Viktória Forster a šprintér Ján Volko na 100 aj 200 m. Deviaty by bol chodec Miroslav Úradník, ale pre zranenie už pred časom odriekol štart na MS.

Pridá sa k osmičke niekto? Viacerí sú v kvalifikačných rebríčkoch tak vysoko, že v prípade kvalitného výkonu a 100-bodového bonusu za slovenský titul by si ešte mohli vypýtať vytúženú miestenku. Aspoň teoreticky v hre o ňu sú ešte kladivári Martina Hrašnová (36 miest – aktuálne 40. miesto k 27. 7.), Veronika Kaňuchová (36 – 44.), Marcel Lomnický (36 – 50.), prekážkarka na 100 m Stanislava Škvarková (40 – 49.) a prekážkari na 400 m Daniela Ledecká (40 – 53.) s Matejom Baluchom (40 – 50.).

„Jednoznačne najbližšie z adeptov na miestenku je k nej Maťa Hrašnová. Ak na slovenskom šampionáte hodí 66 – 67 metrov a získa k nim aj bonus 100 bodov, mala by sa v rebríčku dostať na postupové miesto,“ mieni šéftréner SAZ Radoslav Dubovský.

U ostatných spomenutých to však bude oveľa zložitejšie ako u bývalej bronzovej medailistky MS 2009. „Nádeje si robí i Veronika Kaňuchová. Bude hádzať nielen v sobotu na domácom vrchole, ale ešte aj v nedeľu na Memoriáli Pála Németha v maďarskom Szombathelyi. Cíti sa dobre a verí, že hodí ďaleko. Bodaj by sa cez víkend potvrdilo, že je na tom fajn. Škoda, že Lomnickému nevyšla pétéeska. Takto sú jeho šance dostať sa medzi 36 kvalifikovaných maličké. Možno, ak by hodil 77 metrov a viac, plus bonus za titul k tomu…

Nádej má stále aj Stanka Škvarková, lenže v jej prípade by to chcelo okoreniť titul časom pod 13 sekúnd. Potom bude mať ešte akú-takú nádej, že sa nejako prešmykne na MS, keď niektoré z renkingu nepotvrdia účasť. Čo sa týka prekážkarov Ledeckej a Balucha, uprednostnili univerziádu, takže im už body do rebríčka nepribudnú. Maťo Baluch by v prípade víťazstva a času pod 50 možno ešte mal šancu na budapeštiansku miestenku, ale nebola by to ani tak istota. Danka Ledecká je podľa mňa už priďaleko za posledným postupovým miestom. Pétéeska jej trochu pomohla, ale v stredu v Eisenstadte jej všetky nádeje zmaril silný vietor.“

Víkendový šampionát poznačia absencie viacerých špičkových pretekárov, ktorí v nabitom atletickom kalendári pred M-SR uprednostnili štart na Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu, kde sa atletické súťaže začínajú už v utorok 1. augusta. Aj preto budú v Banskej Bystrici chýbať Viktória Forster, Daniela Ledecká, diaľkarky Monika Lehenová a Silvia Kaliašová, šprintér  Jakub Nemec i Matej Baluch. Všetci odcestovali do Číny už vo štvrtok 27. júla.

„Vzhľadom na okolnosti i vzdialenosť nemohli stihnúť majstrovstvá Slovenska, museli sa rozhodnúť, čo uprednostnia. Vybrali si univerziádu. Viktórii Forster body za M-SR do kvalifikácie o MS nebudú chýbať, ale už sa získavajú aj body do rebríčka pre budúcoročné ME v Ríme a parížsku olympiádu. Pokiaľ ide o ďalších, hovoril som s Baluchovými trénermi Edom a Igorom Kováčovcami, a v čase, keď sa uzatvárali prihlášky na Svetovú univerziádu, mi jasne povedali – chceme mať v tomto roku istotu vrcholu, a preto uprednostníme Čínu, hoci Maťo bol stále tesne za postupovými pozíciami na MS,“ vysvetľoval Radoslav Dubovský.

Na univerziádu sa chystá aj Ján Volko, no on sa rozhodol, že v Čcheng-tu pobeží len dvojstovku (rozbehy 3. augusta), preto stíha aj domáci víkendový banskobystrický šampionát. „Do Číny pôjde len na otočku. Priletí, za dva dni odsúťaží a vráti sa – kopíruje model, ako keby štartoval na bežnom mítingu,“ objasnil Dubovský.

SAZ si z dvoch možností na zorganizovanie M-SR, ktoré ponúkla Svetová atletika (WA), vybral z rôznych praktických dôvodov ten neskorší. S výnimkou „covidového“ roku 2020, keď sa šampionát uskutočnil v Trnave 29. – 30. augusta, sa v neskoršom termíne ako teraz bojovalo o tituly naposledy pred 20 rokmi v Košiciach 2. a 3. 8. 2003.

„Môj osobný názor je, že tento termín vyhovuje len absolútnej špičke, ktorá má ambície štartovať na vrchole roka. Pre zvyšok to nie je vyhovujúci termín. Hoci je atletika letný šport, u nás sa, žiaľ, zaužívalo, že sa súťaží do začiatku júla, potom sú prázdniny, a preteky sú až koncom augusta. Tohto zlozvyku sa nedokážeme už roky zbaviť. Atletika fičí vo svete v júli aj v auguste, u nás je minimum pretekov a prázdninuje sa. Ak je nebodaj nejaké mládežnícke medzištátne stretnutie v čase prázdnin, máme problémy so zostavením tímu,“ pripomenul nelichotivý stav šéftréner.

Okrem šestice „univerziádnikov“, najlepších dorastencov, ktorí štartujú na EYOF v Maribore a časti elitných juniorov pripravujúcich sa na MEJ v Jeruzaleme, budú cez víkend v Banskej Bystrici z rôznych dôvodov chýbať i ďalší poprední atléti. Náš najlepší vytrvalec Peter Ďurec sa boril so zdravotnými problémami a okrem toho má v čase M-SR pracovné povinnosti, takže vybehne až na jeseň a beh na 5000 m, v ktorom má titul z roku 2016, na M-SR vynechá. „Peťo má v pláne v septembri rýchlu cestnú desiatku, polmaratón v rámci MMM v Košiciach a potom v samom závere roka mieni absolvovať krosovú sezónu,“ prezradil jeho tréner – konzultant Pavel Kováč.

Absentuje aj nádejný Michal Staník, ktorý sa zotavuje po zdravotných problémoch. Na šampionáte nepobežia 5000 m či 3000 m prekážok ani vytrvalci, bratia AdamRadovan Tomečkovci: žiaľ, mali autonehodu a nie sú na tom zdravotne tak, aby mohli v plnom zaťažení súťažiť. Líderka tohtoročných tabuliek na 400 m Alexandra Bezeková vynechala pre chorobu míting P-T-S a aj na M-SR pobeží len polovičnú trať, dvojstovku.

„Teším sa, že na majstrovstvách Slovenska uvidíme viaceré nádeje, ktoré sa pripravujú na juniorské ME v Jeruzaleme. Prihlásení sú Federič, Grajcarík, Bačík, Slezáková, Farajpour, Čorejová, Žibritová, Vodnyánszká, Marjová. Pre nich  bude seniorský šampionát generálka na tohtoročný kontinentálny juniorský vrchol,“ podotkol Dubovský.

Magnetom M-SR budú už tradične mužské šprinty s Jánom Volkom (na 100 i 200 m má už po 7 titulov), sekundovať mu bude na MEJ chystajúci sa Filip Federič, ktorý v tomto roku posunul juniorské rekordy SR na 10,32 a 20,88. Diváci, ktorí zavítajú na Štiavničky, sa môžu zrejme tešiť aj na veľké sólo Gabiky Gajanovej na 800 m či pokus Stanky Škvarkovej dostať sa na poslednú chvíľu na MS, kam sa ju pokúsia dotlačiť Monika Baňovičová s juniorkou Rebeccou Slezákovou. Drámu sľubuje i súboj kladivárok Martiny Hrašnovej s o 10 rokov mladšou obhajkyňou zlata Veronikou Kaňuchovou: v hre nie je iba titul, ale aj miestenka na MS. Hrašnová triumfovala na M-SR už 15-krát!

Atletika nie je len o výkonoch, ale aj o zaujímavých dueloch. Tie sa môžu odohrať vo viacerých disciplínach. Na 100 m žien to bude súboj generácií medzi Monikou Weigertovou na jednej a Farajpour s Cellerovou, Kovačovicovou či Strýčkovou na druhej strane. Na 400 m mužov sa o titul pobije trio Šimon Bujna (má šancu na 5. zlato za sebou), Patrik Dömötör, Miroslav Marček, ktoré má v tomto roku časy pod 47 sekúnd. Na 400 m prekážok mužov ťahá víťaznú šnúru Martin Kučera – triumfoval 5-krát za sebou. O zlato sa ho pokúsi obrať Dömötör, keďže líder tabuliek (49,56) Baluch uprednostnil štart na SU v Číne.

Na osemstovke štartujú Filipovia Bielek s Revajom (obhajca titulu), ktorí v tomto roku premiérovo pokorili hranicu 1:50 min, na 1500 m to bude opäť súboj generácií medzi niekdajšími majstrami SR Petrom Kováčom (2019, 2021) a Filipom Revajom (2022). Na nezvyčajnú trojkombináciu (800, 1500, 500 m) plus štafetu na 4×400 m je prihlásená víťazka BP SAZ 2022 Žofia Naňová.

V diaľke sa črtá duel troch mladíkov – obhajcu zlata Matúša Blštáka (má však problémy s narazenou pätou), Adama Hriňa a lídra tabuliek, vekom juniora Michala Bačíka. Vrhačské disciplíny ponúknu duely guliarov Adriána Barana, ktorý triumfoval v rokoch 2019 – 2022, s Karlom Šulom ml., oštepárov Maximiliána Slezáka (mal dobrý úvod sezóny) s Jakubom Kubíncom (na P-T-S 79,71 m), o piate zlato v rade sa budú snažiť diskári Barbora JakubcováSamuel Kováč.

V sobotu sa 76. majstrovstvá Slovenska v atletike na banskobystrických Štiavničkách začnú o 15.00 h, v nedeľu pokračujú od 11.00 h. Kladivo a guľa budú na tréningovom štadióne, oštep a disk sa však uskutočnia na hlavnej ploche.

Vlani v Trnave ozdobil domáci vrchol rekord šampionátu v oštepe žien (47,59 m –  Petra Hanuliaková), najúspešnejšou účastníčkou sa stala Lenka Kovačovicová s 3 zlatými (200 m, 4×100 m, 4×400 m) a 1 striebornou medailou. V medailovej bilancii sedem rokov (2015 – 2021) dominovala banskobystrická Dukla, no na M-SR 2022 získali najcennejšiu zbierku (8 – 7 – 3) atléti ŠK ŠOG Nitra.

PROGRAM  76. MAJSTROVSTIEV SR V BANSKEJ BYSTRICI (29. – 30. 7. 2023)

SOBOTA

15.00 slávnostné otvorenie

15.10 žrď M

15.12 kladivo M

15.15 400 m prek. M

15,16 diaľka Ž

15.30 400 m prek. Ž

15.31 oštep Ž

15.45 100  M – rozbehy

16.05 100 m Ž – rozbehy

16.25 1500 m Ž

16.40 1500 m M

17.00 100 m M – finále

17.05 100  Ž – finále

17.09 žrď Ž

17.12 kladivo Ž

17.15 400 m M – rozbehy

17.17 oštep M

17.20 diaľka M

17.30 400 m Ž – rozbehy

18.10 4 x 100 m M

18.20 4 x 100 m Ž

18.30 5000 m M

18.50 5000 m Ž

NEDEĽA

11.00 200 m M – rozbehy

11.02 disk Ž

11.04 výška Ž

11.08 trojskok M

11.13 guľa M

11.15 200 m Ž – rozbehy

11.35 110 m prek. M – rozbehy

11.50 100 m prek. Ž – rozbehy

12.10 400 m M – finále

12.25 400 m Ž – finále

12.45 800 m M

13.00 800 m Ž

13.02 disk M

13.05 výška M

13.10 trojskok Ž

13.13 guľa Ž

13.15 200 m M – finále

13.20 200 m Ž – finále

13.30 110 m prek. M – finále

13.40 100 m prek. Ž – finále

14.00 3000 m prek. M

14.20 3000 m prek. Ž

14.40 4 x 400 m M

14.55 4 x 400 m Ž

SLOVENSKÉ JEDNOTKY K 29. 7. 2023

100 m: Volko 10,21 – Forster 11,26

200 m: Volko 20,53 – Kovačovicová 24,17 (v hale Bezeková 23,75)

400 m: Š. Bujna 46,54 – Bezeková 53,85

800 m: Bielek 1:49,33 – Gajanová 1:59,86

1500 m: P. Kováč 3:48,04 – Naňová 4:20,95

5000 m: P. Ďurec 13:58,22 – Naňová 16:31,19

3000 m prek.: Mazúch 9:00,64 – Keszeghová 10:48,83

110/100 m prek.: L. Ševčík 15,07 – Forster 12,82

400 m prek.: Baluch 49,56 – Ledecká 57,41

výška: G. Tóth 208 (v hale Beer 215) – Molnárová a Vaneková 173

žrď: A. Černý 492 – Šimková 370

diaľka: Bačík 758 – Lehenová 631

trojskok: Blšták 15,29 – Ďurkechová 12,73

guľa: A. Baran 18,08 – Váleková 14,42 (v hale Váleková 14,69)

disk: S. Kováč 52,13 – Jakubcová 45,41

kladivo: Lomnický 72,54 – Kaňuchová 69,98

oštep: Kubínec 79,71 – P. Hanuliaková 49,27

4 x 100 m: Slovensko 40,71 (Slávia STU 41,93) – Slovensko 44,69 (Naša atletika 47,62)

4 x 400 m: Slávia STU 3:25,03 (v hale Naša atletika  3:22,21) – Slovensko 3:52,08 (Naša atletika  3:55,15)

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY, JÁN SÚKUP, ANDREJ GALICA a PETER MACKO

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk